Hiába éghajlatváltozás, háborús konfliktusok és gazdasági bizonytalanságok – az európaiak nem mondanak le a nyaralásról.
Folyamatosan fokozódik a munkaerőhiány, főként demográfiai okok miatt évente 40 ezerrel kevesebben dolgoznak itthon. A társadalomban rejlő tartalékok gyakorlatilag elfolytak, ezért újfajta stratégiára van szükség a döntéshozók részéről - hangzott el a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) és a Munkástanácsok Országos Szövetségének közös sajtótájékoztatóján.A Portfolio november 20-i konferenciáján a munkavállalóbarát szervezet és környezet kialakítása lesz fókuszban. Részletes program, jelentkezés itt: Big Office HR Brand Day
Szakszervezet és munkáltatói szövetség közös fellépése páratlan a magyar közéletben, egy újfajta megközelítéssel együttes javaslatokat tesznek le az asztalra, mely jó például szolgálhat a későbbiekben is - mondta el Dr. Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelönke.
A tartalmi javaslat
Ma már a munkaerőhiány evidenciának számít, demográfiai okok miatt folyamatosan fokozdik 200-250 ezer fő hiányzik . ez a szám évről évre nő, hiszen 40 ezerrel kevesebb a munkaerő, ebben nincs bent a kivándorlás.
Az utóbbi időben születtek intézkedések ugyan hozzájárultak, hogy megnövekedjen a munkaerőkínálat, bevonódjanak új csoportok, nyugdíjasok, kismamák, de túl sok tartalék már nincs a társadalomban.
Hosszú távon a termelékenység növekedése lehet a kulcs: erre tett most a két szervezet közös javaslatot. Kitérnek arra is, miképp lehetne a területi egyenlőtlenséget csökkenteni: ezen a területen a lakhatás lehet a legnagyobb akadály. Ezt az állam is felismerte, folyik már a munkásszállás program, de komoly járulékfizetési kötelezettség terheli. A javaslat szerint ezt inkább normál működési költségként kellene kezelni.
Ágazatonként, szegmensenként is érdemes analizálni a helyzetet. Sokan dolgoznak a költségvetési szférában, messze az uniós átlag felett - ezt felül kell vizsgálni, hatékonyabbá kell tenni. A magyar gazdaságnak különböző ágazataiban más-más intenzitással dolgoznak, éppen ezért érdemes lenne oda csoportosítani a munkaerőt, ahol nagy a hiány.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Feketemunka
Óriási gond a feketén, szürkén foglalkoztató vállalkozó - minden szereplőnek fontos, hogy a kormány fellépjen a illegálisan működő cégek ellen. Az ellenőrzési rendszert is szigorítani kell, ahogy a munkaügyi ellenőrzéseket is.
Azon vállalatok küzdenek munkaerőhiánnyal, akik áron alul alkalmazzák a munkaerőt - idézett egy kutatást Palkovics Imre a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke. Véleménye szerint a hatékony beavatkozás segíthet, a finomhangolás enyhíthet a közös problémáinkon.

Régen látott munkaerőpiaci válság körvonalazódik: egyre több magyar retteghet a kirúgástól 2025-ben?
Miközben a munkaerőpiac első ránézésre stabilnak tűnhet, a felszín alatt komoly átrendeződés zajlik, erre pedig jobb felkészülni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


