A víz központi helyet folglal el nemcsak a mindennapi élet, hanem a gazdasági fejlődés szempontjából is. A vízzel kapcsolatos pénzügyi hasznok természetesen (még) nem a Föld vízkészleteinek kiárusításából, hanem az ipar, és a lakosság számára változatlan formában haszontalan víz tisztításából, felhasználhatóvá tételéből származik. A vízkezeléssel foglalkozó vállalatokat korábban csak a
közművállalatokat tömörítő indexekben találhattuk meg, de 2005 végén megjelent a PowerShares Water Resources, ami sikerét egy dolognak köszönheti: kizárólag vízkezeléssel foglalkozó vállalatokba fektet.
Földünk 70%-át víz borítja, azonban ennek csak töredéke fogyasztható: a vízkészletek 97%-a sós, ami egyaránt haszontalan az ipar, a mezőgazdaság, és a lakosság számára is. A fennmaradó 3% nyilvánvalóan túl kevés ahhoz, hogy könnyedén kielégítse a világ teljes vízigényét - ideális profitforrássá válik tehát a víztisztítás.
Közgazdászok becsése szerint az elkövetkezendő 25 évben mintegy 500 milliárd dollár áramlik majd a víztisztítással kapcsolatos kutatás-fejlesztésbe, és infrastruktúrába, valamint ezen felül kb. 100 milliárd dollár a vízszennyezettséggel kapcsolatos egészségügyi kutatásokba.
Adva van egy kiemelkedő növekedési lehetőségekkel megáldott szektor, lássuk hogyan használhatják ki ezt a befektetők. Korábban lehetséges megoldásként kínálkoztak a közüzemi vállalatokat vásároló befektetési alapok, ezek között egy-kettő valóban impozáns hozamot nyújtott a múltban (ilyen pl. az Eaton Vance Utilities indexet követő alap, ami 2005-ben 30%-ot hozott a konyhára). A vizes befektetéseket keresők számára ezek az alapok azonban nem tökéletesek: a vízkezeléssel foglalkozó vállalatok mellett energiaszolgáltatók, vagy akár telekommunikációs szolgáltatók részvényeit is portfoliójukban tartják.
A probléma valódi megoldását hozta el a 2005 végén elindult PowerShares Water Resources Portfolio (PHO), ami kizárólag a víztisztításhoz kapcsolódó vállalatok papírjaiból vásárol. Az ETF a negyedévente felülvizsgált, 25 részvényt tartalmazó Palisades Indexet követi, ugyanakkor a befektetési politikája enged némi szabadságot az indexhez képest: megváltoztathatja az index meglehetősen merev súlyozási szabályait, és tőkéjének 20%-áig akár el is térhet az index kosarától.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A súlyozást egy, a PowerShares által kidolgozott eljárással határozzák meg. A szisztéma jellemzője, hogy a kisebb kapitalizációjú, de jelentős növekedési potenciállal rendelkező vállalatokat részesíti előnyben. Ez jelentős többlethozamot eredményezhet, ugyanakkor a befektetőknek magasabb volatilitással kell szembenézniük.
A PHO az átlagos ETF-ekhez képest magasabb költségterheltséggel rendelkezik, a költséghányada kb. 0.6%. Ennek ellenére rendkívüli népszerűségnek örvend, kapitalizációja közel 1 milliárd dollár, és bevezetése óta 9 hónap alatt kb. 7% hozamot nyújtott. Az ETF-re kereskedni az American Stock Exchange-en lehet.

Rengetegen indultak meg a legatyásodás útján: sokkal kevesebb magyar jön ki a pénzéből, mint egy éve
Ha egy magyarnak kölcsönre van szüksége, mert nem maradt pénze a hó végére és nem is tett félre korábban semmit, akkor első körben továbbra is...

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


