Pénzcentrum • 2013. március 11. 13:32
A magas euró árfolyam miatt a külföldieknek szinte minden olcsó Magyarországon, nekünk meg egyre többet kell fizetni a benzinért, lapos tévéért és minden másért, amit nem itthon forint költségen gyártanak. A külföldi utazás is akár 10 - 20 százalékkal is többe kerülhet csak a gyengébb forint miatt.
Külföldről mindent drágábban rendelhetünk a magas forint árfolyam miatt, így egyre kevésbé éri meg a nemzetközi online boltok kínálatát böngészni. De minden más is többe kerülhet, ami külföldről érkezik. Ha azt hisszük, hogy a magyar termékeket nem érinti a drágulás akkor nagyot tévedünk. Tartósan gyenge forint nagyobb költségeket okoz a termelőknek, ami a végterméket is drágítja. Például egy külföldről rendelt fejőgép is beépülhet a tej árába. De az itt székelő nagyobb gyártók, mint pl. Mercedes, Audi stb. sem forintban számol el beszállítóival a gyártás során. Ez gyenge forint esetén kedvez a vállalkozóknak.
Megéri külföldi munkát vállalni. Akár a nyári szezonra is érdemesebb lehet a határon túl megélhetést keresni, ha marad a gyenge forint. További lehetőség az elmúlt években felpörgött leginkább a budapesti belvárost érintő lakásbusiness, többen külföldieknek adják ki napokra lakásukat a turista szezonban. Nem csak lakást, szinte bármit érdemes lehet most euróra cserélni.
Még vásárolni is jöhetnek a külföldiek
Elsősorban az északi, nyugati országhatárhoz közeli városok kiskereskedelme profitálhat a gyenge forintból. Mint azt a hétvégén tapasztaltuk, Miskolc hipermarketjeibe visszatértek a Szlovákiából érkező vevők, akik nálunk intézik bevásárlásukat. Mint egy, a miskolci Auchanban vásárló felvidéki családtól megtudtuk, árfolyamtól függően 25-30 százalékkal kevesebbet fizetnek itt egy nagybevásárlásért, mint Szlovákiában. Így megéri nekik nagyjából egy-egy órát utazni kéthetente, sőt, sokszor a borsodi megyeszékhely ruhaboltjait is felkeresik.
Múlt heti sajtótájékoztatóján a Praktiker is arról számolt be, hogy sátoraljaújhelyi és komáromi - kisebb alapterületű - boltjaik forgalmának jelentős részét a határon túlról érkező vásárlók adják, de több áruházlánc is egyértelműen számol a bevásárlóturisták által generált forgalommal.
Fellendíti a hotelek forgalmát
A gyenge forint élénkítően hat a magyar beutazó turizmusra, amelyből jórészt a külföldi vendégeket fogadó magyarországi turisztikai szolgáltatók profitálnak. Ha tartósan a jelenlegi szint közelében marad a forint, komolyan meglendülhet a Szlovákiából, Ausztriából érkező turisták száma. A Szlovákiából érkező utazók elsősorban a fürdőhelyeket, wellness hétvégéket, borkóstolós túrákat részesítik előnyben, a kedvelt úticélok közé tartozik Zalakaros, Hévíz, sőt, akár Hajdúszoboszló is. Korábban leginkább szervezett utakon, utazási irodákon keresztül érkeztek vendégek a szomszédos országokból, az elmúlt hónapok azonban trendváltást hoztak: sokan már maguk intézik a szobafoglalást, gyakran az online rendszeren keresztül - leginkább családok foglalnak szállást.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Leginkább a határhoz közeli fürdők, szállodák látogatottságában látszik növekedés, később azonban több magyarországi turisztikai szolgáltató is profitálhat az árfolyam alakulásából, ráadásul az alacsony árak miatt a hozzánk érkező vendégek több szolgáltatást vesznek többet is fogyasztanak, így például az éttermekben is többet költenek.
A külföldiek pénze is idejöhet
Ha a külföldi befektetők a forint erősödésére számítanak a jövőben, akkor dönthetnek magyar befektetések mellett. A magyar államkötvény hozama egyébként is magasabb az euró zónában megszokottnál, de az esetleges árfolyamnyereség extra profitot hozhat. Persze ez csak akkor történhet meg, ha valóban úgy értékelik külföldön az eseményeket, hogy a forint csak ideiglenesen gyengült a most látott szintekre.