A Volkswagen szakszervezete sztrájkkal fenyeget, ha a vezetőség nem tesz engedményeket a bérek és gyárbezárások ügyében zajló tárgyalásokon.
A végtelennek tűnő munkanapok órái összeadódnak, de a hét végén nem szoktuk számolni, hogy pontosan hány órát is dolgoztunk a héten. Most az Eurostat felméréséből azonban kiderült, hogy a magyar melósok jóval többet húzzák az igát, mint például a hollandok, svájciak. Ha azt is hozzávesszük, hogy Nyugat-Európában jóval magasabbak a bérek, mint itthon akkor a helyzet eléggé elkeserítő.
Országonként változó, hogy mennyit dolgoznak az emberek egy héten: míg az átlagos európai hetente 37 órát, addig egyes országokban mindössze 30-33 órát töltenek munkában az emberek. Az Eurostat felmérte, hogy pontosan mennyit dolgoztunk 2019-ben és 2020-ban, az adatok alapján pedig van okunk az irigységre.
A felmérésben a 15 évesnél idősebblakosságot vizsgálták, a válaszadók közül a legidősebbek a hetvenet taposták. Míg egyes országokban kecsegtető 30-33 órás munkahetek vannak, addig bizony a szomszédunkban 40 órás is lehet egy munkahét.
A hollandok dolgoznak a legkevesebbet, ők ugyanis 30-33 órát robotolnak egy héten. Svájc, Norvégia, Dánia, Németország és Olaszország egyes régióiban is rövidek a munkahetek a 30-33 órával. Az adatoból azonban az is kiderült, hogy Hollandiában rengetegen részmunkaidőben dolgoznak, a megkérdezettek 47,6 százaléka ilyen felállásban vállal munkát. Svájcban 39,4, Ausztriában 23,9 a Skandináv országokban, valamint Németországban a részmunkaidősek aránya pedig 20-25 százalék. Európa többi részén ez mindössze 10-20 százalék között mozog, ami nagyban kihatott az egy héten ledolgozott órákra.
A mostani kimutatás így csak a főállásúakra koncentrált, ami alapján rögtön emelkedik a munkaidő is. Szerbiában, Görögországban, Montenegróban és Törökországban a legrosszabb a helyzet, itt ugyanis akár 42 órát is ledolgoznak az emberek egy átlagos munkahéten.
Az európai átlag 37 órához képest mi magyarok kicsivel többet, mintegy 38-39 órát dolgozunk átlagosan. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy Nyugat-Európában jóval magasabbak a fizetések, mint itthon, akkor bizony van okunk az irigységre.
Itt robotolnak a legtöbbet
Nem csak az országok közötti eltéréseket figyelhetjük meg, hanem az egyes országokon belüli régiók eltérését is. Így kiderült, hogy a szomszédos Szerbiában a belgrádiak dolgoznak a legkevesebbet, és bizony a régiók közötti eltérések Magyarországon megjelennek.
2019-ben és 2020-ban is több, mint 39 órát robotoltunk hetente, ami meghaladja az uniós átlagot. A legszélesebb vizsgált korkategóriában, amelyben mindenki 15 éves kortól 64 éves korig beletartozott, közölük 2019-ben a Pest környékiek dolgoztak a legtöbbet, heti 40 órával. Ez 2020-ra kicsit mérséklődött, 39,7 százalékra, de még így is itt érték el a rekord munkaórákat. A Közép-Dunántúlon is sokat dolgoztak a magyarok, itt 2019-ben 39,8 órát dolgoztak, ami 2020-ra 39,5 lett.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A Dél- Dunántúliak dolgoztak a legkevesebbet, de ez is még több, mint az uniós átlag, itt ugyanis 2019-ben 39,1, 2020-ban pedig 39,3 órát dolgoztak a munkavállalók. Összességében elmondható, hogy a tavalyi évben kicsivel ugyan, de kevesebbet dolgoztunk, mint 2019-ben. Korosztályt tekintve a 20 és 64 éves kor közöttiek dolgoztak a legtöbbet, több, mint 39 órával.
Az eltérések nemek között is megjelennek, az adatok szerint a magyar férfiak többet dolgoztak, mint a nők. 2019-ben a Pest környékén élő férfiak 41 órát, a Közép-Dunántúlon pedig 40 órát melóztak egy héten. Ez 2020-ra változott, ők 39-40 órát dolgoztak, míg a Nyugat-Dunántúlon 2020-ban szintén 40 órát töltötek hetente a munkában a férfiak.
Kevesebbet dolgoznak a nők?
A nők ugyanezekben az időszakokban átlagosan 38-39 órát dolgoztak, ami még mindig jóval több ez európai átlaghoz képest, mégis magyar viszonylatban kevesebb, mint amennyit az ellenkező nem dolgozott. Arról, hogy a nők, azon belül is a gyermeket nevelő nők foglalkoztatottsága nem csak hazánkban, de az EU minden tagállamában alacsony korábban írtunk. Sőt, a statisztikák szerint mi a sor végén kullogunk. A 2 éven aluli gyermeket nevelő magyar anyák alig ötöde aktív a munkaerőpiacon, holott nagyobb szükség lenne a munkájukra, mint valaha, erről írtunk korábbi cikkünkben is.
A statisztikai hivatal Munkaerő-piaci esélyegyenlőség című táblázatból kiderül, hogy a foglalkoztatott nélküli háztartásokban élők aránya a 18-59 évesek körében a 2004-es 11,9 százalékról 2019-re 5,8 százalékra csökkent, az 15-64 éves egy évvel korábban nem foglalkoztatottak közül a foglalkoztatottakká válók aránya 9,3 százalékról 12,3 százalékra emelkedett. Ezen belül a gyermeket nem nevelő nők foglalkoztatási rátája 10 év alatt nagyjából 10 százalékponttal nőtt, 2019-ben közel 90 százalékuk volt foglalkoztatott.
Emellett a gyermekes anyák foglalkoztatása is emelkedett: az óvodás korú gyermeket nevelők közül 17 százalékkal dolgoztak többen. De hiába dolgozott a 3 év alattiakat nevelő nők 18 százaléka, ez azonban európai összehasonlításban még mindig kiugróan alacsony aránynak számít. Az EU 27 országa közül ezzel az eredménnyel a lista 23. helyén helyezkedik el hazánk. Magas azon nők aránya is, akik nem dolgoznak, és nem részesülnek juttatásban, arányuk 2019-ben 3,2 százalékot tett ki.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.