Egy törvényjavaslat alapján a bankok adófizetési kötelezettsége megemelkedhet 2026-ban.
A 11 legnagyobb pénzforgalmú banknál teljes mértékben megtörtént a tranzakciós illeték áthárítása - derül ki az MNB friss elemzéséből. A jegybank a leggyakrabban használt pénzforgalmi szolgáltatásokat, a készpénzfelvételi, a kártyás fizetésekhez köthető és az átutalási díjakat vizsgálta. Az ügyfelek pénzforgalmi szokásai ezzel párhuzamosan a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján nem változtak meg - hangzott el a jegybank hétfői sajtótájékoztatóján.
Az MNB Szemlében megjelent friss elemzésében a jegybank a 11 legnagyobb pénzforgalmú pénzintézetnél vizsgálta a kondíciós listákat a tranzakciós illeték bevezetése és megemelése előtti, illetve utáni időszakban. A díjak változását (növekményét) viszonyították a tranzakciós illeték mértékéhez. A fix, vagyis nem a tranzakció értékének arányában meghatározott díjakat (pl. éves kártyadíjak) forgalmi értékre vetített százalékos díjjá alakították át. Ezzel összehasonlíthatóvá váltak a díjak a tranzakciós illetékkel.
A lakossági bankkártyás fizetéseknél a bankok tavalyi kommunikációja szerint nem történt meg a tranzakciós illeték áthárítása, azonban ez annyiban igaz csak, hogy tranzakciós szinten nem jelent meg új vagy magasabb díjelem. Viszont az éves kártyadíjakkal a jegybank szerint teljesen áthárították a kormányzati terhet, átlagosan 1700-ról 3000 forintra nőttek az éves kártyadíjak (az alap betéti kártyáknál).

A vállalatoknál azonban átlagban elmaradt az áthárítás ennél a szolgáltatástípusnál. Azt is figyelembe kell venni az áthárítás vizsgálatakor, hogy a vállalati szegmensben gyakoriak az egyedi megállapodások a bank és az ügyfél között, a jegybank pedig csak a nyilvános (általános) kondíciós listákat vizsgálta. Így elképzelhető, hogy az alábbi grafikonokon szereplő aránynál kisebb mértékű volt az áthárítás a cégeknél.

A 2013-as első féléves adatok alapján nem változtak a fizetési szokások, a korábbi tendenciák érvényesülnek továbbra is a területen. Az elektronikus fizetési módok lassú térnyerése, a készpénzfelvételek lassú visszaszorulása látható továbbra is. Az MNB ma tette közzé a 2013-ra vonatkozó II. féléves (friss) adatokat, amelyre még csak egy pillantást vetettek a szerzők, de ez alapján sem történt lényeges változás. Az átutalási tranzakciók átlagértéke sem nőtt, tehát nem történt meg az átutalások összevonása az értékhatár feletti díjak költségcsökkentő hatása miatt sem.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


