Az elmúlt évek során több alkalommal is lehetett arról hallani, hogy a deflációs állapot (vagyis az árak csökkenése) nem kedvez az egyes országok gazdaságának. Most azonban a BusinessWeek veti fel azt a kérdést, hogy a deflációs állapot nem segíthet-e bennünket kimászni a válságból?
Az amerikai gazdaságról tudni kell, hogy az egyik legnagyobb problémát az okozza, hogy 2003 óta nagyon sok foglalkoztatottnak a reálbér-csökkenéssel kellett szembenéznie. Így például a heti inflációval korrigált keresete egy középfokú végzettséggel rendelkező számára az elmúlt 5 évben 3,6 százalékkal csökkent.
Pont emiatt kényszerültek rá az alkalmazottak arra, hogy hitelt vegyenek fel, hiszen csak így tudták fedezni életszínvonalukat. Korábban ez még nem látszott nagy problémának, mert az amerikaiak többsége úgy gondolta, hogy a fizetések visszaesése csupán átmeneti jelenség.
Mivel azonban a jelenség nem szűnt meg, ezért hamarosan egyre nagyobb terhet jelentettek a hitelek. Most viszont úgy tűnik, hogy megfordult a folyamat. A legutóbbi fogyasztói árindex-adat szerint októberben 1 százalékkal csökkentek az árak, ami 1947 óta a legalacsonyabb havi adat. Ennek eredmény pedig az, hogy októberben emelkedésnek indultak a reálbérek.
Amennyiben a vásárlóerő ily módon emelkedni tud, az azt jelentheti, hogy a fogyasztói költés emelkedésnek indulhat. Persze mielőtt örömtáncot járnánk, nem árt, ha tisztázzuk, hogy a folyamat messze nem ilyen egyszerű.
A defláció következményeképpen a vállalatok várhatóan bércsökkentéssel jelentkeznének. Az is igaz azonban, hogy ez nem egy könnyű feladat, ráadásul beletelik egy kis időbe, amíg valóban lezajlik ez a folyamat. Emellett azok a vállalatok, amelyek valamilyen fix kamatozású adóssággal rendelkeznek, is nehézségekbe kerülhetnek a defláció miatt, hiszen termékeikért alacsonyabb árat kapnak.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Végül, de nem utolsó sorban, a defláció aláássa a monetáris politikai döntések hatékonyságát. Még abban az esetben is, ha alacsonyan marad az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed irányadó rátája, akkor sem fognak a cégek hitelt felvenni, ha arra számítanak, hogy termékeik és szolgáltatásaik ára csökkenni fog.
Az előnyöket és a hátrányokat figyelembe véve tehát megállapítható, hogy érdemes inkább távol maradni a deflációtól.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


