1 °C Budapest

Őr a szegények adója felett - mire jó az inflációkövető kötvény?

Pénzcentrum
2008. szeptember 18. 05:55

Külföldön viszik, mint a cukrot... A mostani inflációs környezetben az egyik legnagyobb keresletet támasztó befektetési terméknek az inflációkövető kötvények számítanak. Külföldön már hosszabb múltra tekintenek vissza ezek a termékek, azonban itthon még kevéssé ismertek.

Az elmúlt egy évben jelentősen megemelkedett az infláció, nem csak itthon, de olyan országokban is, mint például Japán, vagy Kína, ahol korábban defláció volt megfigyelhető. A Deloitte előző negyedéves gazdasági összefoglalója sem szólt másról, mint a szegények adójaként emlegetett inflációról. Július közepe óta ugyan csökkent a nyersolaj ára, és így az eurózóna 12 havi inflációs rátája is mérséklődni tudott, azonban még így is jelentősen meghaladja az egy évvel ezelőtti 1,7 százalékos szintet. Itthon szintén enyhült némileg a pénzromlás üteme, bár a hosszú távú 3 százalékos tervezett szinttől még távol áll.

Mint tudjuk, inflációs környezetben a reálhozamok csökkennek, sőt el is tűnhetnek, azonban inflációkövető befektetések révén vagyonunk értékállósága biztosítottnak tekinthető. Hazánkban elérhetőek már inflációkövető betétek, ilyen például a K&H Bank 6 hónapos lekötött betétje, ami a KSH által közölt inflációs adatokhoz köti az elérhető kamat szintjét, valamint a CIB Bank által kínált jegybanki alapkamathoz kötött betét, amely közvetve kapcsolódik a pénzromlás üteméhez - ezeket a termékeket egy korábbi cikkünkben már ismertettük.

Szintén léteznek olyan befektetési alapok, amelyek inflációkövető termékekbe fektetnek, így például államkötvényekbe, illetve olyan befektetési stratégiát választanak, amely inflációs környezetben is magas hozamot biztosít (például short pozíciót vesznek fel kötvényekből, vagy kamatkülönbözeti ügyleteket kötnek).

Mire jó az inflációkövető kötvény?

A fejlettebb kötvénypiaccal rendelkező országokban már évek óta ismeretek az inflációt követő kamatozású kötvények. Az Egyesült Államokban például több mint 10 éves múltra tekintenek vissza ezek a speciális államkötvények (Treasury Inflation-Protected Securities, TIPS), amelyek kamatozása a fogyasztói árindexet követi, vagyis a meghirdetett kamatláb megegyezik a reálkamatlábbal, és 5, 7, 10, valamint 20 éves lejáratúak. Szintén nagy likviditású piaca van az Egyesült Királyságban kibocsátott hasonló államkötvényeknek (Inflation-linked Gilt - ILG), bár az utóbbi időben a megnövekedett kereslet miatt a kibocsátást követően általában az intézményi befektetők ezeket gyorsan lejegyzik.

Ezek a kötvények tehát inflációs környezetben magasabb kamatot fizetnek egy hasonló kondíciójú, "normál" államkötvényhez képest. Természetesen az ilyen kötvényekbe fektetők elsősorban nem magas hozamban reménykednek, hanem a megtakarításaik vásárlóértékét szeretnék megőrizni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A nyugdíjalapok számra például kifejezetten alkalmas befektetési eszköz lehet az ilyen kötvény, hiszen a vagyon értékállósága esetükben elengedhetetlen, de diverzifikációs eszközként is felfoghatók, hiszen más eszközkategóriákkal viszonylag alacsony korrelációt mutatnak.

A Barclays Captial inflációkövető kötvény-indexe szerint az elmúlt években jelentősen megugrott ezen kötvények piaci kapitalizációja, miután egyre több állam bocsát ki hasonló papírokat. Továbbra is az USA számít a legnagyobb kibocsátói piacnak azon 19 ország közül, ahol létezik ilyen államkötvény, de Nagy-Britannia, az eurózónán belül pedig Franciaország is igen nagy szeletei a tortának.

Mi a helyzet itthon?

PC BLOGGER & PODCASTER
Holdblog  |  2024. november 22. 08:48
Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, embe...
KonyhaKontrolling  |  2024. november 22. 07:48
Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számo...
MEDIA1  |  2024. november 21. 19:23
Bár a jelek arra utaltak, hogy Ördög Nóráék lesznek a műsorvezetői, valójában Kasza Tibor kapta a fe...
Kiszámoló  |  2024. november 21. 18:39
Írtam a Curve-ről egy update cikket nemrég. Akkor vettem észre, hogy a Curve lehetőséget ad a bankká...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?