A globális felmelegedés már a szó legszorosabb értelmében is égető probléma. 40 fok árnyékban, dübörgő klímaeladások, jelentős aszálykárok, tüntető gazdák és egekbe szökő gabonaárak - pillanatkép vagy egy tartós változás előzményei? Ami az egyik gazdasági szereplőnek jelentős hasznot hoz, az a másiknak kárt okoz. A károk fedezésére pedig már jó néhány éve kitalálták a biztosítás intézményét. A probléma már csak ott van, hogy a megnövekedett káresemények hatására a biztosítóknak is egyre többe kerül kockázataik lefedése. De mit lehet akkor tenni, hogy az időjárás ne okozzon jelentős anyagi károkat, sőt még keressünk is az esetleges klímaváltozáson?
A biztosítási szektorban nagyon fontos a díjak kalkulálásánál, hogy egy adott társaság a várható kockázatok valószínűségét meg tudja-e határozni. Azonban a vagyonbiztosítások esetében a klímaváltozás az időjárás kiszámíthatatlanságát erősíti. Éppen ezért a fellépő kockázatok csökkentése érdekében a társaságok szívesen alkalmaznak olyan speciális derivatív eszközöket, mint például az időjárás-derivatíva. Ezen opciós ügyletek pénzügyi kockázatta alakítják az időjárás változékonyságából származó kockázatot.
Kereskedjek az időjárással? - Igen, ez is csak egy termék
Azokon a tőzsdéken, ahol lehetőségünk van az effajta befektetésre, időjárás-indexeket hoztak létre, amelyek négy fő termékre vonatkoznak, ezeknek a változására, illetve egy meghatározott értéktől való eltérésére lehet ügyleteket kötni. Ezek a termékek: a szél, a fagy, az eső és a hőmérséklet.
Az időjárás-derivatíva keretében a kontraktus vásárlója lejáratkor egy meghatározott nagyságú összeget kap, ha az időjárásindex elérte az ügyletben meghatározott értéket. Ez például a gyakorlatban azt jelenti, hogy az opció vásárlója minden egyes Celsius-fok után kap egy meghatározott összeget, ha az átlagos havi középhőmérséklet alatta marad az ügyletben előzetesen meghatározott értéknek.
Az ilyen típusú ügyletekkel egy mezőgazdasági cég fedezheti például a termésátlagok visszaeséséből származó veszteségeit. Tegyük el hogy a búza termeléséhez optimális hőmérsékletet meghatározzák 25 Celsius-fokban, amennyiben ennél magasabb a hőmérséklet akkor esnek a termésátlagok, tehát vesztesége keletkezik a termelőnek. Ezért fedezeti ügyletet köt és amennyiben a hőmérséklet valóban a meghatározott szint felé emelkedik, az ügyleten elért nyereségével fedezi a termelési veszteségét.
Hasonlóképpen működik ez a biztosító társaságoknál is. Amennyiben szélsőségessé válik az időjárás, megnövekednek az adott társaság kárkifizetései. Azért, hogy ennek következtében ne kelljen drasztikus díjemeléshez folyamodni és a profit nagy részét se kelljen feláldoznia fedezeti ügyleteket köthet, amivel kompenzálja az időjárás változás káros anyagi hatásait.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ezen ügyleteket, a biztosítási szektorban, jelenleg a nagy viszontbiztosító társaságok használják, akiken keresztül a kereskedelmi biztosítók csökkentik a kockázataikat.
Honnan ered, hová tart?
Az időjárás-derivativák piaca, mióta 1997-ben bevezették a Chicago Mercantile Exchange-re, igen gyors ütemben növekszik. 2005 áprilisa és 2006 március a között 45,2 értékben milliárd dollár kötöttek ügyleteket a tőzsdéken. Az efféle opciók fő vásárlói jelenleg is az észak-amerikai energiaipari vállalatok.
Piaci szakértők véleménye szerint, ezen termékek megjelenése várható a feltörekvő piacokon is, mivel ezek a derivatívák hatékony védelmet nyújtanak az időjárás okozta pénzügyi nehézségek ellen. A világ vezető viszontbiztosítói jelentős lobbi-tevékenységet folytatnak annak érdekében, hogy az indiai biztosítók esetében is alkalmazhassák a kockázatporlasztás ezen eszközét. Ezáltal az egyéni kistermelők is megfizethető szolgáltatással fedezhetnék az elmaradt csapadék miatti veszteségüket.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Többtucat termék árát csökkentette a Lidl: ezeknél a leglátványosabb a változás
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


