Egyszámjegyű kamattal már kevesen rúgnak labdába! Az elmúlt hetek, illetve lassan már hónapok eseményeire mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy megszokottak. Október közepén egy hatalmas, 300 bázispontos kamatemelésnek lehettünk tanúi, november 25-én pedig már monteráis szigorításnak, ami még az elemzőket is meglepte, hiszen 2009 előtt senki nem számított ilyen lépésre. De lássuk, a megtakarításaikat bankbetétbe helyezőknek ez mit hoz a konyhára!
Szokásunkhoz híven, lekötött betét körképünk során a már megszokott összegeket szerettük volna elhelyezni a legkedvezőbb feltételek mellett, vagyis 800 ezer Ft, 3 millió és 8 millió Ft számára igyekeztünk helyet találni 1, 3, 6, illetve 12 hónapra.
Ez alkalommal sem vettük azonban figyelembe a kombinált termékeket, melyek a nagyobb kockázatot rejtő és nagyobb hozammal kecsegtető befektetési alapokat egyesítik a kockázatmentesnek ítélt lekötött betétekkel. Ezen kívül a különféle indexált, tehát egyéb instrumentum alakulásához kötött (például infláció, alapkamat, vagy valutaárfolyam) betéti konstrukciókat is figyelmen kívül hagytuk, lévén, hogy ezek kamatozása nem fix.
A hazai bankok kínálatának elemzésekor a következő bankok ajánlatait hasonlítjuk össze: OTP, K&H, MKB, CIB, Citibank, Budapest Bank, Erste Bank, UniCredit Bank, Volksbank, Raiffeisen Bank, FHB, Allianz Bank és a KDB Bank.
A kamatok minden esetben a 365 napos évvel számított EBKM-et jelölik. Az összeállítás elkészítésekor továbbra sem vesszük figyelembe a kezelési költségeket, ezek ugyanis nem magához a lekötéshez, hanem a bankszámlához kötődnek. Minden esetben a bruttó, kamatadó előtti értékeket vettük figyelembe. (Az adatok forrását a bankok kondíciós listái képezik, az adatgyűjtés 2008. november 27-én történt.)
Megjegyezzük, hogy a fent leírtaknak megfelelően, nem a kifejezetten akciós ajánlatokat gyűjtöttük össze, ám amennyiben az adott összeg és futamidő dimenziójában valamely bank akciós kamatot kínál, akkor azt az értéket szerepeltettük az összehasonlításban (feltéve, ha azt nem kötötték különösebb feltételekhez, vagy nem speciális célcsoportnak szól), hiszen arra voltunk kíváncsiak, most mennyiért köthetnénk le pénzünket.
A táblázatok áttekintése után mindenki nyugodtan levonhatja a következtetést, hogy bizony már 800 ezer forint lekötése esetén is busás hozamokra számíthatunk, különösen, ha 1 hónapnál hosszabb futamidőre is hajlandók vagyunk megválni félretett pénzünktől.

Az Allianz kivételével minden bank, legalább egy futamidő esetén megemelte kamatait, sokan nem is csak akciós jelleggel.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Kell a pénzünk a bankoknak: akcióözön a köbön
Általában a lekötött betéti kamatokra igaz, hogy minél nagyobb összeget helyez el az ember a bankban, annál nagyobb hozammal honorálja ezt a bank. A mostani akcióknak köszönhetően azonban olyan ajánlatok kerültek a legjobb háromba, minden időtávon, melyek nem különböznek összegsávonként, így 800 ezer, 3 millió és 5 millió esetén is ugyanakkora kamatot érhetünk el.

Mint azt már említettük, a bankok bizony a gigantikus alapkamat emelés óta sorra rukkolnak elő akciós ajánlataikkal, és még egyik bank sem építette be kondícióiba az azóta bekövetkezett 50 bázispontos csökkentést.

A táblázatban zölddel jelölt ajánlatok a megemelt kamatokat mutatják az előző körképünk óta, ami alapján bátran mondhatjuk, hogy a bankok még mindig igyekeznek ilyen módon forrást szerezni. Mielőtt azonban berohannánk az első fiókba, hogy pénzünket lekössük, nézzünk utána az akciós feltételeknek is, sok esetben ugyanis csak bankon kívüli forrásból származó pénzre érvényesek az akciós kamatok, és akadnak olyan bankok is, ahol ha ezt a szabályt az ügyfél megszegi, egyáltalán nem kerül kamat kifizetésre.
Fontos azt is leszögezni, hogy egy ilyen körkép alkalmával mindössze pillanatképet tudunk szolgáltatni a bankok által nyújtott kondíciókról, különösen a mostani helyzetben, mikor egy hónapon belül akár többször is változtatnak kamatfeltételeiken a pénzintézetek.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


