15 °C Budapest

Februártól ingyen lesz a pénz, listáznak a bankok

MTI
2013. október 25. 15:32

Jövő év február 1-jétől havonta kétszer lehet majd ingyenesen készpénzt felvenni a pénzkiadó automatákból. Összesen 150 ezer forintot. Mindenki csak egy bankszámla esetén élhet az ingyenes készpénzfelvétel jogával, e számlát pedig 2014. január 20-ig írásban meg kell nevezni és be kell jelenteni a számlavezetőnél - közölte, hozzátéve, hogy "a visszaélések elkerülése végett" a bankoknak is előírnak bejelentési kötelezettséget és közös adatbázist, amelyet a jövő év végéig kell létrehozniuk.

Rogán antal sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az Országgyűlésnek még pénteken benyújtják az ingyenes készpénzfelvétel lehetőségét garantáló egyéni képviselői indítványt, amelyet a tervek szerint november 11-én fogad el a parlament, a kihirdetése pedig november 21-ére várható, így "lesz két hónap alkalmazkodási ideje a pénzintézeteknek". A kormánypárti politikus szerint ez elegendő a működési feltételek megteremtéséhez.

A részletekről szólva a frakcióvezető kifejtette: a jogszabály minden 16 évesnél idősebb magyarnak biztosítja, hogy havonta kétszer, összesen 150 ezer forint készpénzt ingyenesen felvegyen a folyószámlájáról bármely pénzkiadó automatánál. Akik nem rendelkeznek bankkártyával, de van folyószámlájuk - folytatta -, ezt a jogot 2014 végéig a számlavezető pénzintézetnél gyakorolhatják.

Mindenki csak egy bankszámla esetén élhet az ingyenes készpénzfelvétel jogával, e számlát pedig 2014. január 20-ig írásban meg kell nevezni és be kell jelenteni a számlavezetőnél - közölte, hozzátéve, hogy "a visszaélések elkerülése végett" a bankoknak is előírnak bejelentési kötelezettséget és közös adatbázist, amelyet a jövő év végéig kell létrehozniuk.

A javaslat azt is kimondja: a benne szereplő fogyasztói jog nem ad felhatalmazást a bankoknak arra, hogy az ingyenes készpénzfelvétellel összefüggésben bármilyen költségnövekedést áthárítsanak. Ennek ellenőrzésére jogosult lesz a pénzügyi felügyeleti jogosítványokat is gyakorló Magyar Nemzeti Bank - jegyezte meg. A politikus külön is felhívja majd Matolcsy György jegybankelnök figyelmét arra, hogy ennek megfelelően folyamatosan ellenőrizzenek a következő év első hónapjaiban.

A Fidesz frakcióvezetője azzal magyarázta az indítvány szükségességét, hogy az elmúlt egy évben jelentősen drágultak Magyarországon a banki szolgáltatások. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2012 decemberéhez képest a banki költségek átlagosan több mint 45 százalékkal emelkedtek, miközben az Európai Unió tagállamaiban ez a növekedés nem érte el az egy százalékot - ismertette.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Szavai szerint világosan látható, hogy a hazai pénzintézetek az őket terhelő adóköltségeket jelentős mértékben meghaladva emelték az ügyfeleket érintő díjakat, így ezek a költségek az ügyfeleknek nem előre látható módon és nem kiszámíthatóan változtak. Ezt azért emelte ki - mondta -, mert ez lehetőséget ad arra, hogy ilyen esetekben akár meglévő szerződésekbe is jogszabállyal be tudjanak avatkozni.

A banki költségek drasztikus emelkedése elsősorban az alacsony keresetű családokat érintette hátrányosan, így az ingyenes készpénzfelvétel lehetősége nekik kedvez igazán - hangsúlyozta Rogán Antal.

NEKED AJÁNLJUK
BÉT: csökkent a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 1131,13 pontos, 1,22 százalékos csökkenéssel 91 925,59 ponton zárt kedden.

BÉT: enyhén csökkenhet a BUX a nyitásban

Enyhe csökkenéssel nyithat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) hétfőn, a legutóbbi kereskedési napon, szerdán a BUX 685,63 pontos, 0,74 százalékos csökkenéssel 92 196,43 ponton zárt.

PC BLOGGER & PODCASTER
Holdblog  |  2025. május 13. 07:49
Számos fociklub jut csődközelbe, egyesek konkrétan át is élik, vagy tulajdonosuk jut hasonló sorsra.
KonyhaKontrolling  |  2025. május 13. 07:45
Már rég nem újdonság a buy now, pay later fizetési séma, de most találtam egy terméket, ami több sze...
MEDIA1  |  2025. május 12. 21:32
A Direkt36 nagy sikerű Dinasztia című filmje után újabb politikai dokumentumfilm arat hatalmas siker...
Kiszámoló  |  2025. május 12. 11:44
A Magyar Közlönyben jelent meg három napja az Alkotmánybíróság határozata, miszerint alaptörvény-ell...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 13. kedd
Szervác, Imola
20. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?