A parkolóőrök elengedhetetlen szerepet töltenek be a városi rend fenntartásában, miközben fizetésük jelentősen eltérhet régiónként, de ami közös, hogy igen kevés bért kapnak.

A következő három-négy évben a kormányzat arra törekszik, hogy 10-15% közötti mértékben emelkedjen a minimálbér, ezzel a legkisebb béreket fel lehetne zárkóztatni a mediánhoz és az átlaghoz – értesült a Portfolio kormányhoz közeli forrásokból. A kabinet vélhetően 2027-28-ra összezárná a minimálbér és a garantált bérminimum közötti különbséget, ami azt jelenti, hogy a szakmunkásoknak fizetett legkisebb bér jóval kisebb mértékben nőhet, mint a képzetleneknek járó minimálbér. A terv azonban még minden bizonnyal formálódik, ahogy a kormány, a munkaadói, a munkavállalói képviseletek között folytatónak a tárgyalások a következő időszakban.
10-15%-os emelések jöhetnek?- Ugyan már elkezdődött a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs (VKF) fórumának tárgyalássorozata a 2025-ös minimálbérről és garantált bérminimumról, eddig azonban inkább csak puhatolózást láthattunk a munkaadók és a munkavállalók részéről is. Úgy tűnik, hogy nem is kell hosszasan gondolkodniuk azon, hogy mekkora béremelést tartanának reálisnak a következő években, hiszen a kormány kijelölheti az irányt. A Portfolio értesülése szerint a kabinet a következő három-négy évben 10-15% közötti minimálbér-emeléssel lenne elégedett.
Ennek a munkavállalói oldal bizonyára örülni fog, hiszen általánosságban az a céljuk, hogy érdemben az infláció felett növekedjenek a bérek, a pénzromlás pedig várhatóan 3-4% környékén alakulhat. Egyes munkavállalói képviseletek 10% feletti béremelést igyekeznek elérni minden évben, és nagyon úgy tűnik, hogy a kormány által kijelölt mérték számukra is megfelelő lehet.
A nagyobb kérdés a munkaadói oldal hozzáállása a gyors béremelkedéshez. A vállalati érdekképviseletek bizonyára egyszámjegyű béremelkedést szeretnének elérni a következő évekre vonatkozóan, hiszen az inflációs és a termelékenységi trendekből nem következik kifejezetten gyors minimálbéremelés.
Számukra az lehet megnyugtató, hogy „csak” a minimálbér emelkedne kifejezetten gyorsan, a garantált bérminimum viszont sokkal mérsékeltebb ütemben nőne. A kabinet ugyanis úgy tűnik, hogy össze szeretné zárni a minimálbér és a szakképzetteknek járó bérminimum összegét. Könnyen lehet azonban, hogy a legkisebb vállalatok (ahol sokan dolgoznak minimálbérért) így is nehézségekkel szembesülnek majd a bérek kigazdálkodása miatt, hiszen náluk dolgozik a legtöbb minimálbéres.
Hogy jön ki az 50%-os arány?
A cégek számára öröm lehet az ürömben, hogy a béremelkedés mértéke így is valamelyest lassabb, mint ami a kormány korábbi jelzéseiből adódott. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter jelzéseiből az következett, hogy a kabinet 2027-re eltünteti a különbséget a minimálbér és a bérminimum között, miközben a legkisebb bért az átlag 50%-ára emelné. Ebből az következett, hogy évente 17-18%-kal kell emelni a minimálbért.
A Portfolio értesülése szerint a mostani terv inkább az, hogy 2028 elejére tűnik el a különbség a minimálbér és a bérminimum között, és erre az évre éri el az átlagbér felét a kötelezően fizetendő legkiseb bér. Ráadásul van még egy csavar a történetben: a kormány úgy számolna, hogy mindig a megelőző év átlagbéréhez képest kell 50%-nak lennie a minimálbérnek. Ebben ugyan nehéz megtalálni a közgazdasági logikát – hiszen így valójában nem lesz az adott évi minimálbér az átlagbér fele –, de kétségtelen, hogy így sokkal könnyebb elérni a kitűzött célt.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Összességében tehát a minimálbér az elmúlt években az átlagbér 40%-a körül alakult, az 50% eléréséhez pedig kifejezetten jelentős, 17-18%-os béremelést kellene végrehajtani három éven keresztül. A gazdasági tárca alternatív számításai szerint azonban a minimálbér jelenleg sokkal magasabb szinten van az (előző évi) átlaghoz képest, 45% felett, így már nem is kell olyan sokat emelni rajta, hogy elérje az átlag felét.
A Portfolio számításai szerint 12-13% körüli minimálbér-emelés lenne szükséges évente, hogy a kormányzati számítás szerinti célhoz konvergáljon a legkisebb bér.
Ez jóval alacsonyabb emelkedési ütem, mint ami a kormányzati szereplők első jelzéséből adódott, ezzel pedig nem 2027-re, hanem 2028-ra emelkedhet 400 ezer forint fölé a bruttó minimálbér. Ugyanakkor kifejezetten jó hír nemzetgazdasági szempontból, hogy nem lesz 20% körüli emelés a következő években, hiszen az számos vállalat számára minden bizonnyal kigazdálkodhatatlan lett volna,
ráadásul elindíthatta volna az ár-bér spirált, miután a vállalatok a jelentős béremelést bizonyára gyorsan érvényesíteni szerették volna a fogyasztói árakban.
A 12-13%-os minimálbér-emelés kapcsán is léteznek ezek a kockázatok, de mérsékeltebbek, mint a gyorsabb béremelés esetén. Ráadásul a nemzetgazdasági bérnövekedési ütemre sem lesz olyan drasztikus hatással a minimálbér növelése, hiszen abból fakadóan, hogy a kormány összezárná a bérminimum és a minimálbér közötti különbséget, a garantált bérminimum sokkal kisebb mértékben nőne. Mivel a garantált bérminimum már most is 326 ezer forint, így alig 20-30%-os emelésre van szükség a mostani szintről, míg a minimálbér esetében 50-60%-ra. Miután a garantált bérminimum így nagyjából fele olyan gyorsan nőne, mint a minimálbér, így összességében kifejezetten visszafogott bérnövekedésről beszélhetünk a szakképzett dolgozók esetében. Ez pedig csökkenti a nyomást a mediánbér és az átlagbér növelésére.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


