Pénzcentrum • 2013. február 27. 11:32
Több bank a tranzakciós illeték mértékén túl is növelte díjait vagy szigorúbb feltételekhez kötötte a számlavezetési díj elengedését. Ezekből a lépésekből arra lehet következtetni, hogy az illeték ugyan valóban súlyosan megbolygatta a banki költségeket, de a klasszikusan ingyenesnek nevezett számlacsomagoknak egyébként is befellegzett volna, talán csak épp véletlen, hogy pont most került erre sor.
A hónap elején a Citibank is megszüntette TOP díjcsomagjának egyedi értékesítését.Mostantól csak hitelkártyával, folyószámlahitellel és megtakarítási számlával együtt igényelhető. Annak ellenére lépett elő egy új és szigorúbb feltételeket megkövetelő számlacsomaggal, hogy az előző esetében is a kártyás vásárlások kivételével minden esetben áthárította a teljes tranzakciós illetéket. Hasonló lépésen van túl a K&H bank is, ahol az egyetlen ingyenes számlacsomag helyébe négy másikat vezettek be, melyek sokkal szigorúbb feltételek mellett kínálják a díjmentességet.
Ez utóbbi banknál például a havi 150 ezres jóváírás és 750 ezer forintos megtakarítás szükséges, hogy 0 forintos számlavezetési díj mellett intézhessük pénzügyeinket, amibe "csak" 2 darab készpénzfelvétel és utalás tartozik. Nagy Ferencet, a K&H bank a hitel és tranzakcionális szolgáltatások marketing főosztály vezetője kérdésünkre elmondta, hogy tapasztaltuk szerint az ügyfelek 90 százalékánál megvan a 750 ezres megtakarítás.
Ha a gyakorlatban tényleg nem jelent számukra ez korlátot, akkor a cél az, hogy egyre kevésbé éri meg több hitelintézetnél tartani a megtakarításokat.
Miért nem volt gond régen?
A válság előtti időben folyamatosan bűvölt a hitel és betéti állomány, az ingyenes számlák ilyen környezetben voltak megfelelőek, amikor úgymond mindenképpen dőlt a pénz a fiókokba. Az ingyenes bankolás jó hívó szó lehetett az ügyfeleknek, akik később hitelért folyamodtak vagy elkezdtek megtakarítani. Ez a nagy hitel és megtakarítás növekedés a következő grafikonon jól látszik, ezekben az időkben a bankok jövedelmezősége is nagyot javult, nem jelentett egy hosszútávon veszteséges nulla forintos bankszámla sem nagy gondot.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ma se hitelkihelyezés növekedésről se új betétek képzéséről sem beszélhetünk, az egyre zsugorodó piacon a bankok dönthettek a számlák megszüntetése vagy a díjak emelése mellett, hiszen egyre hangsúlyosabb termék marad a bankszámla, melyek nyereségességének fenntartása most már sokkal fontosabb cél.
Ingyenesnek neveztük, de nem költségmentesek a bankszámlák. Egy lakossági bank hirdetményét megnézve jól látszik, hogy van egyfajta csatornaterelési szándék a bankok részéről a nagy élőmunkát igénylő fióki, papíralapú tranzakcióktól az elektronikus csatornák felé. Ahol általában automatizált tranzakciók történnek, nagy tömegben, automatikus ellenőrzésekkel, feldolgozással, melyek költsége alacsonyabb, de azért ezek sem teljesen költségmentesek. A rendszerek fejlesztése, fenntartása, az ügyfélkezelés mind pénzbe kerül. Ezeknek a költségeknek a fedezésére már nem elég a lakosság hitel és betétállományából megszerezhető bevétel. Különösen úgy, hogy például megtakarítási oldalon egyre nagyobb a verseny az állammal is, hiszen igen kedvező államkötvények érhetőek el vagy csak gondoljunk a hitelezésnél elszenvedett óriási veszteségekre, amit a végtörlesztés jelentett.