"Magyarország 2026. évi központi költségvetésének megalapozásáról" szóló törvényjavaslat jelentős változtatásokat tartalmaz.
Magasabb nyugdíjat, minimálbér-emelést, és növekvő garantált bérminimumot ígért Varga Mihály a jövő évi költségvetésben. Számszerűsítettük, pontosan mekkora bért kapnak majd a legalacsonyabb keresetűek, az idősek, illetve mennyi lesz azoknak a szociális juttatásoknak az összege, amelyek alapját a minimálbér képezi.
Benyújtotta tegnap Varga Mihály a 2018-as költségvetést, ebből kiderült többek között, hogy a nyugdíjat 3 százalékkal emelik, a minimálbért 8, a garantált bérminimumot pedig 12 százalékkal. A Pénzcentrum azt is kiszámolta, hogy a minimálbér-emelés miatt hogyan változnak jövőre bizonyos szociális juttatások.
Ezzel már önmagában is dolgozók tízezrei kapnak több pénzt, de azt se tévesszük szem elől, hogy ezzel jó néhány szociális ellátás összege is növekszik. Persze idén még történhetnek olyan kormányzati változtatások, amelyek valamilyen formában változtat a tervezett összegen, jelen állás szerint viszont ekkora támogatásra számíthatnak a szociális juttatásban részesülők.
A gyerekeseknek
A gyermekgondozási díj (GYED) függ a szülő korábbi keresetétől, annak 70 százalékát kaphatja meg. Egy megkötés viszont van, ez az összeg nem lehet több havonta, mint a minimálbér kétszeresének a 70 százaléka (ebből 10 százalék nyugdíjjárulékot és szja-előleget vonnak le). Tehát idén maximum 160 650 forintot kaphat készhez a kisgyermekesek. Ez az összeg jövőre 173 502 forintra emelkedik.
A táppénzre és a gyermekgondozási táppénzre egyforma szabályok vonatkoznak, ezt azonban csak akkor befolyásolja a minimálbér, ha két évnél rövidebb ideje folyamatos a társadalombiztosítás. Ebben az esetben az átlagjövedelmének az 50 százalékát kapja a biztosított, de ez nem haladhatja meg a minimálbér 200 százalékának a harmincad részét. Tehát naponta legfeljebb 8500 forintot kaphat, aki táppénzen van. Ez az összeg jövőre a jelen állás szerint 9180 forint lesz.
Több pénzt kapnak az álláskeresők is
Az álláskeresési járadék összegét befolyásolja, hogy a kérelmező, amikor még dolgozott, mennyi munkaerő-piaci járulékot fizetett. Ez egy sok tényezős, hosszabb számítási folyamat, viszont van egy felső határ, amit nem haladhat meg az ellátás összege: a minimálbér 100 százalékát.
Aki nyugdíj előtti álláskeresési segélyre jogosult (tehát már csak nem egészen 5 év van hátra a nyugdíjkorhatár betöltéséig), annak a minimálbér 40 százalékát legalább meg kell kapnia, tehát bruttó 51 ezer forintot. Ez az összeg jövőre 55 080 forintra emelkedik.
Mennyivel emelkedhetnek a nyugdíjak?
2018-as költségvetési tervezet alapján jövőre is az infláció mértékével megegyező, vagyis 3 százalékos lehet a nyugdíjemelés. Ez pedig azt jelentené, hogy a jelenlegi
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Természetesen a százalékos emelés nagyobb lesz azoknál a nyugdíjasoknál, akik az átlagnál többet kapnak Akinek például havi 200 ezer forint a nyugdíja, annak a 3 százalékos emelés havi szinten 6 000 forinttal jelent majd többet. Ellenben a legszegényebb nyugdíjasoknak kisebb mértékű lesz az emelés, akik most a nyugdíjminimumot, vagyis 28 500 forintot kapnak, azoknak mindössze havi 855 forintos növekedést jelent a 3 százalékos emelés.
Még idén jöhet a plusz pénz
Mindezek mellett azonban nem szabad elfelejtkeznünk arról, hogy a kormány idén 1,6 százalékkal emelte a nyugdíjakat, de a legújabb előrejelzések szerint az infláció ennél lényegesen magasabb lehet, az MNB előrejelzése szerint 2,6 százalék. A Portfolio számításai szerint: a magasabb várható infláció miatti nyugdíj-kiegészítés 12 ezer forintos többletet jelenthet.
Ráadásul Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tegnapi tájékoztatóján azt is megemlítette, hogy a nagyobb infláció miatti nyugdíjkompenzáció mellett az idei évben először nyugdíjprémiumot is kaphatnak az idősebbek. A nyugdíjprémium pedig egy átlagnyugdíjas számára szintén 12 ezer forintos többletet eredményezne.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


