Pénzcentrum • 2010. május 4. 09:32
Korábban a digitális technikát csak a hamis festmények felismerésére használták, de egyre fontosabb a szerepük már a hamisítványok létrehozásában. Szakértőket megtévesztő példányokkal azért még nem igen lehet találkozni - írja a Népszabadság.
A hamisítók korábban értéktelen régi festményeket használtak fel értékes műalkotások hamisítványainak elkészítéséhez, mivel a vászon antikolásával ekkor már nem kellett foglalkozniuk. Ma sincs ez másképp: a régi képet levakarják, és arra kasírozzák rá a digitális nyomatot. Ezzel persze ma még értő szemet nem lehet átverni.
Ez a fajta hamisítási gyakorlat egyébként meglehetősen új, és Európára nem igazán jellemző (vagy még nem tudunk róla: a szakértők szerint a legjobb hamisítványokat nem ismerjük, mert még nem buktak le). Eddig inkább Japánban és Dél-Koreában fordult elő, ahol a sarki másolószalonok is rendelkeznek a legfejlettebb reprodukciós technológiával.
Digitális képmásoló trükkök közül nálunk is ismert az a megoldás, amikor a képet alapozott vászonra nyomtatják (hasonlóan a póló- vagy a molinónyomtatáshoz). A festmény antikolásához a vásznat napoztatják, gyorsan oxidálódó gyümölcsoldattal és kávéval régiesítik.
Gyakori átverési megoldás az is, hogy nem magát a festményt, hanem a műalkotás előéletét és dokumentációját (pecséteket, aláírásokat, eredetigazolásokat) hamisítják digitálisan. Ehhez többnyire a bolhapiacon vásárolt, valamelyik ismert mester stílusában készült képeket használnak, valamint régi, de üres papírokat használnak az okirat előírásához.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Oroszországban nemrég egy teljes festőművészi életművet gyártottak így, majd kiderült, hogy maga a művész, aki a digitális források szerint Szibériába hurcolva hunyt el a 60-as években, valójában sosem létezett.