Pénzcentrum • 2011. október 6. 19:34
A technikai elemzés kizárólag a múltbeli és jelenlegi piaci ármozgások elemzésével foglalkozik. A technikai elemzés legfontosabb alapigazsága szerint a tőzsdei piacokon emberek hoznak döntéseket, és mi emberek hajlamosok vagyunk hasonló szituációkba hasonló módon reagálni. Az előzőek alapján van létjogosultsága az árfolyamgörbéken ismétlődő jelek keresésének, amelyek segítségével megkísérelhetjük prognosztizálni a jövőbeni mozgásokat.
{{PCTOZSDESULI}}
A technikai elemzés létjogosultságát tehát azon megfigyelés adja, mely szerint a történelem folyamatosan megismétli önmagát a kereskedés világában, illetve egészen pontosan a hasonló helyzetekben a piaci mozgások is hasonlítanak egymásra.
A technika elemzés alapfeltevése, hogy:
- a piaci árban minden információ tükröződik
- hasonló helyzetekben a piaci mozgások hasonlóan alakulnak;
- a múltbeli folyamatok indikációt adnak a jövőre nézve
A grafikon elemzésben leginkább az úgynevezett japán gyertya ábrázolást használjuk. a japán gyertya mint neve is mutatja japán eredetű, kialakítása az 1700-as évek közepére datálódik. A gyertya különböző részeit a következő ábra mutatja:
Mint az ábrán jól látható, az emelkedést általában világos, míg az árfolyamcsökkenést sötét színekkel jelöljük. A gyertyák testének hossza, valamint az alsó és felső árnyék mérete mind fontos információ tartalommal bír, és segítséget nyújt a piaci hangulat felmérésében. A japánok szerint a gyertya teste az ármozgás esszenciája, ezért ennek megkülönböztetett jelentősége van a technikai elemzésben. A következő ábra néhány tipikus gyertyaformációt mutat be.
1.A hosszú fehér gyertya azt jelzi, hogy a bikák uralták a piacot az adott kereskedési napon.
2. A hosszú fekete gyertya, az előzővel ellentétesen a medvék dominanciáját mutatja a kereskedés során.
3. A kis testű gyertyák piaci bizonytalanságot jeleznek, mikor is vevők és eladók ereje közel megegyezik, ezért különösebb árelmozdulás nem történik a kereskedés során.
4. A hosszú alsó árnyék jelzi, hogy a kereskedés első szakaszában az eladók voltak túlsúlyban, de aztán fordult a kocka, és a nap végéra visszatértek a bikák, így összességében inkább pozitív üzenete van ennek a gyertyának.
5. A hosszú felső árnyék az előzővel ellentétes folyamatokat jelent, a nap eleji hajrát pesszimistább hangulat követte, így negatív üzenete van a hosszú felső árnyéknak.
6. A hosszú alsó és hosszú felső árnyék azt jelzi, hogy mind a bikák és a medvék dominálták a kerekedés egy-egy szakaszát, végül azonban nem sikerült egyiküknek sem felül kerekedni a másik felett, így maradt a piaci bizonytalanság.
Bármilyen grafikont is vizsgálunk, még az avatatlan szemnek is feltűnik, hogy az árfolyamok hullámmozgást végeznek. Ezek a hullámok hosszabb távon felfelé, vagy lefelé haladnak, amelyet trendnek nevezünk. A trendekről következő cikkünkben értekezünk, de elöljáróban annyit róluk, hogy segítségükkel ugrásszerűen megnő az esélyünk arra, hogy jó irányba kereskedjünk.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az 1700-as évek elejétől felvirágzott a japán gazdaság, miután hosszas háborúskodás után Tokugawa sogun egyesítette az országot. Az élénkülő kereskedelem központjában a rizs állt, így az adás-vétel megkönnyítése végett az 1600-as évek végétől intézményesítették a rizstőzsdét több városban is. A rizspiacok életében az igazi fordulópontot az 1710-es év jelentette, amikortól is a korábban fizikailag is jelen lévő termék helyett rizs kuponokkal is lehetett kereskedni, amelyeket a mai közraktár jegyek megfelelői voltak. A rizs kuponok a raktárakban lévő rizs készletre vonatkoztak, jövőbeni szállításra, így ezek voltak ez első határidős kontraktusok a világon.
Az 1700-as évek közepére már 1300 rizs dealer működött a mértékadó oszakai tőzsdén, és csak Oszakában évi 210,000 rizsbála volt az éves forgalom, miközben a teljes japán termelés mindössze évi 30,000 bála volt. Ebben a piaci környezetben lépett a porondra 1750 környékén a gazdag rizstermesztő családból származó Munehisa Homma, aki miután átvette az irányitást a családi birtokok felett a határidős rizs piaccal kezdett foglalkozni. Homma folyamatosan figyelte az árakat, és a kereskedők viselkedését, mielőtt kialakított kereskedési technikáját, ami olyan sikeresen működött, hogy az osakai után a tokió rizspiacnak is meghatározó szereplőjévé vált. Korabeli feljegyzések szerint egyhuzamban 100 nyerő ügylete volt. Sikereinek, és hatalmas vagyonának köszönhetően szamuráj tisztséggel jutalmazták.
A cikk saját szolgáltatás népszerűsítését szolgálja.