Rengeteg diák vállal munkát idén nyáron is. Mutatjuk, mennyit lehet keresni és hol érdemes dolgozni.

Óriási gond van a magyar gyermekotthonokban: rengeteg dolgozó lép le, mi lesz a gyerekekkel?
Idén közel 30 százalékos munkaerő-elvándorlás sújtotta a gyermekvédelmi szakellátási intézményeket: 1804 dolgozó távozott, miközben csupán 1487 új munkavállalót sikerült felvenni, így 317 álláshely betöltetlen maradt. A helyzetet súlyosbítja a kifogástalan életvitel vizsgálatának kötelezővé tétele, amely tovább növelhette a fluktuációt, miközben a gyermekvédelem stabil működése egyre nagyobb kihívásokkal néz szembe.
A gyermekvédelmi szakellátási intézményekben tapasztalható munkaerő-elvándorlás súlyos problémákat vet fel, különösen a gyermekek ellátásának és a rendszer működőképességének szempontjából. A Belügyminisztérium adatai szerint idén 1804 dolgozó hagyta el ezeket az intézményeket, ami azt jelenti, hogy a teljes állomány közel 30 százaléka távozott egyetlen év alatt. Ez különösen aggasztó, mivel a távozók helyére csupán 1487 új dolgozót sikerült felvenni, és még így is 317 pozíció betöltetlen maradt - számol be a Népszava.
A kifogástalan életvitel vizsgálatának kötelezővé tétele valószínűleg hozzájárult a helyzethez, bár a minisztérium nem közölt részletes adatokat arról, hogy pontosan hány dolgozó döntött emiatt a távozás mellett. Az viszont ismert, hogy korábban 137-en megtagadták az ehhez szükséges adatlap kitöltését, és 128-an kérték jogviszonyuk megszüntetését.
A helyzetet tovább nehezíti, hogy nincs információ arról, az újonnan felvettek mennyi időt töltenek a rendszerben, illetve hogy mennyire sikerül őket hosszabb távon megtartani. A tartós munkaerőhiány és a folyamatos fluktuáció komoly kihívásokat jelent a gyermekotthonok, lakásotthonok működtetésében, miközben az intézmények igyekeznek erőfeszítéseket tenni az üres álláshelyek betöltésére.
Ez a jelenség nemcsak a dolgozók megterhelését növeli, hanem a gyermekvédelem színvonalát is veszélyezteti. Szükséges lenne olyan intézkedések kidolgozása, amelyek javítják a munkakörülményeket, vonzóbbá teszik a szakmát, és hosszabb távon biztosítják a munkaerő-megtartást a gyermekvédelmi intézményekben.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


