A szülők 58%-a számára stresszt okoz a gyermekfelügyelet megszervezése a szünidő alatt

10 év múlva rengeteg magyar munkahelye csődbe mehet? Nem áll jól ezeknek a dolgozóknak a szénája
A Magyar Nemzeti Bank a mai napon tartotta a PwC Magyarországgal üzleti eseményét „A munkaerőpiac jövője a pénzügyi szektorban” címmel. Ahol pézügyi szakértők beszéltek arról, hogy milyen munkaerőpiaci trendeket látnak, milyen kihívásokkal szembesülnek, és hogyan készülnek fel arra, hogy munkáltatóként a jövőben is sikeresek legyenek. Az eseményen a Pénzcentrum is részt vett.
A Magyar Nemzeti Bank és a PwC Magyarország a mai napon tartotta üzleti eseményét „A munkaerőpiac jövője a pénzügyi szektorban” címmel. Számos pézügyi szakértő beszélt a munkaerőpiaci trendek jövőbeli irányáról, milyen kihívásokkal szembesülnek.
"A folyamatos változás egy állandó alkalmazkodást igényel a munkáltató oldaláról is, de ez egy dinamikusan változó folyamat" - nyitotta meg az eseményt Kandrács Csaba, az MNB alelnöke. Beszédében hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia nagyban változtatja át a munkahelyeket. A munkavállalók részéről maga a munkahely biztonsága (stabilitás), a juttatási rendszer, az egyéni élethelyzetekből adódó problémák megoldása, valamint munka-magánélet egyensúly a legkardinálisabb. Az új atipikus munkaforma a home office is nagyban változtatta a munkahelyek dinamikáját. Ezek mellett az oktatás fontosságát is hangsúlyozta az alelnök.
HR szektor kihívásai
Reguly Márta, a PwC Magyarország vezető HR szakértője tartott előadást "Kulcsmunkaerő bevonzása és megtartása a pénzügyi szektorban" címmel. Felmérést végeztek a vezérigazgatók és a munkavállalók igényei kapcsán, és ezek eredményeiről külön-külön számolt be az előadó. Elöljáróban kitért arra, hogy akkora a munkaerőhiány, hogy az elmúlt években jellemző trend lett a magason képzett munkakeresők esetén, hogy az állásinterjún, már nem a munkáltató interjúzza a munkavállalót, hanem fordítva. Ugyanis számos más lehetőség adott a magason kvalifikált munkavállalóknak.
A vezérigazgatók oldaláról azt látni, hogy a magyar igazgatók 60%-a alapvetően a magyar gazdaság gyorsulására számítanak 2024-ben. Közel fele a felmérésben résztvevőknek gondolja azt, hogy ha nem lenne a cégénél transzformáció, akkor 10 éven belül csődbe menne a cég, tehát ebből az következik, hogy a folyamatos fejlődésre és változásra szükség van.
Ilyen típusú transzformációk közzé tartozik a digitalizáció és változó munkaigények, tehát a munkavállalókat rugalmassá kell tenni.
A félelmek területén egyértelműen az infláció áll, viszont meglepő módon az előkelő második helyen a szakképzett munkaerőhiány áll.
Ezután rátért a munkavállalók szempontjaira, ezen belül is külön kitért az egyetemisták és a már tapasztalt munkavállalói igényekre, valamint külön a pénzügyi szektorban dolgozókra. A tapasztalt munkavállalók esetén elmondható, hogy tavaly egyértelműen a biztonság dominált, idénre azonban ebben csillapodást látni. A magánélet tiszteletben tartása viszont előkelő helyen foglal helyet, valamint közösségi élmény is.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az egyetemisták esetén pedig sokkal inkább a karrier és támogató közeg dominált az alapnak számító alapbér és túlórakifizetések mögött. Ami érdekesség, hogy nem annyira számottevően fontos számukra a távmunka lehetősége, sokkal inkább tematizálták a jó munkakörnyezet és jó munkatársi viszonyt. De a szakértő azt is elmondta, hogy egyre gyakoribb, hogy a az egyetemisták is már több éves munka tapasztalattal érkeznek meg a munkaerőpiacra, mert már a hallgatói éveik alatt elhelyezkednek.
Pénzügyi szektorban dolgozók esetén a támogató közeg, a csapatépítés igen előkelő helyen foglal helyet. A szektor iránt érdeklődőknek pedig a tanulási lehetőség és karrierlehetőségek a legfontosabbak a alapbér után.
Kerekasztal beszélgetés
Reguly Márta, a PWC Magyarország HR szakértője moderálta Sándor Márk István, az MNB HR igazgatójának, Bertalan Imre, az OTP Bank Humánerőforrás Gazdálkodási Igazgatóságának ügyvezető igazgatójának és Kocziszky György a Budapesti Metropolitan Egyetem rektorának beszélgetését.
A beszélgetés fő vonalát az oktatás hangsúlyozása kapta, kitértek arra, hogy miben mások a mai z generáció tagjai a munkaerőpiacon, különös tekintettel a pénzügyi szelektorban. A fiatalok sokkal nyitottabb és rugalmasabb hozzáállást is tematizálták, de azt is, hogy a teljesen máshogy kerülnek be a munkaerőpiacra, mint a korábbi generációk tagjai.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


