17 °C Budapest

Befektetési alapba fektetnél? - Érdekes eredmények láttak napvilágot...

Pénzcentrum
2006. október 24. 13:00

Néhány évvel ezelőtt még sokkal egyszerűbb volt befektetési alapot választania az ezen formát preferáló befektetőknek, a választék ugyanis jóval szűkebb volt, mint ma. Kezdetben az alapok mindegyike az aktívan menedzselt kategóriába tartozott, melynek magyarázatára a későbbiekben kitérünk, majd megjelentek az indexkövető alapok is. Mi különbözteti meg ezeket és mire érdemes befektetőként figyelni? Erre térünk ki következő írásunkban.


Az ún. aktívan menedzselt alapok - nevükből adódóan - képzett elemzők tanácsaira támaszkodva igyekeznek mindig kiválasztani a valószínűsíthetően felülteljesítő részvényeket. Ennek természetesen számos vonzata van a befektetők számára: a szakembergárdát ugyanis meg kell fizetni (ennek költségeit egyértelműen a befektetők viselik a díjak formájában), valamint a gyakori adásvételből adódóan vaskos jutalékokat is hagyunk a brókereknél. Kedvezőtlen esetben ezen extra költségek és díjak felemészthetik az extra hozamot, ha egyáltalán beszélhetünk ilyenről...

A fenti konstrukciók díjait elviselhetetlenül magasnak tartó kisbefektetők számára megváltás volt, hogy 1976. augusztus 1-jén John C. Bogle forradalmi ötlete alapján létrejött az első indexkövető alap, a First Index Investment Trust.

Az úttörő stratégiája nem az volt, hogy mindig ráleljen a szuperbefektetésnek ígérkező papírokra, az alap egyszerűen a piaci indexet igyekezett leképezni, tehát az ennek megfelelő súlyokat rendelt a portfoliójában szereplő részvényekhez. Ez természetesen maga után vonta, hogy az alap költségei jóval alacsonyabbak lettek, mint az aktívan menedzselt társaié.

A lassú indulást követően igazi sikertörténetté váltak az indexkövető befektetési alapok, a ma már Vanguard 500 Index Fund néven ismert első ilyen alap a világ harmadik legnagyobb befektetési alapjává nőtte ki magát, csaknem 67 milliárd dolláros eszközértékkel. Ma már persze léteznek különböző indexekhez kötött alapok (külföldi tőzsdeindexek, kispapírokat tömörítő indexek, ágazati indexek...), az ETF-ek által nyújtott lehetőségekről nem is beszélve.

Nem találod a neked megfelelő befektetési alapot? - Segítünk!

Érdekes eredményekre világít rá ugyanakkor a Yale két professzorának, Martijn Cremersnek és Antti Petajistonak a kutatása, mely szerint a legtöbb aktívan menedzselt alap is indexkövető stratégia alapján allokálja portfoliója legnagyobb részét. Mindezek alapján a professzorok szerint az összes alap mindössze negyede tekinthető valóban aktívan menedzseltnek.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az indexálás elmélete egyébként rendkívül egyszerű: hosszabb távon az átlagos aktív menedzser sem veri meg a piacot, a magasabb költségek miatt így az aktívan menedzselt alapok a befektetők számára az index teljesítménye alatti hozamot termelhetnek. (Figyelemre méltó, hogy a Vanguard indexkövető alapjának befektetői 0.09%-os díjjal számolhatnak, míg egy tipikus amerikai aktívan menedzselt részvényalap esetében ez az érték 1.4% körül alakul.)

Mára több tanulmány is igazolta, hogy az indexálás igenis működik: az indexkövető alapok gyakran jobban teljesítenek a legtöbb - hasonló kategóriájú - aktívan menedzselt alapnál. A Vanguard 500 Index Fund például 1, 5, 10 és 20 éves időtávon egyaránt jobban teljesített a vele összevethető átlagos aktívan menedzselt alapnál.

A Yale professzorai kutatásukkal arra kívánták felhívni a figyelmet, hogy a legtöbb aktívan menedzseltnek mondott alap valójában majdnem hogy indexkövető stratégiát folytat, miközben kiemelkedő díjakat számít fel ügyfeleinek. A tengerentúlon bevett gyakorlat, hogy az ügynökök az aktívan menedzselt alapokat igyekeznek rátukmálni a tanácstalan befektetőkre, ezeken ugyanis nagyobb a bankok haszna, így az ügynöki jutalék is magasabb.

A fentieken túl a kockázati tényezőt sem szabad figyelmen kívül hagyni: előfordulhat ugyanis, hogy egy aktívan menedzselt alap az elmúlt 12 hónap során túlságosan merész stratégiájának köszönhetően teljesített kiemelkedően, ugyanez az út azonban könnyen leértékelődéshez vezethet a jövőben. Egy átlagos befektető nehezen állapíthatja meg, hogy melyik menedzser rendelkezik kiemelkedő szaktudással és kinek jött be a merész taktikázása a vakszerencsének köszönhetően.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. május 21. 16:43
Az úgynevezett közélet átláthatóságról szóló törvényjavaslat visszavonására szólít fel a Magyar Szak...
Bankmonitor  |  2025. május 21. 16:09
Közeleg a jó idő, egyre többen kezdik tervezni a nyaralást. A K&H felmérése alapján már az is ki...
MNB Intézet  |  2025. május 21. 10:23
Blogunkon hét és fél éve jelentetünk meg rendszeresen gazdasági, pénzügyi témájú posztokat. Jubileum...
Kiszámoló  |  2025. május 21. 09:57
Pár hete írtam egy cikket arról, hogy nem feltétlen van jó helyen a pénzed a mobilodról elérhető ban...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. május 21. szerda
Konstantin
21. hét
Május 21.
Szeged napja
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. május 21. 16:32