2 °C Budapest

Ne hagyd elúszni a pénzed! - Nem félünk a farkastól...

Pénzcentrum
2007. július 26. 05:55

Az elmúlt időszakban a magyar lakosság magasabb 7-8 százalékos inflációt tapasztalhatott meg bőrén. Az mindenki számára világos, mint a nap, hogy az infláció a pénzromlás ütemének jelzőszáma. Azzal azonban, hogy ez mit jelent befektetéseink hozamára vonatkozóan, már talán kevesebben vannak tisztában. Nézzük, mitől lehet félnünk, s mi az, amit tehetünk ellene!


Amikor közbelép az infláció

Mielőtt bárki megijedne, szó sincsen két számjegyű pénzromlásról, száguldó inflációról, ugyanakkor a BusinessWeek szerint az elmúlt időszak eseményei, az emelkedő üzemanyag- és élelmiszerárak sokaknak megkérdőjelezheti hitét a közgazdászok által hangoztatott kijelentésben, amely szerint többé nem kell komolyan tartanunk az inflációtól.

Aktualitása és természetesen hasznossága miatt tehát úgy gondoltuk, nem árt, ha megnézzük, mi az, amivel megvédhetjük befektetéseink hozamát az inflációtól. Egyáltalán miért is kell ellene védekeznünk?

Képzeljük el, hogy elhelyezzük megtakarított pénzünket, mondjuk 800 ezer forintot valamelyik az általunk legjobbnak ítélt, számunkra megfelelő kondíciókkal rendelkező bank betétjeként 1 évre. Mennyi kamatot kínál érte az adott pénzintézet? Ez természetesen elengedhetetlenül fontos és meghatározó döntésünknél, azonban most nem kívánunk egy bankot sem nevesíteni, hiszen nem az összehasonlítás jelen cikkünk célja.

Egy év múlva az egy évvel ezelőtt érvényes 6 százalékos kamatszinttel számolva 848 ezer forintot vehetünk majd ki a bankból, vagy köthetjük le újra. Az, hogy mit teszünk ezzel az összeggel a későbbiekben, példánk céljának szempontjából teljesen mindegy.

Ami számunkra most érdekes, az az adott megtakarítási forma, vagyis példánk betétjének reálértelemben vett hozama, hiszen azt szeretnénk megtudni, hogy mennyivel több árut, vagy szolgáltatást vásárolhatunk meg a 848 ezer forinton, mint a betét elhelyezésekor a 800 ezer forintunkon. Vagyis igazából hiába garantál nekünk 6 százalékot a konstrukció, az infláció miatt igazából nem lesz ekkora mértékű a hozamunk.

A legutóbbi inflációs adatok szerint a tavalyi év júniusához képest egy év alatt 8,6 százalékkal emelkedtek meg a fogyasztói árak. Azt hiszem itt nem is kell már továbbgondolnunk, mi is történt a pénzünkkel, amely persze még így is jobb, ha a bankban kamatozik, mintha a párnánkban tartanánk.

Réges-régen, egy messzi-messzi galaxisban

Az ősrégi módszer, amelyet az emberek régebben alkalmaztak az inflációs problémát kezelésére (igaz, ez még nem adott megoldást a befektetések kezelésére), az szimplán a főnöktől való fizetésemelés kérése volt.

Ez a mai világban már egyáltalán nem olyan egyszerű, a KSH legfrissebb adatai szerint nettó béreink májusban a tavalyi év ötödik hónapjához képest 1,3 százalékkal voltak magasabbak. Ha a reálbéreket tekintjük, itt is elég szomorú a helyzet, ugyanis 6,6 százalékos csökkenést voltunk kénytelenek elkönyvelni.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Egy külföldi megoldás

Az amerikaiak igen nagy örömére ott már inflációtól védett államkötvények kerülnek kibocsátásra. Ez pontosan mit is jelent? Azt, hogy ezeknek a kötvényeknek a hozama reálértelemben véve kerül meghatározásra.

Mint azt a bankbetétes példánk is mutatta, de különösen igaz ez a kötvénybefektetésekre is, hogy az infláció főként a fix kamatozású befektetésekben okozhat nagyobb kárt. 1997-ben vezették be az inflációtól védett állampapírokat (TIPS - Treasury Inflation-Protected Securities), melyek ugyan fix kamatozásúak, de folyamatosan indexálják őket a fogyasztói árindexnek megfelelően.

Természetesen abban a világban, ahol már az alapoknak is van alapjuk, természetesen a TIP-be fektető alapokat is választhatják az inflációtól tartó, s más megoldást nem találó befektetők.

Egy idegen szó lehet a kulcs

Ha szimpla, nem inflációkövető kötvényeket választunk, akkor is van lehetőségünk kivédeni a pénzromlást, elég, ha a duration-re, vagyis a kötvényeink kamatláb-érzékenységére figyelünk. A kézbentartás egyik módja, hogy úgynevezett létrát építünk az egyes kötvényekből, amelyek különböző időpontokban járnak le.

Kövesd az inflációt

Azok a befektetők, akik tisztában vannak azzal, hogy az árak növekedésének üteméért mely árucikkek felelősek a legnagyobb mértékben, megtehetik, hogy azokba a vállalatokba fektetik pénzüket (veszik meg részvényeiket), amelyek nagymértékben tartanak az adott termékekből készleteket.

Ez azt jelenti, hogy áttételesen rendelkezünk ezekkel az inflációért nagymértékben felelős termékekkel.

Alapos munka

Ha nincs elég merszünk, vagy szaktudásunk a fentebb ismertetett technikákhoz, nem árt, ha tudjuk, hogy vannak inflációtól védett befektetési alapok is a piacon, melyeknek deklarált célja az egyenletes, inflációtól védett hozam elérése.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. november 22. 13:25
Lapunk észrevette, hogy ahogy korábban a Magyar Nemzet oldalán, úgy azóta a TV2 Tények honlapján is...
Holdblog  |  2024. november 22. 08:48
Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, embe...
KonyhaKontrolling  |  2024. november 22. 07:48
Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számo...
Kiszámoló  |  2024. november 21. 18:39
Írtam a Curve-ről egy update cikket nemrég. Akkor vettem észre, hogy a Curve lehetőséget ad a bankká...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?