A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Hogyan tudjuk biztosítani gyerekünk jövőjét, ha velünk történik valami? Milyen lehetőségeink vannak, és egyáltalán: mennyit érdemes félretenni egy ilyen helyzetre?
Amint egy gyerek megszületik, a szülők elsődleges céljává az válik, hogy gondoskodjanak róla, nélkülözés nélkül felneveljék és taníttassák, megfelelő orvosi ellátásban részesülhessen, és még sportra, szórakozásra is jusson a keretből. Bár úgysem lehet minden költséget előre megtervezni,
Arról már nem is beszélve, hogy megtakarításainkkal felkészülhetünk egy nem várt balesetre is. Hogy akkor se kerüljön bajba a gyerek, ha velünk történik valami.
Egyes becslések szerint mire felnő egy gyermek, körülbelül egy lakás árát kell rákölteni. Attól függően, hogy milyen szinten engedhetjük meg a támogatását, milyen luxusban élünk, úgy változik az a lakás is. Egy kis garzontól kezdve egy menő belvárosi lakás ára is elfogyna így. Ha konkrétabb számokban gondolkozunk, egyes becslések
Főleg az átalakuló tendenciát tekintve: ma már nem az egyetemi tandíj, vagy egy önálló lakás vásárlásának támogatása az utolsó, amivel számolni kell. Sok esetben a szülők még felnőtt gyerekeiket is támogatják anyagilag. Ezt a helyzetet csak tovább nehezíti, ha az idős nagyszülőkről való gondoskodás terhe is az ő vállukat nyomja.
Becslések szerint a szülésre általában
szánnak a szülők, ebben benne vannak a kórházi ellátás és vizsgálatok mellett az alap babaholmik, babakocsi, stb. Az induló nagy kiadás után az általános vélekedés szerint a gyerek hétköznapi szükségleteinek kielégítésére 30-70 ezer forintot kell számolni havonta, ebben benne van az étkezés, a ruházat, sportfelszerelés, taneszközök. Az összeg általában növekedik, amint a gyerekek idősebbé válnak, nőnek az igényeik, és már nem csupán az alapszükségletek kielégítése a cél. Ekkor már számos olyan drága holmit kell megvásárolni nekik, amik csak kényelmüket, szórakozásukat szolgálják. Így ez az összeg akár
ha albérleti díjat és rezsit fizet csemetéinek valaki például az egyetemi évek alatt.
Ezeken felül extra, az átlagos számításba nem tartozó költségek a nyaraltatások, táboroztatások, egy-egy különleges hobbi finanszírozása, vagy a külföldi nyelvtanulás díja. De példának hozhatjuk a gyermek esküvői költségeit is, ami lassan ugyancsak milliós tétel.
Különböző közvéleménykutatások rávilágítottak arra, hogy a szülők számára az egyetemi tanulmányok finanszírozása és az otthonteremtés a legfontosabb. Ezek már egyenként önmagukban 2-5 millió forintos költségek (feltéve ha csak "beszállni" szeretnének a leendő lakásba, és nem venni egyet teljes egészében a gyereknek).
Sok a kiadás, de hogyan tegyünk félre gyerekünknek?
A költségek mennyiségét nézve nem árt előre tervezni, és már a gyerek születésekor elkezdeni a takarékoskodást. Ennek számos formája létezhet, akár például a start számla, vagy az életbiztosítás különböző formái.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Természetesen sokan az alapvető megtakarítási formákban gondolkoznak: a nagyszülők takarékbetétkönyvet nyitnak az unokáknak, a szülők bankszámlán gyűjtenek (gyorsan tegyük hozzá: mindkét forma meglehetősen alacsony kamattal kecsegtet).
A hosszabb távra tervező családok közül sokan a biztonságra törekednek: állampapírokba, esetleg részvényekbe fektetnek. Az sem ritka, hogy valaki fizikai aranyat vásárol (rosszabb esetben elássa a kertben, jobb esetben banki trezorban tartja azt).
És persze arról se felejtkezzünk el, hogy akár ingatlant is vásárolhatunk, amit a gyermek nagykorúvá válásáig kiadunk, így termelve egy kisebb-nagyobb összeget a felnőttkori induláshoz.
Vannak persze konkrétabb pénzügyi termékek is a generációkon átívelő öngondoskodáshoz:
Kockázati életbiztosítás
Ez a biztosítási forma csak haláleset, baleset esetén fizet, ellenkező esetben a befizetett összeg elvész. Így ha velünk történne valami, gyerekünk több millió forinthoz is juthat. Az, hogy a biztosító mennyit és milyen baj esetén fizet, attól függ, mekkora a havi befizetésünk. Van olyan ajánlat is, ahol mi magunk választhatjuk ki, melyek legyen azok az események, amik esetén fizet a biztosító.
Egy adott időtartamra szóló megtakarítási életbiztosítás
Ez fix lejáratú biztosítás, ami az adott időtartam lejártával biztos, hogy fizet. Ha velünk történik valami, és amiatt nem tudjuk tovább fizetni a havidíjat, a gyerek akkor is megkapja a számára megtakarított összeget. Előre megtervezhetjük, mikor fizessen a biztosító, ettől is függ a kifizetés mértéke.
A két forma akár kombinálható is egymással, így amellett, hogy baleset esetén magas összegű kifizetést kap a család, alkalmankénti befizetésekkel tovább növelhetjük a befektetésünket. Emellett létezik olyan csomag, ahol havi fix ráfizetéssel gondoskodhatunk arról, hogy akkor is megkapjuk a pénzt, ha nem történik váratlan esemény.
Start-számla
Minden magyar gyermek születésekor az állam elhelyez 42 500 forint életkezdési támogatást egy Start-letéti számlán. Az itt elhelyezett összeg az infláció mértékével növekszik, egészen addig, amíg a szülők Start-értékpapírszámlát nyitnak. A számla nyitását követően Babakötvénybe kerül a támogatás összege és a család által befizetett többi pénz, ami tovább kamatozik a gyerek 18 éves koráig.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.