Drágán bankolunk? Érdekes kutatási eredményeket tett közzé a Capgemini, az EFMA és az ING "World Retail Banking Report 2008" címmel, mely anyag rávilágít arra, hogy mennyivel változott a banki szolgáltatások ára az elmúlt években, illetve mely termékek esetén fog vastagabban a pénzintézeti ceruza és mi áll ennek hátterében. Előrebocsátjuk, hogy régiónkban a banki ügyfelek nincsenek irigylésre méltó helyzetben, de az amerikaiak még rosszabbul jártak, részben a válságnak köszönhetően.
A kutatás összességében négy régióra bontva vizsgálja a lakossági banki szolgáltatások ügyfélköltségeit. Az adatok összesen 26 országot és 194 bankot ölelnek fel, az alkalmazott területi kategóriák a következők: Eurozóna (Ausztria, Belgium, Franciaország, Németország, Írország, Olaszország, Hollandia, Portugália, Spanyolország), Európa eurozónán kívül (Horvátország, Csehország, Dánia, Norvégia, Románia, Lengyelország, Szlovákia, Svédország, Svájc, Egyesült királyság), Észak-Amerika (Kanada, USA), Ázsia-Csendes-óceáni régió (Ausztrália, Kína, India, Japán, Szingapúr).
A bankolás költségszintjének megállapításához minden országra vonatkozóan összeállították a tipikus fogyasztó termék és szolgáltatáscsomagját, mely természetesen országonként rendkívül eltérő lehet. Banki ügyfélaktivitás szempontjából három csoportot hoztak létre: a kevésbé aktív, az aktív és a rendkívül aktív ügyfeleket. Az eddigiek alapján adott tehát minden országra 3 ügyfélprofil, a banki díjak fényében így meg lehet nézni, hol mennyit fizetnek az átlagos ügyfelek. Lássuk!
Láthatjuk, hogy a vizsgált országok átlagos (aktív) banki ügyfelei évente átlagosan 70 eurós költséget fizetnek meg a banki szolgáltatásokért. Érdemes megnézni, hogy a rendkívül aktív ügyfelek átlagosan 3,5-ször fizetnek többet, mint legkevésbé aktív társaik, az ázsiai térségben azonban ez a különbség csaknem ötszörös.
A fentiek alapján természetesen kicsit sántítana a régiónkénti árösszevetés, korántsem egyezőek ugyanis az ügyfélszokások. Az ebből fakadó eltéréseket a kutatás készítői úgy küszöbölték ki, hogy létrehoztak egy ún. globális ügyfélprofilt, majd ezt alkalmazták az összes régióra. Ennek eredményeképp a következő éves költségek álltak elő.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az adatokból jól látható, hogy tökéletesen egyező ügyfélaktivitást feltételezve (a globális profilt alkalmazva) az eurozónán kívüli európai országok és Észak-Amerika számítanak a legdrágább régióknak.
Az ügyfelek bankköltségeinek GDP-hez viszonyított aránya a 26 vizsgált ország átlagában 0,55%-ra tehető, általánosságban megfigyelhető azonban, hogy a kevésbé fejlett országokban magasabb ez a ráta.
Mik a csali-termékek?
Az áralakulás mögöttes tényezőinek megvilágításához a kutatás készítői a következő csoportokra bontották a banki termékeket:
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.