Cikkünkben bemutatjuk a méltányossági nyugdíjemelés feltételeit, a benyújtási folyamatot, valamint a lehetséges összeg mértékét, amelyet a jogosultak kaphatnak.

Hazánkban terhelik a legnagyobb adók és járulékok a legkisebb fizetéseket a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet által vizsgált államok közül. A szervezet javaslatokat is emgfogalmazott a minimálbéres dolgozók megélhetésének könnyítésére. Noha a magyar kormány nagyvolumenű emelést tervez, jelenleg a magyarországi minimálbér sereghajtó Európában.
Magyarországon terhelik a legmagasabb adók és járulékok a minimálbért a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) tagállamai között - derült ki a szervezet friss jelentéséből (a vonatkozó rész a 100. oldalon kezdődik), amiben a gyermek nélküli minimálbéres keresőket vizsgálták. Ugyanis a hazai legalacsonyabb fizetésből összesen 34 százalékot vonnak le szja, illetve tb-járulék címen (15+19 százalékot).
Ezzel szemben még a második helyezett Németországban is csak összességében 25 százaléknyi adó és járulék terheli a legalacsonyabb fizetéseket. Az európai tagországok között Hollandia sarcolja meg a legkevésbé a minimálbért: ott mindösszesen 6 százalék tb-járulékot és 2 százalék jövedelemadót vonnak le belőle.
A szervezet arra a következtetésre jutott a tanulmányban, hogy a minimálbért keresők megélhetésének javítására a jövedelemadó- és társadalombiztosítási politikák révén jelentős lehetőség van. Míg a jövedelemadó kapcsán progresszívebb adókulcsokat vezethetnének be az országok, elkerve az átalányadókat, addig a társadalombiztosítási hozzájárulásokat csökkenthetnék a kormányok a minimálbért keresők esetében.
Az ilyen intézkedések az ILO szerint a munkaadók számára is előnyösek lehetnek. Az ilyen intézkedésekből eredő bevételkiesést a társadalombiztosítási járulékok kiszámításához használt felső határértékek emelésével lehetne kompenzálni, olyan megközelítést követve, amely biztosítja, hogy a magas keresetűek termelékenysége se szenvedjen csorbát - foglalták össze javaslatukat.
Nagy emelés jöhet itthon
Ugyan a magyar kormány a minimálbérek adóztatásáról nem beszélt, de Orbán Viktor nemrégiben bejelentette, hogy 200 ezer forintra emelnék a hazai legalacsonyabb fizetéseket. "Ugyanakkor, ha ezt rázúdítjuk a KKV-kre, szerinte tömegesen fognak csődbe menni" - tette hozzá. Ezért az ilyen vállalkozásokat terhelő adókat csökkenteni kell, ezzel kell majd elérni a kívánt célt egy vagy két lépésben. Erről még tárgyalások folynak. Bizonyos minimálbér emelés vállalása esetén tehát csökkentenék a kis- és középvállalkozások terheit.
Idén egyébként viszonylag későn, január legvégén született megállapodás a minimálbérről és a garantált bérminimumról: előbbi bruttó 167 400 forintra emelkedett, a garantált bérminimum pedig 219 000 forintra nőtt – ez szerény, mindössze 4 százalékos emelést jelentett februártól. Viszont adózás után csak 111 300 forint marad a legkisebb fizetést keresők zsebében.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Azonban hiába emelkedik bő 20 éve töretlenül a minimálbér összege Magyarországon, európai viszonylatban így is elhanyagolható a mértéke. Nemcsak a cseheknél, és a szlovákoknál, de még Romániában is többet kapnak a minimálbérre bejelentett dolgozók.
Mint az az alábbi ábrán is látható, olyan országok is előznek minket az EU-ban, mint például Románia (458,07 euró/hó), Csehország (579,22 euró/hó), és Szlovákia (623 euró/hó). Az EU-s toplistát amúgy Luxemburg vezeti, ott 2201,93 eurót kap egy minimálbérre bejelentett dolgozó.

Oké, nem szabad megfeledkezni a vásárlóerő-paritásról (ez méri, hogy mennyi terméket és szolgáltatást lehet vásárolni egy valutában egy másik valutához mérve, ezzel figyelembe véve a különböző országokban eltérő árakat), ugyanakkor a nyers adatok így is elgondolkodtatóak.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Többtucat termék árát csökkentette a Lidl: ezeknél a leglátványosabb a változás
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


