A munkaerőpiac éppen a feje tetejére készül állni: a fiatal generációk nem vágynak középvezetői székekbe, a cégek pedig egyre nehezebben találnak utánpótlást.
Brutális mennyiségű fiatal tengődik munka nélkül világszerte, miközben a cégek alig találnak megfelelő munkaerőt. Mutatjuk, hogy egy szállodaipari mágnás szerint elég pénzt költünk-e a fiatalok munkaerőpiaci integrációjára, valamint lerántjuk a leplet arról is, hogy mindenki munkára alkalmasan hagyja-e el a középiskolát.
24 intézmény 46 szakiránya közül választhattak idén azok a hallgatók Magyarországon, akik főiskolai vagy egyetemi tanulmányaikkal párhuzamosan, a szakmai alapismereteket vállalatoknál is el akarták sajátítani, ugyanis ennyi duális képzés indult idén hazánkban. A legnagyobb hírverést talán a Siemens és a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) közös képzése kapta, de a Pénzcentrum is írt általánosságban a témáról nem olyan rég.
KATTINTS! Már az egyetem alatt is szerezhetsz munkát: így csináld
Ha hírek jönnek a Hilton hotelbirodalom környékéről, akkor leginkább az extravagáns örökösnő, Paris Hilton tivornyáiról lehet hallani. Most viszont a következőket olvashatjuk a szállodacsoport háza tájáról:
- 290 millió fiatal van világszerte, akik sehogy nem kapcsolódnak be a munkaerőpiaci folyamatokba,
- ennek néha az az oka, hogy egyes közösségekben a lányok rosszabb oktatást, majd munkalehetőségeket kapnak, mint a fiúk,
- más helyeken a gazdaság van romokban,
- megint máshol meg a menekültválság tetézi a bajt,
- de a lényeg, hogy a világgazdaság jövője forog kockán.
Ezek a mondatok persze nem a bulikirálynőtől hangzottak el egy átmulatott éjszaka tanulságaként, hanem Christopher J. Nassetta, a Hilton csoport elnök-vezérigazgatója írta őket a Huffington Postba.
Nassetta alapvetően két krízist említ, amik kiolthatnák egymást, de mégsem teszik. Egyfelől iszonyú sok fiatalnak nincs munkája világszerte. A fent említett közel 300 millió fő szemléltetésképpen közel megegyezik az USA teljes lakosságával.
A munkanélküliség okozta krízis mellett viszont említ egy másik tarthatatlan helyzetet, miszeint egy tanulmány azt mutatja:
Ha tartósan fennmarad a fenti két helyzet, tehát, hogy egyszerre tengődhet több százmillió munkaképes fiatal állás nélkül, és ezzel párhuzamosan szenved a vállalati szektor iszonyú munkaerőhiánytól, az azt mutatja, hogy nem kezeljük helyiértékén a problémát.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ideális esetben ugyanis a fiatalok képzésének egyik mozgatórúgója kéne, hogy legyen az, hogy mivel tudnak később pénzt keresni. Ebben bizony nem teljesít tulságosan jól a jelenlegi rendszer. A vezérigazgató által idézett kutatások azt mutatják, hogy a fiatalok ötöde még azokban a fejlett államokban sem szerzi meg a munkavállaláshoz szükséges képességeket, ahol szinte mindenki továbbtanul az általános iskola befejezését követően.
A hazai járműipar egyébként hasonló gondokkal küzd. Hiába épülnek egymás után a gyárak, alig tudnak rendes munkaerőt találni.
KATTINTS! Megszólalt a Mercedes: több ezer melóst keresnek, de van egy kis csavar
A problémára persze már keresik a megoldást. Az International Youth Foundation (IYF) szerint különböző ügynökségek, donorok, cégek és alapítványok 2014-ben 1,8 milliárd dollárt, tehát akkori árfolyamon számolva hozzávetőlegesen 414 milliárd forintot fordítottak a fiatalok munkaerőpiaci helyzetét javító programokra a fejlett világban. Ez elég sok pénz, azonban ha összehasonlítjuk azzal, hogy vízellátásra és közegészségügyre, valamint mezőgazdaságra is ennek az összegnek a több mint hétszeresét költötték el ugyanezen országokban ezek a szereplők, akkor ezen összeg rögtön más megvilágításba kerül.
Persze minden szentnek maga felé húz a keze, így a Hilton-csoport vezérigazgatója is elmondja:
- 2026-ig a vendéglátóipar 86 millió új munkaheylet fog teremteni, és saját vállalata
- 1 millió fiatalt fog elérni - akármit is jelentsen ez pontosan.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


