Felfigyeltél az arany árának szárnyalására és nem csak meglévő ékszereid vélt vagy valós felértékelődésén keresztül szeretnéd kivenni a részed a drágulásból? Jó lenne keresni is az áremelkedésen, de nem tudod, mit is kell ehhez tenned? A következőkben áttekintjük, miként profitálhatunk magánbefektetőként az arany felértékelődéséből, azaz hogyan szerezhetünk arany-kitettséget.
Gyémántot kell venni? - Egy atombiztos befektetés...
Borban a profit? - Érdemes lehet ügyeskedni!
Már a lehetőségek boncolgatása előtt fontos leszögezni, hogy az arany esetében nem éppen kockázatmentes befektetésről van szó, az árfolyam meglehetősen volatilisan változik. A befektetést elsősorban hosszabb távra éri meg fontolóra venni, hiszen a 25 éves csúcs közelében tartózkodó árfolyam ellenére a legtöbb elemző 2-3 éves időtávon 800 dollár feletti kurzust is elképzelhetőnek tart.
Ki kell persze emelni, hogy a dollárban jegyzett aranyár független a hazai gazdasági problémáktól és a poltikai kockázatoktól, így egyfajta biztos befektetésnek is tekinthető. Nem szabad elfelejteni, hogy az arany árfolyamát elsősorban a geopolitikai bizonytalanságok, az infláció és a kamatkörnyezet befolyásolják. (Jellemzően a részvénypiaci optimizmus időszakában az arany ára csökkenni szokott, a tőzsde esésekor azonban a menekülő befektetők rátalálnak a nemesfémre, ami jótékony hatással van az árra.)
Nézzük, hogyan vásárolhatunk!
Az aranyra gondolva a legtöbben az ékszerek mellett rögtön az aranytömbre asszociálnak. Hazánkban is adott a lehetőség, hogy az aranyat fizikai valójában is birtokolni akaró befektetők aranytömböt vegyenek. A BÁV 2004 decembere óta árul aranytéglákat: egy, illetve fél unciás kivitelben. Az eladási árak mindig alkalmazkodnak a világpiaci aranyárhoz és a forint-dollár kurzushoz. Érdemes megemlíteni, hogy a vételi és eladási ár közötti szakadék a BÁV-nál meglehetősen széles, de korántsem ez az egyetlen negatívum az aranytömb esetében:
· A birtokunkban lévő aranytömb feloszthatatlan, tehát csak egyben tudjuk értékesíteni.
· A tárolás komoly biztonsági aggodalmat jelent, vagy a BÁV szolgáltatását vesszük igénybe, díjfizetés ellenében.
Mindent összevetve elmondható, hogy nemzetközi szinten is a forgalom kis százalékát generálják a magánbefektetők, inkább központi bankok és kormányok kereskednek aranyrudakkal. Lépjünk tovább!
Arany helyett részvényt?
Logikusnak tűnik a lehetőség, hogy arany helyett aranybányász cégek részvényeibe fektessünk. Mielőtt azonban elkeseredésre, vagy éppen örömre adna okot, hogy az árfolyam a várakozásainkkal ellentétben nem mozog szorosan együtt az arany árával, érdemes leszögezni, hogy a cégek igyekeznek csökkenteni kockázataikat, így határidős ügyletek keretében évekre előre fix áron értékesítik az aranyat. A bányarészvények egyébként is a kockázatosabb befektetések körébe tartoznak.
Kicsit óvatosabban...
Aki nem szeretne rögtön fejest ugrani a piacba, az elgondolkodhat az alapokba történő befektetésen, mely nagyobb lefedettséget és kisebb kockázatot biztosít, mint az egyedi részvény kiválasztása. Érdekes lehetőséget kínál a Merrill Lynch World Gold Fund-ja, mely nem közvetlenül aranyat, hanem aranytermelő vállalatok részvényeit tartalmazza.
Már a BÉT-en is...
Április 20-tól már a Budapesti Értéktőzsdén is lehetőség nyílik aranylázunk kiélésére: a tőzsdén egy kilós, dollárban jegyzett aranytömbök vásárlására nyílik majd lehetőség. A befektetők ebben az esetben választhatnak, hogy kérnek-e fizikai szállítást is, vagy megelégszenek a tudattal, hogy a vásárlás pillanatától aranytulajdonosok. (A szállítás persze külön díj ellenében valósulhat meg.)
Összességében láthatjuk, hogy ha gondolatban tovább tudunk lépni a szatyorba bedobható aranytömbnél, akkor találhatunk számunkra megfelelő kockázati szintű aranybefektetési lehetőséget. A nagyobb kérdés inkább az, hogy hiszünk-e a szakértőknek és bízunk-e az arany további drágulásában.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


