Ennyit kér a tagoktól a legnagyobb létszámú magán-nyugdíjpénztár

Pénzcentrum2012. március 8. 14:02

Évi 4000 forint adományt vár magán-nyugdíjpénztári tagjaitól 2013-ban az ING, ahhoz, hogy biztosítani lehessen a pénztár működését. Az idei évben nem kellene fizetni. Emellett havonta 500 forintban szabná meg a minimum tagdíjat, bár az egyéni számla érdemi gyarapításához 4-8000 forintra lenne szükség.

Az ING törte meg elsőként a csendet, és tájékoztatott arról, milyen befizetések szükségesek a magánnyugdíjpénztár további működtetéséhez. A Stabilitás Pénztárszövetség korábban bejelentette, hogy a magán-nyugdíjpénztárakcsak akkor tudnak a jövőben is talpőon maradni, ha a tagok önkéntes alapon hajlandóak adomány formájában működtetni az intézményeket. A jelenlegi szabályozás szerint a pénztárak a tagok által befizetett tagdíjból mindössze 0,9 százalékot vonhatnak le működési költségekre, ami önmagában nagyon magas összegű tagdíjakhoz vezetne.

Az ING azt javasolja, hogy 2013-tól évente 4000 forintot adjanak adományként a tagok a magán-nyugdíjpénztárnak. Természetes ehhez arra is szükség van, hogy a több mint 19 ezer tag közül mindenki megfizesse ezt az összeget, s ne változzon a jogszabályi környezet.

Az új törvényi szabályozás - az adománytól függetlenül - tagdíjbefizetésekre is kötelezi a pénztártagokat. A tagdíjak 99,1 százalékát jóvá kell írni az egyéni nyugdíj-megtakarítási számlán, azaz a tag vagyonát gyarapítja. A tagdíjbefizetések minimális összegét a nyugdíjpénztárak következő közgyűlésének kell meghatároznia. Az ING Nyugdíjpénztár tervei szerint a minimum tagdíjat havi 500 forintban állapítja meg, a magán-nyugdíjpénztári vagyon érdemi gyarapításához pedig havi 4-8000 forint tagdíjbefizetést javasol tagjainak.

Mint azt az ING Nyugdíjpénztár közölte, elkötelezettek a magánnyugdíjpénztári rendszer mellett, és ha a tagok hajlandók a fenti feltételeknek eleget tenni, akkor a pénztár működése biztosítható. A jelenlegi szabályozási keretek között az ING Nyugdíjpénztár értékelése szerint a megmaradt pénztártagok számára racionális döntés továbbra is kitartani tagságuk mellett, hiszen így megmarad az egyéni magán-nyugdíjpénztári számlájukon felhalmozott megtakarításuk, amely hozamokkal és további egyéni befizetésekkel is gyarapodik, és állami nyugdíjra is jogosultságot szereznek.

Továbbra is kérdéses azonban, hogy mekkora állami nyugdíjat kapnak majd a magán-nyugdípénztári tagok. A Nemzetgazdasági Minisztérium január közepén több lapnak is megerősítette, hogy a magán-nyugdíjpénztárak tagjai számára is jár 2012-től az állami nyugdíj, annak ellenére, hogy a hatályos jogszabályokban még az áll, a pénztártagok 75 százalékos nyugdíjra számíthatnak.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Mint ismeretes, a magánnyugdíj-pénztári tagok 10 százalékos tagdíja 2010 novemberétől az állami nyugdíjalapba folyik be. Akkor még arról volt szó, hogy 2012-től ismét helyreáll a rend, vagyis a magánpénztári tagdíjak a kasszákhoz folynak be. Tavaly ősszel azonban az Országgyűlés kormánypárti többsége úgy döntött, hogy tartósítja ezt az állapotot, a tagdíjakat végérvényesen az állami nyugdíjalapba kell fizetni, így a pénztárak bevétel nélkül maradtak.

 

Címkék: