Pénzcentrum • 2013. augusztus 22. 05:02
Részben írásunknak, részben a kormány korántsem elegáns unszolásának köszönhetően sokat kedvet kaptak az állampapír vásárlásához. Augusztus 20-án megjelent cikkünkben azt írtuk le, hogyan is lehet 30 perc alatt saját számlánk az Államkincstárnál, most viszont már be is zsákolunk valamennyit a papírokból. Mire kell figyelni, ha a legmagasabb hozamot szeretnénk elérni? Csak az ne olvassa tovább ezt a cikket, aki tudja, mit jelent a "Eladási ár bruttó %" az állampapírok esetén. Egyébként meg ajánlott elmélyedni ezekben a fogalmakban, hogy a legjobb helyre tehessük a pénzünk.
Ha sikerült megnyitni a saját számlánkat, akkor ideje állampapírt vásárolni. Ehhez nem árt ismerni, hogy mit jelentenek a webkincstár webes felületén feltüntetett számok. Ehhez próbálunk segítséget nyújtani azoknak, akiknek nem elég a banki betétek hozama.
A Webkincstár felületét bemutató fenti kép, illetve táblázat néhány fontosabb oszlopának jelentése leegyszerűsítve:
Típus: ez az oszlop értelemszerűen azt mutatja, hogy egy rövidebb futamidejű (Diszkontkincstárjegy, azaz DKJ, Féléves Kincstárjegy, azaz FKJ, vagy egy Kamatozó Kincstárjegy, azaz KKJ), vagy egy hosszabb futamidejű (Magyar Államkötvény, azaz MÁK, vagy inflációkövető Prémium Magyar Államkötvény, azaz PMÁK) papírról van-e szó.
Devizanem: ebben az oszlopban a Prémium Euró Magyar Államkötvény (PEMÁK) kivételével csak forintalapú papír megnevezést láthatunk.
Eladási nettó és bruttó árfolyam oszlopok: az állampapírok jegyzése és kereskedése az árfolyam alapján történik és ebből adódik a piacon elérhető hozam (ld. hozam oszlop alább). Egy elméleti példában szereplő egyszerű kötvényt a névérték (pl. 10 ezer forint) 100%-án bocsátanak ki, és ahogy haladunk előre az időben az első kamatfizetésig (esedékesség napja), úgy a piacon elérhető nettó árfolyamhoz hozzá kell adni a még kifizetetlen kamat időarányos részét is. E két tétel összege adja a bruttó árfolyamot, amely mellett ténylegesen hozzá juthatunk a megvásárlandó papírunkhoz.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Lejárat: az a dátum, ameddig az adott papír futamideje tart. A dátum abban is segít, hogy belőle könnyen ki tudjuk olvasni, hogy a vásárlandó többéves futamidejű államkötvényünk következő kamatfizetési napja mikorra esik, azaz mikor kapunk pénzt a papír után, amit újra be tudunk fektetni. Például egy 2015.02.02 lejáratú, évente kamatot fizető papírból tudjuk, hogy annak következő kamatfizetése jövő február 2-án lesz. A Webkincstárban már előre is rendelkezni tudunk arról, de a lejára napjai körül is tudunk erről határozni, hogy mi legyen a megkapott pénz sorsa: vagy újra befektethetjük egy másik papírba, vagy esetleg kérhetjük annak kifizetését, azaz átutalását saját banki folyószámlánkra is.
Kamatozás: a legtöbbször megjelenő "fix" kifejezés azt jelenti, hogy a papírhoz tartozó, előre megígért kamatláb (utolsó előtti oszlopban látott aktuális névleges kamat) nem változhat a futamidő alatt. Ez tehát NEM arra vonatkozik, hogy a hozam oszlopban látható, mostani feltételek mellett érvényes éves hozamot biztosan megkapjuk.
Hozam: a papír kondíciói (névleges kamat, futamidő, bruttó árfolyam) és az aktuális piaci kereslet-kínálati viszonyok alapján kialakuló hozam, amelyet ténylegesen CSAK akkor tudunk elérni, ha a papírt a lejáratig megtartjuk. Ha ezt nem tudjuk kivárni, akkor ki vagyunk szolgáltatva a papír árfolyamingadozásának, amelyből következik az elérhető hozam ingadozása is.
Aktuális névleges kamat: ez az oszlop arra vonatkozik, hogy ha az adott papírt a kibocsátás napján vennénk meg, akkor mennyi az előre megígért (névleges) éves kamatláb. Ezt akkor érhetjük el, ha a kibocsátástól lejáratig megtartjuk a papírt.