A nyári szezon közeledtével ismét a mezőgazdaság, a vendéglátás és az élelmiszeripar területén mutatkozik a legnagyobb kereslet a szezonális munkavállalók iránt.

Új szabályok léptek életbe az idénymunka, alkalmi munka és filmes statiszták foglalkoztatása terén, melyek növelik a közterheket és korlátozzák a munkavállalók éves munkanapjainak számát. A változások célja az adóelkerülés visszaszorítása, de szakmai szervezetek aggályokat fogalmaztak meg, így további finomhangolás is elképzelhető - írja a Telex.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) február 1-jétől módosította az egyszerűsített foglalkoztatás (efo) feltételeit, ami jelentős változásokat hozott az idénymunka, alkalmi munka és filmes statiszták foglalkoztatása terén. Az intézkedések fő célja az adóelkerülés visszaszorítása és az államháztartási bevételek növelése, miközben igyekeznek megőrizni a munkaerőpiaci rugalmasságot bizonyos ágazatokban.
A változások egyik fő eleme, hogy július 1-jétől a munkavállalókra vonatkozó éves munkanapok száma lesz korlátozva, nem pedig a munkáltatókra. Ez azt jelenti, hogy egy munkavállaló évente maximum 120 napot (mezőgazdaságban és turizmusban), illetve 90 napot (más ágazatokban) dolgozhat egyszerűsített foglalkoztatás keretében, függetlenül attól, hogy hány munkáltatónál vállal munkát.
A közterhek is emelkedtek: a mezőgazdasági és turisztikai idénymunkában napi 2 200 forintra, az alkalmi munka esetén 4 400 forintra, míg a filmipari statiszták esetében maradt 8 700 forint. A nyugdíjellátás számítási alapja is módosult, ami további terhet jelent a munkáltatók számára.
Az intézkedések azonban nem arattak osztatlan sikert. A FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke, Apáti Ferenc szerint a szigorítások veszélyeztethetik az ágazat munkaerő-ellátását. Az NGM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára, Czomba Sándor elismerte, hogy a szabályok nem kőbe vésettek, és a tapasztalatok függvényében elképzelhető további finomhangolás, különösen a mezőgazdasági szektor esetében.
Az új szabályozás hátterében az áll, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásban résztvevők száma már megközelítette a 320 ezret, és a kormány úgy ítélte meg, hogy ez már nem csak a szezonális munkák egyszerűsítéséről szól, hanem összetettebb adóelkerülési gyakorlatról. A cél az, hogy az efós munkavállalók visszatérjenek a hagyományos munkaerőpiacra, ami az állam számára nagyobb adóbevételt jelentene.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az intézkedések társadalmi hatásai is jelentősek lehetnek. Az alkalmi munkából eddig nem lehetett tartásdíjat vagy bankhiteltartozást levonni, így sokan szándékosan választották ezt a foglalkoztatási formát kötelezettségeik elkerülése érdekében. Ugyanakkor fontos szempont, hogy a változások ne szorítsanak ki senkit a munkaerőpiacról, különösen azokat, akiknek nehézséget okozhat a hagyományos foglalkoztatási formákba való beilleszkedés.
Az NGM becslései szerint a mezőgazdaságban 4509-en, a turisztikában 302-en, míg egyéb ágazatokban 39 831-en lépték túl tavaly a most bevezetett kereteket. Ha sikerülne elérni, hogy ez a mintegy 40 ezer ember évente 300 ezer forinttal több adót fizessen, az akár 12 milliárd forint többletbevételt is jelenthetne az államkasszának.
Összességében az új szabályozás várhatóan növeli az alkalmi munkából származó adóbevételeket, de kulcsfontosságú lesz a további finomhangolás annak érdekében, hogy ne szoruljon ki senki a munkaerőpiacról, és megmaradjon a rugalmasság azokon a területeken, ahol valóban szükség van az idény- és alkalmi munkára.

Óriási a baj, rengeteg képzett szakember menekülne Magyarországról: ki fog dolgozni a gigagyárakban?
A műszaki felsőoktatásban tanulók közel kétharmada külföldi elhelyezkedésben is gondolkodik.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Többtucat termék árát csökkentette a Lidl: ezeknél a leglátványosabb a változás
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
-
Több mint 1000 drogériai és háztartási termék ára csökkent a SPAR-ban – intézd el a teljes bevásárlást egy helyen! (x)
Most még egyszerűbbé vált a bevásárlás: az INTERSPAR hipermarketekben több mint 1000 drogériai és háztartási termék ára csökkent.
-
Mobilalkalmazásból, 10 perc alatt, teljesen online igényelhető a Munkáshitel elsőként a Gránit Banknál (x)
A Gránit Banknál egyedülálló módon május 26-tól már mobilalkalmazásból is, teljesen online, 10 perc alatt igényelhető a Munkáshitel a banknál már számlával rendelkező ügyfelek számára. Új számlanyitás esetén akár 90.000 forintot is jóváír az igénylők számláján a pénzintézet.


