2025 áprilisában a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 666 ezer fő volt. A munkanélküliek száma 215 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,4% volt.
A szociális hozzájárulási adó 2019. július 1-jei 2 százalékpontos csökkentése miatt 2020-ban összességében kissé magasabb összegű cafeteria-kifizetésekkel számolhatnak a munkavállalók, mint idén. A szabályozás ugyanakkor gyakorlatilag az ideivel megegyező marad, így az adóelőnye miatt kiemelt helyzetben lévő Széchenyi Pihenőkártya (SZÉP-kártya) diadalmenete várhatóan jövőre is folytatódni fog - jelzi előre a BDO Magyarország alábbi elemzése.
"A 2019. január elsejétől életbe lépett új szabályok jelentősen növelték a legtöbb cafeteria-elem adó-és járulékterhelését. Ennek hatására a cafeteria-juttatások sokszínű rendszere gyakorlatilag két elemre redukálódott - mutat rá Kis-Makár Andrea, a BDO Magyarország vezető cafeteria-tanácsadója. - Az idei évben a BDO cafeteria-tanácsadási szolgáltatását igénybe vevő vállalatok majdnem 700 dolgozója a cafeteria juttatások értékének 54 százalékát a SZÉP-kártya valamelyik alszámlájára igényelte, míg a készpénzbeli megváltás volt a második legnépszerűbb elem 40 százalékkal. Az összes többi cafeteria-elem mindössze a fennmaradó 6 százalékon osztozott."
A SZÉP-Kártya továbbra is kedvezményesen adózó juttatás marad, 32,5 százalékos adóterhe (15 százalék SZJA + 17,5 százalék SZOCHO) jóval a bérként adózó juttatásoké alatt marad. A kedvezményes adózás az egyes alszámlák esetében eltérő keretösszegekre vonatkozik: a szálláshely alszámlán 225 ezer, a vendéglátás alszámlán 150 ezer, míg a szabadidő alszámlán 75 ezer forint a felső határ, melyek túllépése esetén a különbözetre már 38,35 százalékos összesített adókulcs vonatkozik. Várható, hogy ez a juttatási forma 2020-ban is megőrzi részesedését a cafeteria-rendszerben.
A második legnépszerűbb elem várhatóan jövőre is a pénzkifizetés lesz. Bár ez a juttatás bérként adózik, így a munkavállalók a juttatást alacsonyabb összegben kapják meg, azonban jelentős részük így is az azonnal és szabadon elkölthető elemet preferálja az üdülési juttatással szemben. A munkáltatóknak sem érdeke ezt a juttatást beépíteni a bérbe, hiszen az egyrészt megemeli egy sor más, bérhez kötődő juttatásnak (így a túlóradíjnak is) az összegét, másrészt a béren kívüli juttatásnak a tapasztalatok szerint jóval nagyobb a motivációs hatása is.
Szintén a motivációs hatás az oka annak, hogy bár nagyon kevesen élnek a többi juttatással, a cégek többsége a jövőben is igyekszik széles palettát nyújtani cafeteria-rendszerében. Azon kevesek például, akik érintettek, nyilván szívesen élnek majd az összeghatár nélkül járó adómentes óvodai és bölcsödei költségtérítéssel, az önkéntes nyugdíj-és egészségpénztári tagok közül is vannak, akik a cafeterián keresztül fizetik tovább tagdíjukat annak ellenére is, hogy az idén januártól már bérként adózik.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Idén a még 2018-ban megkötött egyéni kockázati (élet-, baleset- és egészség-) biztosítások alapján történő díjfizetések adómentesek voltak, ám ezek legkésőbb az év végéig kifutnak, ezt követően már semmilyen kedvezmény nem vehető majd igénybe utánuk. A munkáltatók azonban jövőre is köthet csoportos biztosítást munkavállalói meghatározott körére, ebben az esetben a fizetett díj egyes meghatározott juttatásnak minősül, amely után a bérnél kedvezőbb, 38,35 százalékos közterhet kell csak megfizetni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Többtucat termék árát csökkentette a Lidl: ezeknél a leglátványosabb a változás
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


