A bankok úgy döntöttek, hogy felmondják a díjstruktúrára érvényes Magyar bankközi megállapodást, aminek a jelenleg érvényes kártyakibocsátói díjak megszűnése a célja - írja a Napi Gazdaság.
Most a Visa és a MasterCard a soros, nekik kell meghatározni a jövőben érvényes kibocsátói díjakat. Amennyiben úgy döntenek, akkor a belső forgalomra is a határon átnyúló interchange-díjak lesznek érvényesek. Ez a Visánál 0,5 százalék, a MasterCardnál viszont 0.
Ez a helyzet azért is furcsa, mert a díjat tulajdonképpen a kártyaelfogadó terminálokat üzemeltető bank fizeti annak a pénzintézetnek, akinek a kártyájával az adott terminálon fizettek. Így a kártyatársaságoknak ehhez nem túl sok köze van.
Bár itthon ez a díj az utóbbi időszakban 1,7 százalékról 1,2 százalékra csökkent, de az uniós országokhoz képest ez még mindig magas. Ennek egyik fő oka, hogy az ország lemaradt a kártyaelfogadásban, 1 millió főre tavaly itthon 4,551 ezer terminál jutott, az EU-ban viszont 15,4 ezer.
A bankok átlagosan a kereskedőktől 2 százalékos jutalékot kérnek, amiben jelentős részt képvisel az interchange-díj mértéke. A bankok között elszámolásban tavaly a becslések szerint 4-6 milliárd forintos bevételt biztosító kibocsátói jutalék viszont eddig jelentősen hozzájárult a bankkártya-kibocsátás és a kártyarendszer fenntartásának költségeihez is.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


