Meglehetősen optimista elemzést tett közzé a napokban a Wood & Company a román befektetési alapokkal kapcsolatban, melyek az elmúlt évek kiemelkedő teljesítménye után is óriási potenciállal rendelkeznek az elemzők szerint. A palackból a szellemet a közeljövőben várható részvénykibocsátások engedhetik ki, néhány dolgot azonban nem árt tudni, mielőtt belevágunk a kalandba!
Az utóbbi 5 év távlatában évente átlagosan 85%-kal értékelődtek fel a román befektetési alapok, a Wood elemzői szerint azonban ezek még így is 45%-os diszkonttal forognak a korrigált nettó eszközértékükhöz képest. Az indokolható árszintek kialakulását az elkövetkező két év részvénykibocsátásai segíthetik, ezekből ugyanis a legtöbb alap nem szeretne kimaradni, a részvételhez viszont meg kell szabadulniuk portfolióik jónéhány illikvid elemétől, mely által transzparensebbekké is válnak.
A transzparencia fokának emelkedése mellett az elkövetkező két év folyamatai esélyt adnak az alapkezelőknek, hogy megmutassák mire képesek. A Wood összességében tehát nem csupán azért ajánlja a román befektetési jegyek vásárlását, hogy az ígéretes román piacon kitettséget szerezzünk, sokkal többet látnak az egyedi átstrukturálási potenciálban. Összességében az 5 alap közül a SIF2-t és a SIF5-öt preferálják, elsősorban a nagyobb diszkont és az agresszív befektetési politika miatt, ahogy azt látni fogjuk.

A befektetési alapok elsősorban az ún. historikus portfoliójuk értékesítésével szerezhetnek tőkét a részvénykibocsátásokban való részvételre. (Minden alap "örökölt" részesedést tőzsdén nem jegyzett cégekben és kockázati tőke befektetésekben. A legtöbb alap egyszerűen nem talál vevőt részesedéseire, projektjeik pedig további befektetést igényelnek, hogy eladhatóvá váljanak.)
Az elmúlt 5 év során három jelentősebb fellendülési periódus volt megfigyelhető a román alapok piacán: 2001-2002-ben 9.5 hónap alatt 245%-os értéknövekedés ment végbe, 2004-ben 6 hónap alatt 93%-os plusz következett (elsősorban a kamatcsökkenésnek és a tőzsdei cégek kiváló teljesítményének köszönhetően), 2005-2006-ban pedig 18 hónap alatt 224%-os volt a felértékelődés, melynek hátterében egyértelműen a BCR privatizációja állt. A Wood elemzői szerint a következő fellendülési hullám éppen most következhet, hiszen az elkövetkező 2 évben rengeteg ígéretes román cég megy tőzsdére, mely jegyzésekből az alapok sem akarnak kimaradni!
A probléma csak az, hogy többségük kevés tőkével rendelkezik, jelen esetben azonban ez is pozitív irányban befolyásolhatja a történéseket, hiszen az alapok így kénytelenek lesznek megszabadulni néhány illikvid eszközüktől, melyektől becslések szerint összesen 550-670 millió eurót remélhetnek.

Lássuk most egyesével, melyik alapról mit érdemes tudni!
SIF Banat-Crisana (SIF1)
Ezt az alapot tartásra minősítik a Wood elemzői, lévén hogy átlagos teljesítményt nyújt, így ha valóban román befektetési alapban gondolkodunk, akadhat ennél jobb választás is.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
SIF Moldova (SIF2)
Ez az alap átlagon felüli likvid részvény kitettséget kínál, valamint az ingatlanpiaci fellendülésből is kiveszi a részét. 1, 3 és 5 éves időtávon egyaránt a második legjobb teljesítményt nyújtotta, ennek fényében a Wood elemzői vételre ajánlják, sőt egyenesen a legjobb választásnak tartják, hiszen ez az alap forog a legnagyobb diszkonttal a szektorban.
A SIF2 portfoliójában a blue chipek mellett a közepes kapitalizációjú vállalatok részvényei is megtalálhatók és a jelek szerint a menedzsment továbbra is kedvező befektetési lehetőségként értékeli a román részvénypiacot, így kész részt venni a részvénykibocsátásokban, különös tekintettel az energiaszektor cégeinek esetében.

SIF Transilvania (SIF3)
Ez az alap kifejezetten az idegenforgalmi szegmensre specializálódik, vezetői túl drágának és volatilisnek ítélik meg a részvénypiacot, így inkább csak rövid távú pozíciókat vesznek fel, holott a múltbeli tapasztalatok azt mutatják, hogy a román piacon a "vedd meg és tartsd" stratégia a legcélravezetőbb. Mindezek fényében ebben az alapban nem látnak nagy perspektívát a Wood szakemberei.
SIF Muntenia (SIF4)
Ez az alap rendelkezik mind közül a legkisebb likvid részvény kitettséggel és a legnagyobb kockázati tőkebefektetési hányaddal, melynek következtében a portfolió nem nevezhető éppen transzparensnek. A SIF4 1, 3 és 5 éves időtávon is a legrosszabb teljesítményt nyújtotta a szektorban, ennek ellenére azonban nem forog diszkonttal a többiekhez képest, így abszolút nem ez a legjobb választás!
SIF Oltenia (SIF5)
Nettó eszközérték alapján ez a legnagyobb alap, mely nagy likvid részvény kitettséggel rendelkezik. A SIF5 régóta nagyobb arányban tartja portfoliójában a bank- és olajpapírokat, mint a többi alap, ennek megfelelően kiemelkedően teljesít. A részvénykibocsátásokkor ez az alap a legagresszívabb, azt azonban nem árt tudni, hogy a két legnagyobb tulajdonosi csoport összeütközése miatt ma egy 3 tagú testület vezeti az alapot, a konfliktusok azonban fennmaradhatnak. Összességében a Wood elemzői a SIF2 mellett ezt az alapot is vételre javasolják.


"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


