8 °C Budapest

Munkahelyi agykontroll: kevesen ismerik ezt a technikát, pedig...

2016. november 26. 13:02

Óriási erő kell ahhoz, hogy egy durva stresszhelyzetben higgadtan és megfontoltan hozzunk döntéseket. Ennek az egyik oka, hogy ilyen szituációkban az agyunk kreatív félteke teljesen leblokkol. A jó hír azonban az, hogy léteznek már olyan technikák, amikkel mentálisan erőssé tehetjük magunkat.

Az egyik legnagyobb stresszforrás szinte mindenki életében a munkahely. Elvárják a teljesítményt, és nagy a tétje, mert bizonyítanod kell, van helyed a csapatban, jól végzed a munkádat. Bármit is teszel, bizony mindennek következménye van.

Kiemelten magas a stressz a vállalkozói létben, a jutalékalapú értékesítésekben, a kereskedők, a vezetők, a hivatásos sportolók, a művészek, az orvosok, az ápolók, a rendőrök, a tűzoltók életében, csakhogy néhány kiemelten stresszes foglalkozást említsünk. Ezekhez a munkákhoz mentálisan is szívósnak kell lenni, ez egyrészt segíthet abban, hogy az ember ne égjen ki a munkája során az óriási nyomás miatt, másrészt a gyors döntések meghozatalához is szükség van erre a tulajdonságra.

A mentális erő egy nagyon jó eszköz, általa képesek vagyunk átvenni az irányítást a gondolataink fölött az érzelmi nyomások alatt is. Ez arról szól, hogy tudod fegyelmezni a gondolataidat, amikor kezdenek rajtad felül kerekedni a gondok, bekúszik a kétség és a félelem. Ilyenkor koncentrációval és bizalommal képesek vagyunk kontrollálni magunkat. A kérdés, hogy hogyan? Ez valójában jóval egyszerűbb, mint amilyennek elsőre hangzik.

Fel vagy véve

Gondolj magadra úgy, mintha egy vállalat lennél, és annak a vezérigazgatója vagy. A munkád, hogy mint saját magad vezérigazgatója fejleszd, kontrolláld és előremozdítsd a "céget". Az igazgatótanácsod tagjai: a tested, az elméd, és az érzelmeid. A döntések úgy születnek, hogy összeül az igazgatótanács. Előfordult már, hogy egy stresszes időszakban kizárólag az érzelmeid alapján döntöttél? Teljesen biztos.

Az első számú szabály, hogy mentálisan erőssé válj, hogy a kizárólag érzelmvezérelt döntés helyett a logikát és az értelmet vedd alapul. 

Az első reakció

Ha a tűzoltós példánál maradunk: előfordult már, hogy a tűzoltó kiérkezik egy lángoló házhoz, és elkezdett üvöltözni, hogy: ég a ház, szaladjunk, amerre látunk? Nyilván nem, habár az ember természetének és az érzelem vezérelt döntései alapján ez lenne a helyes. 

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

És amikor a segélyhívó másik oldalán felveszi az operátor a telefont, akkor nem kezd el pánikolni, hogy: Úr Isten, hatalmas bajban vagy! Nem. Nyugodt marad, és higgadtan begyűjti tőled az össze fontos információt, hogy tudjon segíteni. 

Az agyad fele leáll

Az agykutatók MRI vizsgálatokon keresztül felfedezték, hogy amikor az ember fél, aggódik, sőt, kétségbeesik, az agya fele szinte leáll. A kreatív problémamegoldásért felelős agyi rész teljesen sötétbe borul. Ebben az állapotban az ember képtelen gondolkodni, úgy is mondjuk ezt a köznyelvben, hogy leblokkol. Ahhoz, hogy mentálisan erős légy, tréningezned kell az agyad, hogy egy ilyen helyzetben is aktív maradhass, és megtaláld a megoldást.

Itt jön a kétperces szabály.

Amikor a munkád során olyan helyzettel találod magad szemben, ami úgy tűnik, hogy lehetetlen megoldani, vagy úgy érzed, nem fog sikerülni, vagy kétségbeesel, hogy mit tegyél az adott helyzetben, akkor adj magadnak két percet. Erre az időre tudatosan függeszd fel a hitetlenséged és a kétségbeesésed, és a kis hang a fejedben mondja az ilyenkor, hogy "igen, ez lehetetlen, de ha mégis lehetséges, hogyan oldjam meg?" Ez a kicsi idő elég arra, hogy kikapcsold az érzelmeidet és "bekapcsoljon" a logikát. Ez a két perc tökéletes arra, hogy teljesen átvedd az elméd felett az irányítást.

NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
vezetoi-coaching  |  2025.05.15 14:49
hrdoktor  |  2025.05.15 11:04
A baj nem jár egyedül: a pollenallergiát nemcsak az adott növény virágpora válthatja ki, hanem a ker...
perfekt  |  2025.05.12 16:54
A Perfekt Ipari Képzési Központ célja, hogy partnereinek mindig szakszerű és jogszabályoknak megfele...
kovacstunde  |  2025.05.10 08:00
Egy elismert kortárs magyar író regényét olvasom. Jól szerkesztett, olvasmányos mű. A történet közép...
laskainelli  |  2025.04.19 15:46
Ismerős lehet neked is az az összezavaró érzés, amikor egy döntés előtt állsz, de bárhogy is próbálo...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 16. péntek
Mózes, Botond
20. hét
Május 16.
A fény világnapja
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?