14 °C Budapest

Befektetési alapot okosan: 5 fontos tényező

Pénzcentrum
2007. január 12. 14:00

A közelmúltban számos írásunkban igyekeztünk Olvasóinknak segítséget nyújtani az igényeiknek leginkább megfelelő befektetési alap(ok) kiválasztásában, a kérdések azonban folyamatosan záporoznak szerkesztőségünkbe, az alábbiakban ezért igyekszünk összefoglalni az eddig megjelentetett hasznos információkat, melyeket néhány ponton ki is egészítünk.

A hagyományos bevásárlásban és ajándékvadászatban sokan tartják profinak magukat, amikor azonban megtakarított pénzük befektetéséről van szó, a legtöbben elbizonytalanodnak. Amennyiben a befektetési alap, mint befektetési forma mellett tesszük le a voksunkat, fontos annak eldöntése, hogy nyílt- vagy zártvégű konstrukcióban gondolkodunk. Ezen döntés meghozatalában az alábbi cikk lehet Olvasóink segítségére, itt csak annyiban összegeznénk a tanulságokat, hogy zártvégű alapba mindig csak annyi pénzt szabad tenni, amennyit a futamidő végéig teljesen biztosan nélkülözni tudunk, mert ha véletlenül idő előtt ki kell szállnunk, a tőzsdei értékesítésnél semmi nem garantált.

Mennyit buksz, ha közbejön valami? - A garantált alapok sötét oldala...

Mibe fektet az alap?

Amennyiben már biztosan tudjuk, hogy pénzünk egyes részeiről milyen időtávon tudunk lemondani némi hozam ellenében, el kell döntenünk, hogy mibe is szeretnénk fektetni. Ez természetesen sokkal komplexebb kérdés annál, hogy az adott alap milyen eszközökbe (részvény, ingatlan, állampapír...) fektet, meg kell nézni az egyes eszközosztályon belüli tényezőket, preferenciákat is. (Korántsem mindegy, hogy egy alap osztalékpapírokba, vagy növekedésorientált technológiai vállalatok részvényeibe fektet.)

Arra is érdemes figyelni, hogy milyen stratégiát követ a gyakorlatban az alap: bevásárol és tartja a befektetéseit vagy opportunista módon ugrál. A két véglet között persze létezik átmenet, ezen faktor mérlegelése azonban mindenképpen kívánatos a választás előtt.

Időtáv

Nemzetközi szinten is az a tapasztalat, hogy a befektetők a vásárlási döntéskor még az alap 5-10 éves teljesítményéből indulnak ki (mivel sok helyen olvasható, hogy a rövidtávú hozamot nem érdemes alapul venni...), eladáskor ugyanakkor hajlamosak egyetlen gyengébb év után pánikszerűen kiszállni.

Mielőtt tehát bevásárolnánk, nézzük meg, hogy milyen kockázatú alapba fektetünk, tanulmányozzuk kicsit a hosszú távú egy jegyre jutó nettó eszközérték grafikont és nézzük meg, hogy egy-egy nagyobb esés után mennyi ideig tartott az árfolyam helyreállása. Ha azt a következtetést vonjuk le, hogy előállhat olyan eset, amikor ezt nem tudnánk kivárni, inkább válasszunk másik alapot!

Kerüld el ezt a 4 hibát, vagy tönkremész!

Mire figyelj a befektetési alap kiválasztásánál?

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Valóban szükséged van rá?

A befektetési szakmában meglehetősen patinás névvel rendelkező Morningstar tapasztalatai szerint a legtöbb befektető nem szokta mérlegelni, hogy portfoliójában valóban szükség van-e az adott alap jegyeire. (Ezen a ponton arra ki sem térünk, hogy a portfolió kialakítása és a diverzifikáció mennyire fontos...)

Sokszor előfordul, hogy egy-egy egzotikus piac divatba jön és a befektetők tolongnak az új alapok jegyeiért, holott az esetek többségében ezek bevétele a portfolióba nem növeli túlságosan a diverzifikációt és aránytalanul nagy kockázattal jár. Kerüljük el az impulzus vásárlást és mielőtt a reklámok bűvöletében tévednénk be egy bankfióka, mérlegeljük hogy valóban hiányzik-e az adott eszköz-piac kombináció a portfoliónkba!

Illeszkedés

Az előző ponthoz kapcsolódóan el lehet mondani, hogy egy eszközosztályon belül 4 alap bevétele a portfolióba rendkívül rossz döntés, mivel ez gyakorlatilag egy indexkövető alaphoz hasonló teljesítményt eredményez arra az eszközosztályra vetítve, holott az aktívan menedzselt alapok díjait fizetjük. Erről a problémáról részletesebben alábbi írásunk szól, összegezve az érdekesebb kutatási eredményeket is.

Befektetési alapba fektetnél? - Érdekes eredmények láttak napvilágot...

A márka kérdése

A befektetési alapoknál a márkát a mögöttes pénzintézet vagy maga az alapkezelő személye jelentheti. Természetesen - kedvező esetben - itt korántsem arról van szó, hogy eldöntjük, hogy csak az adott bank alapjai közül válogatunk! Mindenekelőtt az alap fajtáját, a mögöttes eszközosztályt kell kiválasztani a fentebb (és a mellékelt cikkekben) felvázolt információk alapján és ezt követően, ezen szegmensben kell körülnézni, hogy a piacon eddig ki mit tudott felmutatni. Amennyiben a költségoldalon nincs jelentősebb eltérés, a befektetési alap kiválasztásánál is fontos szerepe lehet a márkának a megbízhatóság miatt.

BÉT: csökkent a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 1131,13 pontos, 1,22 százalékos csökkenéssel 91 925,59 ponton zárt kedden.

BÉT: enyhén csökkenhet a BUX a nyitásban

Enyhe csökkenéssel nyithat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) hétfőn, a legutóbbi kereskedési napon, szerdán a BUX 685,63 pontos, 0,74 százalékos csökkenéssel 92 196,43 ponton zárt.

PC BLOGGER & PODCASTER
Holdblog  |  2025. május 10. 10:18
Tegyük fel, hogy egy amerikai cég importál egy láda juharszirupot Kanadából, amiből boldog amerikai...
Kiszámoló  |  2025. május 10. 07:48
Folytatva a szombati sorozatot, most egy nyolcéves cikket teszek ki. Gyakran látni anyagilag jómódú...
Összkép  |  2025. május 10. 01:33
Feszült a viszony a világot jobbá tevő újítások két főszereplője, a tehetséggel érvényesülő mester é...
MEDIA1  |  2025. május 9. 17:37
A skandináv ország 20 millió korona segítséget ajánlott fel a hazánkban is jelenlévő Free Europe-nak...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 10. szombat
Ármin, Pálma
19. hét
Május 10.
Mentők napja
Május 10.
Baromfi világnap
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?