9%-kal nőhet a minimálbér, míg a garantált bérminimum 7%-kal 2025-ben.
Mérgező munkahelyi kór terjed Magyarországon: őrült hajsza vár a dolgozókra, így előzd meg a bajt
A nagyobb cégek életében az év vége előtti időszak a legsűrűbb. Lezárandó nagy projektek, elszámolások, túlórák várnak a munkavállalókra. Azonban ebből sok magyar dolgozónak ez nem csak év végén jut ki, hanem egész évben. A túlhajszolás, kifacsarás kultúrája ugyanis egyre nagyobb teret hódít már nálunk is.
Egyre nagyobb divatja van a munkahelyi kifacsarásnak, túlhajszolásnak, amelyet angolul hustle culture-nek neveznek. Ilyenkor nem csak egy munkamániás emberrel áll szembe a munkavállaló, hanem a cég, és a csapat munkához való hozzáállása is ezt tükrözi. Egymást követő végelláthatatlan projektek, túlórák, és folyamatos munka vár arra, aki nem ismeri fel a túlhajszoltás kultúráját követő munkahelyeket.
A kifacsarás kultúrája olyan szintű túlhajszoltságot, munkamániát jelent ahol a túlórázás, és az álmatlan éjszakák életstílusként jelennek meg, és minden perc, amit munkán kívül tölt a dolgozó, az pazarlásnak számít, csak úgy, mint a magánélet, esetleg a pihenés. Míg a toxikus produktivitás inkább egy belső késztetés arra, hogy folyamatosan dolgozzunk, addig a hustle culture, a munkahelyi túlhajszolás kultúrája külső tényező, amelyet a munkáltató, a csapat vagy a munkahely erőltet rá a munkavállalókra. Ha a munkahelyünkön projekt követ projektet anélkül, hogy reflektálnánk az elért sikerekre, ha az ebédszünet gondolatán kinevetnek minket a munkatársaink, és a szabadnapokat inkább felhalmozzuk, minthogy kivennénk, akkor - mint ahogy a Quick and Dirty Tips is kiemeli- már a mókuskerékben ragadtunk.
Miért nincs értelme a túlhajszolásnak?
A tévhitekkel ellentétben, mint ahogy azt a runrunblog is kiemeli, a munkahelyi túlhajszolás nem produktív. Bár egyre nagyobb divatja van annak, hogy végetnemérő munkaórákban dolgozunk, és reggeltől estig, szinte megállás nélkül valamit csináljunk, a kutatások azt mutatják, hogy sokszor a mennyiség a minőség rovására megy. A sok feladatot elvégezzük ugyan, de nem minőségesen, így jobb, ha lelassítunk, és egyszerre csak egy feladatra fókuszálunk. Ami még a túlhajszolás ellen szól, az az, hogy egészségügyileg is megterhelő. Azok, akik folyamatosan dolgoznak, jobban ki vannak téve a kiégés kockázatának, valamint a szorongásnak, és depressziónak, ami szintén visszakapcsol minket a produktivitás kérdéséhez, ugyanis kiégve senki nem tud eredményesen dolgozni.
Ráadásul gyakran azok, akik belelépnek ebbe a körbe, és folyamatosan dolgoznak, kisebb eséllyel fognak előléptetést kapni, ugyanis a babérokat más aratja le helyettük. Ezért fontos az, hogy időben felismerjük, hogy a munkahelyünk ezt a kultúrát erőlteti a munkatársakra, és tegyünk azért, hogy megtörjük a mókuskereket. Ezt több módon is elérhetjük.
Fontos, hogy a főnökünk felé egy új projekt alkalmával ne olyan kérdéseket tegyünk fel, amely indikálja, hogy azonnal elvégezzük a feladatot, hanem tudatos kérdéseket tegyünk fel, arra vonatkozólag is, hogy hogyan lehetne stressz mentesíteni a munkát, és esetleg hogyan lehetne lelassítani a folyamatot, mennyire sürgős maga a feladat. Sokat segíthet az is, ha a munkatársainkkal több időt töltünk, és nyíltan beszélünk arról, hogy mennyit dolgozunk, hogy érezzük magunkat. Tudatosan lassítsunk le, tartsunk szünetet, és ne engedjünk a nyomásnak. Ezen kívül fontos az is, hogy a munkavállaló és a munkáltató is helyet, és teret adjon a kreatív folyamatoknak, a lelassulásnak, és magánéletnek. Inkább okosan dolgozzunk, mint sokat, törekedjünk tudatosságra. Tartsuk tiszteletbe a saját magánéletünket, ugyanis csak a kipihent agy tud kreatívan gondolkodni. Ne idealizáljuk a végelláthatatlan túlórákat, és azt, hogy nem tudunk szabadságra menni, ez ugyanis nem definiál bennünket szakmailag, nem jelenti azt, hogy sikeresebbek vagyunk.
Munkahelyi megbecsültség
A kiégés, és a munkahelyi túlhajszolás mellett karöltve megjelenik a munkahelyi megbecsültség érzése is, amely szintén segíti a munkavállalókat abban, hogy motiváltak maradjanak, és ne égjenek ki teljesen. Sajnos egy friss kutatás szerint azonban Magyarország nem áll olyan jól ezen a téren, ahogy azt korábban kiemeltük, ugyanis a
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
a második és harmadik negyedévben a magyar fiatalok mindössze 39 százaléka válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy megbecsülve érzik-e magukat a munkahelyükön.
Szemben az idei első negyedévével és a múlt év utolsó három hónapjával, amikor közel 50 százalékos volt az arányuk, azaz minden második dolgozó fiatal érezte megbecsültnek magát, ez a szám egyre csökken. A járvány kedvezőtlen hatásai miatt 2020 második és harmadik negyedévében volt hasonlóan alacsony az arány, akkor a megkérdezettek 36, illetve 38 százaléka érezte azt, hogy megbecsülik a munkáját.
A kutatás alapján miközben a második negyedéves eredmények szerint akkor a dolgozó 20-29 évesek 52 százaléka tartotta stabilnak a munkahelyét, a harmadik negyedévben 62 százalékra nőtt az arányuk. Azaz három hónap alatt jelentősen nőtt a munkahelyüket biztosnak érző fiatalok aránya. A felmérés hosszú távú adatait vizsgálva azonban kiderül, hogy a járványhatás miatt a múlt év harmadik negyedévében a megkérdezett fiatalok 45 százaléka mondta biztosnak az állását, a pandémia előtt jellemzően 60-70 százalékuk mondta ugyanezt.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.