Pénzcentrum • 2011. december 20. 05:27
Akár 280 ezer forintot is nyerhetünk - szinte azonnal - különböző megtakarításainkkal, ugyanis 3 öngondoskodási termék után is jár adókedvezmény. A törvényi változások miatt háttérbe szorulhat az eddig népszerű egészségpénztár, egy jól elrejtett adómódosításban a kormány megnyirbálta az igénybe vehető juttatások körét. Ennek köszönhetően a szektort hátrányos színben feltüntető kommunikáció ellenére is előtérbe kerülhetnek az önkéntes nyugdíjpénztári (önyp) befizetések, de a nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz) is egyre vonzóbb alternatíva. Hogy válasszuk ki a legjobb befektetést?
Az év végéig hátralévő időben el kell gondolkodnunk, mit kezdünk eddig el nem helyezett megtakarításainkkal, hogyan tudjuk maximálisan kihasználni a megtakarítást ösztönző adójóváírásokat. A 2011. évi személyi jövedelemadó kedvezmények érvényesítésére csak a december 31-ig befizetett összegek után van lehetőség. A döntést megnehezítheti, hogy jövőre már nem lehet az egészségpénztári megtakarításokat sportolásra, gyógyfürdő-szolgáltatásra, illetve egészségügyi-, és gyógyüdülésre fordítani. Érdemes tehát meggondolni, hogy inkább önkéntes nyugdíjpénztárba fizessük-e be a megtakarításainkat.
A három befektetésre különböző maximális adókedvezmények vonatkoznak, amelyek alapvetően eltérnek a 2020. január 1. után és előtt nyugdíjba vonulók esetében. Ráadásul az egészségpénztári és az önkéntes nyugdíjpénztári befizetések után járó kedvezményeknek összevont felső korlátja is van. Az adókedvezmények maximális mértékét az alábbi táblázat tartalmazza.
Jövő évre az Országgyűlés által elfogadott adótörvény-csomagban elbújtatott rendelkezések módosítják az önkéntes kölcsönös biztosító pénztárakról szóló jogszabályt. A december 31-ig megvásárolt bérleteket, gyógyszolgáltatásokat még kifizetik a pénztárak, de ez után már nem lehet az egészségpénztári megtakarításokat sportolásra, gyógyfürdő-szolgáltatásra, illetve egészségügyi-, és gyógyüdülésre fordítani a befizetéseket. Lényegében valamennyi egészségmegőrzést szolgáló tevékenység kikerül azon szolgáltatások köréből, amelyeket idén még az egészségpénztári megtakarításokból is ki lehet fizetni.
Az egészségpénztári és az önkéntes nyugdíjpénztári befizetések után járó személyi jövedelemadó kedvezmény mértéke a befizetés 20 százaléka minden korosztály számára. Ennek maximuma viszont változó, a 2020. előtt nyugdíjba vonulók összesen 130 ezer forintot, 2020. után nyugdíjba vonulók viszont csak 100 ezer forintot kaphatnak vissza a számlájukra mindkét pénztárba való befizetés esetén. A két termék után összesen járó adókedvezmény viszont nem lehet nagyobb 150 ezer forintnál (A+B). Ez azt jelenti, hogy nem érdemes ezekbe évi 750 ezer forintnál többet befizetni, legalábbis adókedvezmény efölött már nem érvényesíthető. Amennyiben ennél is többet szeretnénk félretenni, akkor érdemes a nyesz-t választani. A teljes adókedvezmény eléréséhez 1 millió 400 ezer forintot kell befizetni.
A legtöbben tehát nem tudunk ennyit nyerni az adókedvezményeken, ésszerű döntést viszont hozhatunk és akár mind a három helyen félretehetünk egy kicsit. Azt kell csak végiggondolnunk, hogy mikor lehet szükségünk a megtakarításainkra és mire akarjuk azt költeni. Mindhárom befektetés örökölhető, a hozzáférés viszont változik. A két nyugdíjcélú befektetés a nyugdíjba vonuláskor elérhetővé válik, de az önkéntes nyugdíjpénztárban tartott pénzhez akár ez előtt, 10 év lejárta után is hozzányúlhatunk. A két öngondoskodási forma nem zárja ki egymást, mindkettőbe befizethetünk akár 650-650 ezer forintot.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)