A hazai vendéglátás komoly változások előtt áll: a gazdasági környezet, a fogyasztói szokások átalakulása és a szakemberhiány mind jelentős kihívásokat jelentenek.
Diploma, amit a világ minden táján elfogadnak, magas színvonalú tudás, a legmodernebb eszközpark az iskolákban, nemzetközileg elismert szakemberek oktatnak - ezek mind jó érvek lehetnek a külföldi egyetemek mellett. Mindez persze nem olcsó, de vannak olyan ösztöndíjak is, amelyekkel egy fillérbe sem kerül? Utánajártunk, vajon még mindig a gazdagok kiváltsága a külföldi oktatás, vagy már átlag magyar családok is megengedhetik maguknak?
Sokak előtt már azzal óriási lehetőségek nyílnak meg, hogy elmondják, melyik egyetemen szerezték a diplomájukat. Egy jó hírű intézmény hatalmas előnyt jelenthet karrier terén. Ráadásul, aki külföldön szerez diplomát, aligha megkérdőjelezik az idegennyelv-ismeretét. Sok tekintetben nem csak más országokban, de itthon is előnyt jelenthetnek a külföldi tanulmányok.
A magyar egyetemisták körében a legnépszerűbb külföldi tanulási lehetőség az Erasmus ösztöndíj, amelyet aktív hallgatói jogviszonnyal igényelhetnek, és arra ad lehetőséget, hogy fél (vagy akár egy egész) tanévet valamelyik külföldi egyetemen töltsenek. Létezik már Erasmus Plusz program is, amivel pedig a friss diplomások szerezhetnek külföldi egyetemen gyakorlatot, például egy-egy kutatáshoz kapcsolódva.
Jelenleg is több száz magyar tanul brit egyetemeken, és ugyan a Brexit a hallgatók körében is nagy riadalmat keltett, valójában egyelőre semmilyen változást nem hozott. Ugyanúgy elérhető a magyarok számára is a kedvezményes diákhitel, mint eddig, sőt, talán még több ösztöndíjprogrammal csalogatják az angol egyetemek magukhoz a kelet-európai hallgatókat.
Elit egyetemekre, mint például az Oxford vagy a Cambridge, nagyon magas a felvételi követelménye. Kimagasló tanulmányi átlagra, és érettségre van szükség, versenyeredményekre, diákkonferenciákon való részvételre, és maga a felvételi eljárás is embert próbáló. A kisebb angol egyetemekre könnyebb bejutni: 4-4,5-ös átlag elég, és nem csak emelt szintű érettségit fogadnak el. A tandíj egységes, a most szeptemberben induló tanévnek 9 250 font (jelenlegi árfolyamon számolva 3 043 250 forint) az ára. Több egyetemnél is elérhető 2000 fontos részösztöndíj, de vannak olyan kirívó intézmények is, mint például a Newcastle-i egyetem, amely videós versenyt hirdetett a felvételizők között, a nyertesnek pedig elengedik az első év tandíját - tudta meg a Pénzcentrum Cseh Andreától, az International Education for Global Minds (IEC) tanácsadójától.
Az egyik legfontosabb követelmény, hogy a felvételizőnek rendelkeznie kell IELTS vagy Cambridge nyelvvizsgával. Csak ezt a kettőt fogadják el, az összes többi hazai nyelvvizsgával nem lehet labdába rúgni. Főként a természettudományi szakokon indulnak jó eséllyel a magyar diákok, de társadalomtudományi irányban is vannak lehetőségek.
Mesterképzést, vagy alapszakot érdemes külföldön?
Természetesen az alapszak és a mesterképzés mellett is állnak nyomós érvek. Talán amiért mégis inkább a mesterdiplomát érdemes külföldön megszerezni, hogy szerteágazóbbak a specifikációs lehetőségek, és a 3 éves bachelor képzésen már belelát a hallgató olyan mélységekben a választott területbe, hogy konkrétabb elképzelései legyenek, melyik irány számára a legvonzóbb.
Szabó Zsuzsa például két alapdiplomával, 3 külföldi ösztöndíjjal, és több éves szakmai tapasztalattal a háta mögött döntött úgy, hogy brit egyetemen szerzi meg a mesterdiplomáját. Egyetemi tanulmányait 2010-ben fejezte be itthon, és egy éves kutakodás eredményeként 2016. szeptember 15-től idén szeptember 15-ig a londoni Westminster Egyetemre nyert ösztöndíjat.
- mondta Pénzcentrumnak Szabó Zsuzsa. Hozzátette, egy külső kerületi lakásban, ahol hárman éltek, 610 fontba került havonta egy szoba bérlése (ez jelenlegi árfolyamon 200 ezer forint). Ezen felül havonta nagyjából 60 ezer forintba kerül a helyi közlekedés, plusz a mindennapi megélhetés. Tehát az ösztöndíjak mellett is szükség volt milliós önerőre.
Elmondása szerint maga a képzés kimondottan nehéz volt, rengeteget kellett tanulnia, ugyanakkor a gyakorlatorientált oktatásnak is köszönhetően nagyon sok elismert szakmabelitől tanulhatott. Olyan mentoring programokat is szerveztek nekik, amelyek azt a célt szolgálták, hogy összehozzák a hallgatókat szakemberekkel, ismeretségeket kössenek, amelyek később akár a munkakeresésüket is nagyban megkönnyítheti.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Anglián kívül is van élet
A legnevesebb intézmények Nagy-Britanniában vannak, ugyanakkor hasonlóan nívós intézmények Dániában is találhatók, ráadásul ebben az országban ingyenes a felsőoktatás, csakúgy, mint Svédországban. Ez a két állam emiatt is népszerű a magyar diákok körében, ugyanakkor nem szabad szem elől téveszteni a drága megélhetési költségeket és azt, hogy ezekben az országokban nehéz diákmunkát találni.
- tudta meg a Pénzcentrum Kovács Mártontól, a StudyGuide irodavezetőjétől.
Sportösztöndíjak
Kiemelkedő sporteredményekkel is van lehetőség külföldi továbbtanulásra. Ezek úgy lehet elcsípni, hogy válogatókat szerveznek hallgatóknak, ahol az edzők felfigyelhetnek a kimagasló tehetségekre. Fontos ugyanakkor, hogy a sportösztöndíjasoknak jó tanulmányi eredményt kell produkálniuk, különben megvonhatják tőlük a támogatást.
Főként amerikai egyetemekre van lehetőség sportösztöndíjjal bejutni, de nem minden sportág tehetségei indul egyenlő esélyekkel. Leggyakrabban tenisszel, úszással, vagy vízi sportokkal, atlétikával, (európai) focival és talán még birkózással lehet elcsípni sportösztöndíjat.
Összességében tehát elmondható, hogy vannak támogatások és ösztöndíjak, amelyek lehetővé teszik olyan magyar diákok számára is a külföldi tanulmányokat, akiknek egyébként nem lenne rá lehetőségük. Ezeket elnyerni azonban cseppet sem egyszerű.
A diákmunka lehetősége persze a legtöbb helyen adott, és a legtöbb diák heti 20 órában dolgozik is. Milliós tőke nélkül viszont sajnos szinte lehetetlen, hogy egy magyar külföldi egyetem hallgatója legyen. Ugyanakkor, ahogy a fenti ösztöndíjak is jól mutatják, vannak olyan lehetőségek, amelyekkel a költségek jelentős részét meg lehet spórolni.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Mire költenéd a lakásszámládat?
Arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket.
-
Videó: kipróbáltuk, hogy működik a házhozszállítás a magyar diszkontláncnál
November közepétől a Penny vásárlói már országos szinten intézhetik akár nagybevásárlásaikat is a foodora applikációján keresztül.
-
Kiábrándító tény: 10-ből 8 magyar nem készül a nyugdíjas évekre
Jelentősen le vagyunk maradva a nyugdíjbiztosítások terén a nyugat-európai átlaghoz képest.
-
Pörögnek idehaza a magánegészségügyi befektetések (x)
Most érdemes beszállni annak, aki gyorsan megtérülő befektetést keres! Sikeres a Mozgásklinika, Magyarország első manuálterápiás franchise-hálózata.
-
Kiemelkedő műalkotások a BÁV ART 84. Művészeti Aukcióján (x)
December 3–5. között közel 800 műtárgy kerül kalapács alá a BÁV ART háromnapos eseményén, amely a gyűjtők és befektetők számára is izgalmas lehetőségeket kínál.