3 °C Budapest

Milliókat sem sajnálnak a szülők, hogy külföldön élhessen a gyerek

Pénzcentrum
2017. április 24. 05:33

A magasabb életszínvonal és a fejlettebb oktatás már 10 ezernél is több magyar diákot csábított el külföldre. Persze nincsen mindenhol kolbászból a kerítés, a drága tandíjakat és megélhetési költségeket számos tanuló hitelből vagy éppen éttermi felszolgálásból tudja csak kifizetni. Sok a pozitív hozadéka egy külföldi diplomának, de vajon ez kárpótolja a családtól és a barátoktól lévő távolságot?


Modernebb és fejlettebb az oktatás külföldön - véli a mai diákok többsége, akik éppen emiatt hagyják el tömegesen az országot. Jelenleg már 10 ezernél is több magyar egyetemista tanul külföldön, a többségük azt reméli, hogy egy ilyen végzettséggel, jobb esélyekkel indulhat majd a munkaerőpiacon. De bőven akadnak olyanok is, akik hazai politikai és társadalmi környezet elől menekülnek - világít rá a külföldön tanulni vágyó diákok támogatásával foglalkozó Engame Akadémia friss felmérése.

Nem tudnék itthon egyetemre járni, az biztos, hogy nem tudnék. Alapból is, ami itthon történik a politikában, és teljesen lerombolják az oktatást(...) el akartam menekülni, úgyhogy meg is tettem

- válaszolta az egyik kutatási kérdésre egy matematika szakos diák, aki jelenleg az Egyesült Királyságban tanul.

A külföldi továbbtanulásra elsősorban a közeli családtagok, szülők, testvérek borítják a diákokat. Erre persze szükség is van, hiszen anyagi segítség nélkül jóval nehezebb lenne finanszírozni a külföldi egyetemet.

Külföld, de miből?

A külföldi továbbtanulás nem olcsó mulatság. Az ügyesebbek szerezhetnek ösztöndíjat, esetleg igényelhetnek diákhitelt, de a mindennapi kiadásaikat akkor is finanszírozniuk kell valamiből.

A népszerű célországokban, mint Anglia, Ausztria, vagy az Egyesült Államok a megélhetési költségek havi szinten 200-300 ezer forintnál kezdődnek, de ennél akár jóval magasabbra is rúghatnak, attól függően, melyik városba megyünk tanulni.

A tandíjak tekintetében is hatalmas a szórás. Míg például Skóciában, Ausztriában, Németországban és a Skandináv országokban akár egy ingyenes képzésre is bejuthatunk, addig az Angliai éves tandíjak 2-3 millió forint körülire tehetőek, Amerikában pedig a jobb privát egyetemek tandíja akár a 10 millió forintot is elérheti.

Az 500 külföldön tanuló vagy végzett diák válaszaiból kiolvasható, hogy a legtöbben diákhitel segítségével tudják kifizetni a tandíjukat. A magas arány azonban jól mutatja, milyen sokan tanulnak az Egyesült Királyságban, hiszen ott egyelőre kedvező feltételekkel vehetnek fel diákhitelt a magyar diákok, mely a legtöbb esetben tandíjat teljes mértékben fedezi.

A Brexit körüli bizonytalanság az elkövetkezendő években más népszerű célországok felé irányíthatja az Egyesült Királyságbeli felsőoktatás iránt érdeklődőket. A legjobb természetesen az lenne, ha a Brexit végül nem lenne hatással az oktatásra és minden eddigi lehetősége megmaradna a magyar diákoknak, például egy külön megállapodás keretében. Ha pedig a legrosszabb forgatókönyv teljesül, akkor drágábbak lehetnek a tandíjak és a kedvező diákhitel sem lenne már elérhető

- válaszolta a Pénzcentrum megkersésére Lévai Balázs, az Engame Akadémia társalapító-ügyvezetője.

A diákhitel mellett azoban sok tanulót támogatnak anyagilag a közeli családtagjai, a szerencsésebbek pedig külföldi ösztöndíjjal tanulhatnak.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Munka nélkül nem megy?

A megélhetési költségeket vizsgálva kiderül, hogy a kitöltők többségének: összesen 75,5 százalékának a közeli családtagok segítenek anyagilag. De sokan, a válaszadók 69,9 százaléka saját fizetéséből vagy (64,8 százalék) a saját megtakarításaiból próbálja meg kihozni a mindennapokat.

A felmérés eredményei alapján a diákok közel 70 százaléka végez valamilyen munkát az egyetemi tanulmányai mellett, közülük 17 százalék ráadásul rendszeresen, heti 20 óránál is többet dolgozik.

Sokan a vendéglátásban és a kereskedelmen helyezkednek el, de olyan is akad, aki az egyetemi könyvtárában talál munkát. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy számos szakon, mint például a mérnök vagy az építész nem mindig fér bele a tanulás mellett a munka is

- hívja fel a figyelmünket Lévai Balázs.

A szakember szerint alapszabályként elmondható, hogy heti 2 nap munkával körülbelül a megélhetési költségek fele megkereshető. Érdekességnek számít azonban, hogy a külföldön dolgozók 70 százaléka az egyetem évei alatt olyan munkát is végzett, ami nem kapcsolódik a tanulmányaihoz. Ebben azonban nagy különbségek mutatkoznak attól függően, hogy valaki alapszakra vagy mesterszakra jár.

Az alapképzésen tanulók 81,5 százaléka olyan munkát végez vagy végzett, ami nem köthető a tanulmányaihoz. Ezzel szemben a mesterképzésen ez az arány már jelentősen csökken, sőt a tanulók 55 százaléka már olyan munkát is talál, ami a tanulmányaihoz kapcsolódik.

Még így is megéri?

A válaszadó diákok a külföldi tanulmányaikkal és az életükkel kapcsolatos legtöbb faktort kifejezetten pozitívan értékelték. A többség elégedett az egyetemi képzéssel, a lakhatási körülményeivel és a megélhetés lehetőségeivel is, bár ebben az esetben azért sok negatív tapasztalat is felmerül.

A negatívumokat tekintve sokan számoltak be a magas árakról és a megélhetés nehézségeiről is. Azonban a külföldi életben a fiatalok szerint

egyértelműen a családtól és a barátoktól való távolság a legnehezebb.

NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
hrdoktor  |  2024.11.20 07:42
Kevesen gondolnak rá, de sajnos a munkahelyi körülmények és tevékenységek is hozzájárulhatnak proszt...
perfekt  |  2024.11.19 15:29
A kormány 2023-ban kiadott rendeletete szerint a mérlegképes könyvelők, adótanácsadók és okleveles a...
laskainelli  |  2024.11.16 11:13
Az önismeret az alapja a fejlődésünknek és a céljaink tisztázásának, de sokunknak fejtörést okoz hog...
coachco  |  2024.11.06 21:56
Mert igenis, minden mindennel összefügg. Az olvasás a körmökkel, Nápoly Budapesttel, Máddal... [......
vezetoi-coaching  |  2024.02.12 22:30
Gondoltam, ezt elmesélem már. Gyakorlatilag kétszer megnéztem…:-))) Életemben először... Ki tudja, a...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?