Ausztria, Németország és Svájc oktatási rendszerei több ponton eltérnek a magyar modelltől, ott az érettségi koránt sem olyan fontos.
Az Ausztriában dolgozó magyarok 95 százalékának eszébe sem jut visszatérni: korántsem csak a hazaihoz képest jóval magasabb fizetés miatt maradnak, hiszen Ausztriában 1500 euró a legkisebb munkabér összege, de sokat számít az, hogy kint kiszámíthatóbbak a munkakörülmények, és az osztrák munkaadók hozzáállása is más. Ez derült ki a több mint ezer, Ausztriában dolgozó magyar munkavállaló részvételével készült felmérésből, amit csütörtökön a Népszava ismertetett.
Nem csak a hazaihoz képest magasabb fizetések vonzzák a magyar munkavállalókat Ausztriába. Kint nincsenek kétes helyzetek, minden úgy van, ahogy a szerződésben le van írva, legyen szó akár a munkaidőről, a hétvégi munkáról, a túlóráról vagy a fizetésről - írja a Népszava. Sokan azok közül sem terveznek visszatérni Magyarországra, akik elvesztették kint az állásukat. Inkább az osztrák munkaügyi központnál jelentkeznek be, amikor meghallják, hogy Magyarországon mindössze 3 hónapig jár álláskeresési támogatás.
Eddig mintegy háromezer magyar vállalkozás telepedett ki, és mintegy 87 ezer magyar dolgozik legálisan Ausztriában, a legtöbben az építőiparban, a turizmusban, vagy a mezőgazdaságban. A többség napi vagy heti szinten ingázik, hétezren viszont már ki is költöztek.
Arról, hogy milyen az élet magyar munkavállalóként Ausztriában, már mi is sokat írtunk. Szobalányként minimum1100 eurót, a Ldil-ben kezdőként 540-590 ezer forintot, síközpontokban felszolgálóként 1100 eurót lehet keresni, de sok orvos és nővér is nyugati szomszédunkat választja a jobb megélhetés érdekében. Sok magyar orvos és ápoló is a nyugati szomszédunknál próbál szerencsét. Az egyik, Ausztriában dolgozó magyar orvos a Pénzcentrumnak azt mondta, 4500 eurót keres, de nem csak a pénz miatt döntött úgy, hogy kiköltözik: "Szakmailag pedig folyamatos fejlődésre buzdítják a főnökei. "Ha például látok egy továbbképzést Svájcban, aminek köszönhetően fejlődhetek, új dolgokat tanulhatok, és 2000 svájci frankba kerül, akkor a munkahelyem ebből 1500-at kifizet, a maradék 500-at ugyan én állom, de jóváírhatom az adóból. Ha szükségem van egy új, nagyítós szemüvegre vagy egy szakkönyvre, megvásárolom, de szintén leírhatom az adóból" - mesélte.

Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


