Három hónappal ezelőtt még a 260-265 forintos sávban mozgott az euró árfolyama, amely májusra 270-280 forint közé, júniusra 280 forint fölé emelkedett. Az árfolyam emelkedése mellett a Pénzcentrum.hu akkori összehasonlítása szerint 3 hónapos lekötés esetén a legkedvezőbb kamat 3%-os volt. A bukó tehát kizárt, gondolhatnánk elsőre, de mégis van, aki a körülmények ellenére veszített a befektetésén.
Hogy lehet ez? Elvitte volna a kamatadó, vagy az árfolyamok rejtik a megoldást?
Aki március elsején a kedvező árfolyam hírére befáradt egy bankfiókba egymillió forinttal, hogy át szeretné váltani a pénzét euróra és lekötné, az már az átváltáskor megdöbbenhetett. A kereskedelmi bankok által alkalmazott EUR eladási árfolyamok átlaga március elsején 275 forint, tehát az ügyfél 3636,36 euróhoz jutott. A lekötés során 3,00%-os kamattal számolva a megszolgált kamat 27,27 euró, aminek a 20%-a, vagyis 5,45 euró megy el kamatadóra.
Na ezért ilyen drága az euró! Íme a válasz! Kattints!
Az így számított végösszeg 3658,18 euró, amit amennyiben a lejáratkor visszaváltott az ügyfél, akkor a 269 forintos vételi árfolyamon számolva alig több mint 984 ezer forinthoz jutott. Az emelkedő tendencia miatt az alkalmazott vételi és az eladási árfolyamok következtében, valamint a kamatadó miatt veszteséggel zárult az üzlet.

Aki pár napot várt és nem a hónap első napján, hanem ötödikén döntött az átváltás és a lekötés mellett, annak valamivel szerencsésebben alakultak a dolgai. A március ötödikén alkalmazott eladási árfolyamok átlaga 3 forinttal kedvezőbb, vagyis 272 forint volt, így az ügyfél 3676,47 euróhoz jutott. Három százalékos kamattal 27,57 eurót ért el, amiből 5,51 eurót vitt el a kamatadó.
Az ebből számított végösszeg 3698,53 euró, amiért aznapi visszaváltás esetén átlagosan 280 forintos árfolyam mellett az ügyfél közel 1 millió 36 ezer forintot kapott. Mindössze néhány nap a különbség, de az árfolyamok kedvezőbb alakulásának köszönhetően több mint 50 ezer forinttal jobban járt, mint az első ügyfél.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Mi mozgatta az árfolyamot ebben az időszakban?
"Az eurózóna egyre mélyülő adósságválságával párhuzamosan április végétől gyengülni kezdett a forint az euróval szemben a 265 körüli szintekről, majd június első napjaira, a kedvezőtlen kormányzati nyilatkozatok hatására a gyengülő trend folytatódott és egészen 290-ig esett a forint, ez egy éves mélypontot jelent a magyar fizetőeszköz szempontjából.

A forint az enyhülő külpiaci feszültség, illetve a magyar belpolitikai kockázatok enyhülésével párhuzamosan várhatóan mérsékelten tud majd erősödni a következő hetekben." - mondta Weinhardt Attila, a Portfolio.hu elemzője.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


