Egy boldog, elégedett dolgozó kevesebbet hiányzik, ellenállóbb a stresszel szemben, termelékenyebb és kreatívabb,
Ha arról van szó, milyen szakmában lehet a legjobban keresni, akkor valószínűleg az egyik első válasz lesz, hogy informatikusként garantáltan jó fizetésre lehet számítani. Itthon tavaly valóban bruttó 700 ezer forint felett volt az IT-szakemberek átlagfizetése, azonban ennyit leginkább a férfiak kereshetnek: világszerte jellemző, hogy ezen a területen rendkívül nagyon kevés nő dolgozik. Megnéztük, Európában milyen arányban vannak jelen a férfiak az IT-szektorban, mennyivel keres többet egy programozó, mint egy ápoló vagy pedagógus, és miért lehet fontos a cégek számára több nőt bevonni az informatikába.
Jelenleg világszinten az egyik legfontosabb munkaerőpiaci terület az informatika. Itthon óriási a hiány ezekből a szakemberekből, akinek pedig programozó képzettsége van, az több mint félmilliós kezdőfizetésre számíthat. A programozók és fejlesztők szükségességét az is jól érzékelteti, hogy a cégeknek több száz milliós veszteséget jelenthet, ha nem sikerül elég ilyen szakembert találniuk. Azonban az IT-szektorban nem csak a magas bérek és a komoly munkaerőhiány jellemző: a munkaerőpiacnak talán ez az a szegmense, ahol a legalacsonyabb a nők aránya. Európában tavaly összesen 2,79 millióan voltak azok a munkavállalók, akik informatikai képzettséggel rendelkeztek, ebből 84,1% volt férfi. A nők aránya pedig nem csak alacsony volt ezen a területen, de még csökkent is, ugyanis 2020-ban 17,2% volt a női munkavállalók aránya, 2021-ben viszont már csak 15,9%.
Itthon is csak férfiak az informatikusok?
Ha egyesével nézzük a nők és a férfiak arányát az IT-szektorban az EU tagállamokban, akkor Csehországban dolgozott a legtöbb férfi (92.6%) ezen a területen, ezt követte Szlovénia (90,8%), majd Franciaország 89,7%-kal.
Magyarországon is egyébként hasonlóan magas ez a szám, nálunk tavaly az informatikusok 86,5%-a volt férfi, ami egyébként 2,4%-kal magasabb az európai átlagnál, ezzel nálunk volt a 9. legmagasabb a férfiak aránya az informatikai szektorban.
Ha a régiós összehasonlítást nézzük, akkor Szlovákiában 88,8% volt ez az arány, Ausztriában viszont 86,1%, ami egy kicsit volt alatta a magyar adatnak. Romániában viszont az IT-területén munkát vállalóknak csak a 72%-a volt férfi, Bulgáriában pedig 63,4%, ami sokkal kiegyenlítettebb nemi arányt jelent az európai 84,1%-os átlaghoz képest is. Érdekes megnézni, hogy például Norvégiában, ahol a nemi egyenlőség támogatása fontos társadalompolitikai cél, az IT-szakemberek 86,2%-a volt férfi, ezzel közvetlenül Magyarország után a 10. helyet foglalták el a listán.
Ahol sok a férfi, ott lehet jól keresni?
Idén júliusban a teljes munkaidőben foglalkoztatott nők havi bruttó átlagkeresete 457 300 forint volt, ami 16%-kal maradt el a férfiak 543 800 forintos átlagától. Ez a nemek közti bérkülönbség még jobban kijön, hogyha azt nézzük mekkora az átlagfizetések közti különbség attól függően, hogy főleg férfiak vagy nők dolgoznak magas arányban az adott szakmában. Ezt jól mutatja például a betegápolók és a pedagógusok helyzete.
Mindkét területen tradicionálisan sok nő dolgozik, és szintén elmondható, hogy nagyon alacsonyak a keresetek: 2021-ben egy középiskolai tanár átlagosan bruttó 379 764 forintot keresett, míg az ápolók, szakápolók bruttó átlagfizetése volt 351 718 forint volt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ehhez képest a szoftverfejlesztők bruttó 744 582 forintot kerestek átlagosan, ami az előző két szakma átlagbérének a duplája.
Ráadásul most a munkaerőhiány miatt a programozók szinte bármekkora fizetést kérhetnek; így nem véletlen, hogy rendre a legjobban keresők között szerepelnek itthon.
Az egyenlőség gazdaságilag is előnyös
Az IT-szektorban tapasztalható munkaerőhiányt valószínűleg enyhítené, hogyha igyekeznének minél több nőt bevonni erre a területre, akár átképzési lehetőségek biztosításával. Pont a nőknél lehetnek még itthon munkaerőpiaci tartalékok, például azoknál, akik a gyermekgondozásból szeretnének visszatérni a munkába. Persze ehhez oktatási szemléletváltásra is szükség lenne, hogy már minél korábban biztosítsák a digitális készségek elsajátítását a még tanuló fiúknak és lányoknak.
Hosszú távon pedig ebből mindenképpen profitálnának a cégek, hiszen itthon akár több tízezer programozó is hiányozhat a munkaerőpiacról, ráadásul az informatikai oktatás bővítése nélkül sosem lesz elég szakember a hazai munakerőpiacon.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.