Idén is elkészítette a tíz legrosszabb befektetési tipp listáját a North American Securities Administrators Association, az egyesült célja a legingoványosabb befektetési területek összegyűjtésével a kisbefektetők figyelmének felhívása arra, hogy a hitelesnek tűnő lehetőségek között is bőven találkozhatnak olyanokkal, melyeknél a cégek egyáltalán nem tudják és sok esetben nem is akarják beváltani az általuk ígérteket.
A tippek többsége a hazai befektetők számára is hasznosnak bizonyulhat akár itthon, akár külföldön szándékoznak elhelyezni megtakarításaikat, ezért a következőkben végigtekintjük a tengerentúli szakemberek által veszélyesnek, "totális bukásnak" ítélt befektetési lehetőségeket, és az elkerülésükre vonatkozó javaslatokat.
1. Ne hagyd magad behálózni!
A szakemberek szerint gyakori, hogy a csalók az ismeretségi körünkbe behatolva, pontosan a közös érdeklődés nyomán próbálják felkelteni bizalmunkat egy bizonyos befektetési lehetőség iránt, amely persze mindig kiemelkedő hozamokat ígér alacsony kockázat mellett.
Az ily módon meghozott befektetési döntések általában nem vezetnek jó eredményre, így ne hagyjuk, hogy a barátaink, az ismerőseink vagy az ismerőseinknek vélt idegenek túl nagy szerepet játszanak döntéseinkben, akár egy hitelkártyáról, akár biztosítási kötvényekről, akár tőzsdei részvényekről legyen is szó.
2. Devizaügylet: ez nem átlagembernek való!
Bár a devizaügyletek természetesen legálisak, a mögöttük rejlő mechanizmusok bonyolultsága egy átlagos kisbefektető számára igencsak kockázatos ügyletté teszi azokat. Az elérhető hozamok kecsegtetőek, de a többszörös tőkeáttételes ügyleteken könnyen elúszhat akár a család teljes vagyona.
3. Internetes csalás: virágzik a biznisz!
Bár a pénzügyi felügyeletek egyre nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy felhívják a fogyasztók figyelmét az új kihívásokra, továbbra is virágzik az internetes csalások "piaca".
Egy bizonyos, a piacon elérhetőnél magasabb hozamokat ígérő vállalkozások felé jobb egyáltalán nem vagy csak kellő mértékű bizalmatlansággal felvértezve közeledni, a legtöbb rendszerről ugyanis a későbbiekben sajnálatos módon kiderül, hogy piramisjáték, a befektetőket pedig ebben az esetben nem védi a betétbiztosítás.
4. Befektetési szeminárium: ne higgy a csillagokig érő hozamokban!
Természetesen rengeteg tisztességes befektetési szemináriummal találkozhatnak az érdeklődők, ahol valóban a piacon sikeres szakemberek tartanak előadást a befektetések mikéntjéről.
Akkor azonban, ha a reálisnál magasabb, kockázatmentes hozamokról hallunk, melyekhez azonnal ajánlanak terméket is, kezdjünk el kételkedni az illető hitelességében.
5. Növekednek az árak - szaporodnak a csalók!
Az olaj és gázárak növekedésével ismét megjelentek a piacon a csalók, akik az eddigieknél jóval agresszívebb magatartást mutatnak, ezért a szakérők azt ajánlják, hogy a kevéssé jártas befektetők kerüljék ezeket a piacokat.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
6. Külföldi privátbankok: ködbe vesző számlák
Gyakorta hallani arról, hogy a privátbankok által ajánlott befektetési termékek csak a gazdagoknak szólnak, akik meg tudják fizetni ezeket a szolgáltatásokat. A csalók egy része a privátbankok "elérhetetlen" szolgáltatásait ajánlva ígér fantasztikus hozamokat állítólagos külföldi bankok szolgáltatásainak közvetítésével.
Ezek a bankok a valóságban általában nem léteznek, a nem létező számlára azonban így csak befizetni lehet, kifizetés nem érkezik onnan.
7. Üzletrészt vásárolnál: ne bízz az ügynökökben!
A kis- és középvállalkozások üzletrészét közvetítő ügynökökben sem érdemes túlságosan megbízni, ha ilyen befektetést tervezünk, keressük meg közvetlenül a vállalkozást, és tárgyaljunk annak menedzsmentjével.
8. Egy régi örökzöld: mire figyelj az ingatlanszerződésnél?
Bár az ingatlanpiac jelenleg is komoly problémákkal küzd az Egyesült Államokban, az ingatlan továbbra is és mindig is jó befektetés marad, ezt a csalók is tudják, így a lehűlő ingatlanpiacon is tartanunk kell a kellemetlen meglepetésektől.
9. Se engedély, se regisztráció
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy nem érdemes engedély nélküli ügynöktől nem regisztrált terméket vásárolni, mert az körülbelül olyan mintha egy diploma nélküli mérnök által tervezett repülőgépet gyártatnánk.
10. Nem minden arany, ami...
A végére maradt a legfontosabb tanács: mindig ügyeljünk arra, hogy a befektetésünk megfeleljen igényeinknek, ne fektessünk például olyan nyugdíj-előtakarékossági termékbe, ami 15 év múlva jár le, ha 3 év múlva szeretnénk nyugdíjba menni.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.