4 °C Budapest
Woman giving coffee in disposable cup to customer.

Az alkalmi munkavállaló bejelentése: Hány napot dolgozhat az alkalmi munkavállaló egy évben?

2021. június 19. 15:07

Az alkalmi munka kiváló lehetőséget biztosít azoknak, akik két állás betöltése között keresnek gyors pénzszerzési lehetőséget, de gyakran élnek vele a nyári szüneten lévő középiskolások, vagy a könnyebb időszakokban az egyetemisták is. Na de mi az alkalmi munka lényege, melyek az alkalmi munkavállaló lehetőségei, mik az alkalmi munka előnyei és hátrányai? Hogyan történik az alkalmi munkavállaló bejelentése, milyen szituációk esetén kezdjünk gyanakodni és hogy néz ki egy alkalmi munkavállaló jelenléti ív a szezonban?

Cikkünkben minden fontos kérdést megválaszolunk az alkalmi munkavállaló bejelentése és az alkalmi munkavállaló munkavégzése kapcsán: tudd meg, mi számít alkalmi munkának, melyek az alkalmi munkavégzés szabályai 2024-ben, hogyan történik a hivatalos alkalmi munkavállaló bejelentése és hogy néz ki egy alkalmi munkavállaló jelenléti ív? Egy alkalmi munkavállaló hány órát dolgozhat naponta és az alkalmi munkavállaló hány napot dolgozhat a szezonban? Amellett, hogy megtudhatod, az alkalmi munkavállaló egy évben hány napot dolgozhat, és hogy hány napot dolgozhat az alkalmi munkavállaló egy adott hónapban, szezonban, azt is eláruljuk, hogy törvényesen hány fő alkalmi munkavállaló foglalkoztatható egy munkáltatónál!

Mi az alkalmi munka lényege, mik az alkalmi munka szabályai?

Az alkalmi munka nem más, mint az egyszerűsített foglalkoztatás keretei között zajló alkalmi munkavállalói státuszban történő munkavégzés. A munkavégzés jellege alkalmi, vagyis többnyire idényhez köthető munkákról (például kiszolgálás egy fagyizóban), egyedülálló eseményekről (alkalmi munka egy rendezvény erejéig) van szó, ahol egy bizonyos napi bevétel alatt a dolgozó nem adóköteles, afölött pedig minden alkalmi munkavállaló számára egységesen meghatározott adót kell fizetni.

Az alkalmi munka nem számít “rendes” munkaviszonynak, vagyis az alkalmi munkavállaló munkaviszonyához nem szükséges klasszikus munkaszerződést kötni - ellenben az alkalmi munkavállaló bejelentése minden munkaadónak kötelessége, ugyanis az alkalmi munka is beleszámolandó az alkalmi munkavállaló  szolgálati idejébe. Az alkalmi munka egyik legnagyobb előnye, hogy az alkalmi munkavállaló megússza a szigorú jogi procedúrát és az egészségügyi felméréseket, azonnal kezdhet, ha szükség van rá.

Hány éves kortól lehet valaki alkalmi munkavállaló?

Alkalmi munka alapvetően 16 éves kortól végezhető, de már a 15. életévét betöltött fiatal is lehet alkalmi munkavállaló, abban az esetben, ha az alkalmi munka elvégzése tanszüneti időszakban történik. Rengeteg középiskolás és egyetemista végez nyári munkát alkalmi munkavállaló formájában, hiszen ez egy nagyon egyszerű és letisztult, nemmellesleg kötetlen formája a pénzkeresésnek.

Mivel foglalkozhat egy alkalmi munkavállaló?

A legnépszerűbb alkalmi munkák közé tartoznak a különféle hostess- és büfémunkák (pl. kávézó, fagyizó, ételkóstoló, szórólapozás stb.), amelyekre előszeretettel keresnek diákokat, akik zsebpénzt szeretnének fizetni, ezen felül bármilyen rendezvény erejéig tartó egyszerű munkát elvégezhet az alkalmi munkavállaló (pl. vendégek fogadása, jegyszedés, felszolgálás). Szintén keresett állások az alkalmi munkavállalók szempontjából a futár- vagy ételfutár pozíciók, de remek lehetőség a rendezvényeken történő fotózás, a kutatásokon/felméréseken való részvétel, a bébiszitterkedés, a kisállatokra való vigyázás, sőt, akár a takarítás is.

Az alkalmi munkavállalók létszáma: hány fő alkalmi munkavállaló foglalkoztatható?

A magyar törvények korlátozzák, hogy egy munkáltató hány alkalmi munkavállaló foglalkoztatására jogosult egyidőben. Az alkalmi munkavállaló létszámkorlát a következőképpen alakul minden munkahely esetében:

  • az a munkáltató, aki nem alkalmaz főállású munkavállalót, egy alkalmi munkavállalót vehet fel;
  • Idénymunkánál 20 főállású munkavállaló alatt maximum 4 alkalmazott lehet egyszerűsített foglalkoztatott;
  • 20 fő felett a munkavállalók 20%-a lehet alkalmi munkavállaló.

Az alkalmi munkavállaló adózása: hogyan adóznak az alkalmi munkavállalók?

Így, hogy tudjuk, hány fő alkalmi munkavállaló foglalkoztatható egy adott munkáltatónál, nézzük meg azt is, hogy mit érdemes tudni az alkalmi munkavállaló adózása és az alkalmi munkavállaló munkaideje kapcsán: hány napot dolgozhat az alkalmi munkavállaló, az alkalmi munkavállaló hány órát dolgozhat?

Az alkalmi munkavállaló után is kell közteherrel számolnunk, amelyet a munkáltató fizet az alkalmi munkavállaló napi munkavégzése után. Ez az összeg nem áll összefüggésben a ledolgozott órák számával, általános közteherként tekintünk rá:

  • 2024 évében az alkalmi munkavállaló napi munkavégzését érintő közteher összege 2.700 Ft/nap, amelyet minden hónap 12. napjáig kell befizetni minden alkalmi munkavállaló után.

Mik az alkalmi munkavégzés hátrányai és előnyei?

Az alkalmi munka és minden más, egyszerűsített foglalkoztatás keretei között végzett munka előnye a hosszas megbeszélések, procedúrák elkerülése, amelynek köszönhetően az alkalmi munkavállaló gyorsan foglalkoztatotti viszonyba kerülhet, akár már "holnap" beugorhat segíteni egy strandon vagy fesztiválon. Az alkalmi munka előnye, hogy az alkalmi munkavállaló gyakran rövid távon magasabb bérre számíthat, mert a munkáltatónak nem a megszokott közterheket kell fizetnie utánuk, vagyis nincs szociális hozzájárulási adó, szakképzettségi hozzájárulás vagy munkaerőpiaci járulékfizetés).

Az alkalmi munkavállaló munkavégzését érintő hátrányok közé tartozik az, hogy mivel az alkalmi munkavállalónak fix összegű adózás van, habár az alkalmi munkavállaló szolgálati ideje telik, nincs TB jogviszonya. További hátrányos tulajdonság, hogy nincs betegszabadság, táppénz, szülési szabadság, fizetés nélküli szabadság és nincs határideje a munkaidő-beosztás előzetes közlésének sem, tehát az alkalmi munkavállaló nincs olyan szinten biztonságban, mint egy rendes, teljes munkaidős alkalmazott.

Az alkalmi munkavállaló felmondása esetén a munkáltató ebben a munkaviszonyban nem köteles igazolást, értékelést adni, így az alkalmi munkavállaló ott szerzett munkatapasztalata nem hivatalos. Fontos, hogy egy ilyen munka elkezdésekor mindig legyünk tisztában a munkaviszony jellegével: habár rövid távon jobban kereshetünk alkalmi munkavállaló pozícióban, nem ad olyan megbízható anyagi hátteret, mint egy bejelentett, fix munkaidős állás.

Mennyi az alkalmi munkavállaló munkaideje?

Az alkalmi munkavállaló részéről a leggyakoribb kérdések közé tartozik, hogy az alkalmi munkavállaló hány napot dolgozhat, illetve, hogy az alkalmi munkavállaló hány órát dolgozhat. Nézzük, egy alkalmi munkavállaló egy évben hány napot dolgozhat, melyek az alkalmi munkavállaló munkaidejét illető megkötések!

Annak érdekében, hogy elkerüljük a visszaéléseket, a kormány limitálja, hogy hány napot dolgozhat az alkalmi munkavállaló egy év alatt, hiszen, ha egy alkalmi munka hátterében gyakorlatilag egy teljes állású pozíció rejtőzködik, az sem az alkalmazottal szemben, sem pedig adózási szempontból nem etikus.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

1. Az alkalmi munkavállaló egy évben hány napot dolgozhat?

Abból a szempontból, hogy az alkalmi munkavállaló hány napot dolgozhat, nem mindegy, pontosan milyen munkakörben van bejelentve. Az alkalmi munka és a turisztikai vagy mezőgazdasági idénymunka más munkakörnek számítanak: míg az alkalmi munkavállaló 90 napot dolgozhat, addig az idénymunkás 120-at.

Az alkalmi munka végzésére a következő időkorlátok vonatkoznak:

  • egy naptári évben összesen 90 naptári napra;
  • egy naptári hónapban összesen 15 naptári napra;
  • összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napra vonatkozhat határozott idejű alkalmi munkaviszony.

2. Az alkalmi munkavállaló hány órát dolgozhat egy munkanapon?

Az alkalmi munkavállalók esetében az adózás szempontjából minden bejelentett nap 8 órának minősül, ezt azonban a munkáltató 12 órára bővítheti.

Milyen szabályok vonatkoznak az alkalmi munkavállaló munkavégzésére?

  • A munkavállaló számára egyszerűsített foglalkoztatás, így az alkalmi munka esetében is időarányosan jár a szabadság (alapszabadság + életkor alapú plusz napok).
  • Az egyszerűsített foglalkoztatás keretein belül végzett munka (bármilyen alkalmi munka, turisztikai vagy mezőgazdasági idénymunka) esetében a bér mértéke maximalizálva van: egy napra szakképzettséget nem igénylő egyszerűsített foglalkoztatás esetén maximum a minimálbér vagy garantált bérminimum kétszeresét lehet kifizetni.
  • Alkalmi munka esetén mentesített összeget határozunk meg, vagyis létezik egy összeghatár, ameddig az alkalmi munkavállaló nem köteles SZJA-t fizetni.
  • Szakképzettséget nem igénylő alkalmi munka esetén a napi minimálbér 130%-ig nem kell fizetni. Szakképzettséget igénylő idénymunka esetén a garantált bérminimum 130%-a a fizetési határ.

Mennyit kereshet egy alkalmi munkavállaló 2024-ben?

Az alkalmi munkavállaló számára előnyt jelent, hogy a munkavégzése bármilyen rövid ideig terjedhet (például egy hétvége egy balatoni lángososnál), az alkalmi munkavállaló bére már aznap - vagy a megbeszéltek szerinti másik időpontban - kifizetésre kerülhet. Az alkalmi munka fizetése igazodik a mindenkori minimálbér és a garantált bérminimum összegéhez: a minimálbér 2024 évében (2023 decemberétől) +15%-kal emelkedett, egészen pontosan bruttó 266 800 Ft-ra. A garantált bérminimum, azaz a szakmunkás minimálbér 2024 évére vonatkozóan +10%-os emelésen ment keresztül, azaz bruttó 326 000 Ft lett.

Szakképzettséget nem igénylő alkalmi munka vagy idénymunka esetén a minimálbér 85%-a jár, ami bruttó 226.780 Ft-nak felel meg.

  • Az alkalmi munkavállaló hetibére: bruttó 52.160 Ft/hét
  • Az alkalmi munkavállaló napibére bruttó: 10.432 Ft/nap
  • Az alkalmi munkavállaló órabére bruttó: 1.304 Ft/óra

Szakképzettséget igénylő egyszerűsített foglalkoztatás keretében a garantált bérminimum értékének 87%-a jár, ami bruttó 283.620 Ft-nak felel meg.

  • A szakképzett alkalmi munkavállaló hetibére: bruttó 65.240 Ft/hét
  • A szakképzett alkalmi munkavállaló napibére: bruttó 13.048 Ft/nap
  • A szakképzett alkalmi munkavállaló órabére: bruttó 1.631 Ft/óra

Az alkalmi munkavállaló órabére természetesen lehet a megadott minimum összegeknél jóval magasabb is, hiszen minden munkáltató más-más mértékben honorálja dolgozói teljesítményét.

Milyen bérpótlékok járnak az alkalmi munkavállalónak?

Az alkalmi munkavállaló tevékenységeire ugyanúgy vonatkoznak az órabérhez viszonyított bérpótlékok, például a túlóra pótlék vagy az éjszakai pótlék. Az alkalmi munkavállaló juttatásai a következő pótlékok:

  • 100% munkaszüneti napi pótlék;
  • 50% vasárnapi pótlék;
  • 50% túlóra pótlék;
  • 15% éjszakai pótlék.

Hogyan zajlik az alkalmi munkavállaló bejelentése?

Az alkalmi munkavállaló bejelentése kötelessége minden munkaadónak, hiszen minden alkalmi munka érvényes egy dolgozó életre szóló szolgálati idő számításában. Az alkalmi munkavállaló bejelentése történhet a következő módokon:

  • EFO applikációval, okostelefonon keresztül
  • NAV bejelentés telefonon
  • 20T1042E nyomtatványon

Mi az alkalmi munkavállaló jelenléti ív lényege?

Az alkalmi munkavállaló jelenléti ív kitöltésével hitelesíti, hogy a megadott időpontokban a munkáltatójánál fizetéséért cserébe munkát végzett. Az alkalmi munkavállaló jelenléti ív tartalmazza a foglalkoztatott alkalmi munkavállaló adatait (név, születési hely és idő, anyja neve, lakcíme, TAJ-száma, adóazonosító jele), illetve a munkáltató adatait (név, adószám, székhely). Az alkalmi munkavállaló jelenléti ív rögzíti, hogy mikor érkezett és távozott az alkalmi munkavállaló, hány órát dolgozott le, ezeket pedig az alkalmi munkavállaló aláírása hitelesíti.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
hrdoktor  |  2024.11.20 07:42
Kevesen gondolnak rá, de sajnos a munkahelyi körülmények és tevékenységek is hozzájárulhatnak proszt...
perfekt  |  2024.11.19 15:29
A kormány 2023-ban kiadott rendeletete szerint a mérlegképes könyvelők, adótanácsadók és okleveles a...
laskainelli  |  2024.11.16 11:13
Az önismeret az alapja a fejlődésünknek és a céljaink tisztázásának, de sokunknak fejtörést okoz hog...
coachco  |  2024.11.06 21:56
Mert igenis, minden mindennel összefügg. Az olvasás a körmökkel, Nápoly Budapesttel, Máddal... [......
vezetoi-coaching  |  2024.02.12 22:30
Gondoltam, ezt elmesélem már. Gyakorlatilag kétszer megnéztem…:-))) Életemben először... Ki tudja, a...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?