Egy boldog, elégedett dolgozó kevesebbet hiányzik, ellenállóbb a stresszel szemben, termelékenyebb és kreatívabb,
A statisztikák szerint legtöbben még mindig azért veszítik el a munkájukat, mert kirúgják őket. De vajon meg lehet-e előzni, hogy felmondjanak nekünk? Mik a legszembetűnőbb jelei annak, hogy a cégnek nincs többé szüksége a munkánkra?
Habár az utóbbi időben csökkent valamelyest a munkanélküliek száma, tavaly év végén még mindig közel 450 ezren kerestek állást. A munkahely elvesztésének leggyakoribb oka pedig továbbra is a felmondás. 2013-ban összesen 250 ezren voltak azok, akik elveszítették állásukat. Összehasonlításképpen: 14 ezren voltak olyanok, akik felmondtak és valamivel több mint hatezren, akik vállalkozásukat adták fel.
Mivel a munkahelyek elvesztésének legfőbb indoka továbbra is a munkáltató részéről történő felmondás, ezért a Time és a Forbes magazinok segítségével összeszedtük azokat a korai jeleket, amelyek arra utalhatnak, hogy a főnököd a kirúgásodat tervezgeti. Ha időben észreveszed, hogy valami nincs rendben, még mindig lehet idő arra, hogy mindent megtegyél az állásod megtartásáért.
1. A korábbi stratégiai konfliktusok eltűnnek
Főleg a tudásalapú munkát végzők (mint amilyen a mérnököké, ügyvédeké, orvosoké, tanároké) hajlamosak érzelmileg és filozófiailag elköteleződni a munkájuk iránt. Éppen ezért a stratégiai, szakmai nézeteltérések igen keménnyé és személyessé is válhatnak néha. Ha valakivel szakmai vitád volt, de egyszer csak az egész elfelejtődik anélkül, hogy megbeszéltétek volna a problémákat, lehet, hogy már döntés született a távozásodról.
Ugyanígy gyanús lehet, ha a kisebb hibákkal már nem foglalkoznak. A vezetőség a kirúgásod előtt már úgy lehet vele, hogy akármit csinálsz, már úgysem számít.
2. Hirtelen elkezdik "értékelni" a tudásodat
Kezdhetsz gyanakodni akkor is, ha kollégáid hirtelen rendkívül érdeklődőek lesznek a munkáddal kapcsolatosan. Például egy nap megkérdezik, hogy nem tanítanád-e meg az új munkatársnak, hogyan is készíted a hírleveleket? Még gyanúsabb lehet, ha olyasvalakit vettek fel, aki ugyanazokkal a kompetenciákkal rendelkezik, mint te, és ugyanazokat a feladatokat kell neki megmutatni és elmagyarázni, amikkel eddig foglalkoztál. A cégek általában költséghatékonyságra törekednek, ezért nem jellemző, hogy egy pozícióra feleslegesen két embert alkalmaznának. Főleg, ha
3. Nem tudsz előre tervezni
Ha nem tudsz a főnököddel a cég céljairól vagy a te jövődről beszélgetni, az rossz jel lehet. Mindenki szeretne ugyanis előre tervezni, és tisztában lenni azzal, hogy a cég merre tart. Ha esetleg rákérdezel, és csak mellébeszélést kapsz a jövőddel kapcsolatosan. Se a középtávú, se a hosszabb távú tervekről nem kapsz tájékoztatást már.
4. Lehetetlen feladatokat kapsz
Egy korábbi HR-vezető könyvében írta le, hogy ha valakit nem szerettek volna tovább a cégnél látni, akkor a legrosszabb feladatokat adták neki tarthatatlan határidőkkel, amelyekbe csak belebukni lehet. Így néhány hónap múlva megvolt az indok is, amiért kirúghatták az illetőt.
5. Kevesebb felelősség és feladat
Ha már magasabb pozíciót töltesz be a cégnél, és hirtelen egy különleges projektre állítanak rá, miközben korábbi (felelősségteljes) feladataid közül többet elvesznek tőled, akkor is a kirúgásodon gondolkozhatnak. Esetleg arra kérnek meg, hogy azokat a feladatokat, amelyeken eddig dolgoztál, fejezd be és add át más munkatársadnak.
6. Nem illesz bele a céges kultúrába
Számos cégről közismert, hogy milyen céges kultúrával rendelkezik. Amikor azonban állásinterjúkra jársz, leginkább az lebeg a szemed előtt, hogy munkát szerezz végre. A felvételiztetők ugyan rákérdeznek, hogy a leendő munkavállaló személyisége beillik-e a munkahelyi környezetbe, a legtöbben ilyenkor az állás megszerzése érdekében akár árnyaltabb képet adnak a tulajdonságaikról. Munkába állás után kis idővel azonban rájönnek, hogy egyáltalán nem tudnak azonosulni a munkahelyi értékekkel, az új kollégákkal képtelenek kijönni, a céges bulikat pedig rendre kihagyják.
7. Elkerülnek téged
Nemcsak a főnökeid, hanem akár a kollégáid is. Próbáltál már eltitkolni valaki elől valami nagyon fontosat, akit minden nap látsz? Nem könnyű feladat, főleg nem a megszokott viselkedést is fenntartani. Ha a főnökeid, munkatársaid már tudnak valamit, kényelmetlen lehet számukra veled kommunikálni. Próbálnak elkerülni, a következő céges buliba véletlenül nem hívnak meg, ahogy "figyelmetlenségből" egy fontos levelezőlistáról is lemaradsz.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
8. Új vezetőség/felvásárlás/összeolvadások
Akár a céget vásárolják fel vagy olvasztják egybe egy másikkal, akár a vezetőséget cserélték le, ilyenkor szinte mindig nagy a bizonytalanság a vállalkozás jövőjével kapcsolatosan. Nem ritka ezekben az esetekben ugyanis, hogy az új főnökök teljes újítást terveznek a munkatársak között, és inkább olyanokkal töltenék fel akár az alacsonyabb pozíciókat, akiket ők ismernek korábbról.
Mit tehetsz akkor, ha úgy érzed, hogy ki fognak rúgni?
- Először is ne engedd, hogy az állásod elvesztésétől való félelem eluralkodjon rajtad. Mivel nem tudhatod teljesen biztosra, ezért ne is adj további indokokat arra, hogy kirúgjanak. Ha elkezdesz pánikolni, és beleéled magad abba, hogy "már úgyis mindegy", akkor biztos, hogy csak még rosszabb lesz a teljesítményed - ezzel pedig nem segítesz a helyzeten.
- Próbálj meg 110 százalékos munkát produkálni, ha úgy látod, hogy van még esély és szeretnél is maradni. Érj be korábban és maradj egy kicsivel tovább, hogy még jobb eredményeket érj el a munkádban.
- A saját feladataid mellett próbálj meg a főnöködére is koncentrálni, és ajánld fel a segítségedet.
- Ne próbálj meg láthatatlan maradni és abban reménykedni, hogy maguktól megoldódnak a problémák. Találj olyan cikkeket, szakmai írásokat, melyek érdekelhetik a főnöködet és küldd el neki e-mailben, vagy kezdj el te magad szakmai blogot írni. Érdeklődj jobban az ügyfelek igényei felől, próbálj meg valami plusz szolgáltatást nyújtani nekik. Ajánld fel a segítségedet társosztályoknak is. Így a vezetőség láthatja, hogy értékes munkaerő vagy, aki mindent megtesz a cégért.
- Ne beszéld meg a kirúgásoddal kapcsolatos félelmeidet a munkatársaiddal.
- Hangsúlyozd gyakrabban az eddig sikereidet. Főleg egy nagyobb cégben fordulhat elő, hogy a vezetőség nincs tisztában azzal, hogy a részleged sikerei közül pontosan melyik is köszönhető neked, vagy hogy pontosan milyen feladatokon dolgoztál az elmúlt hónapokban. Egy esetleges elbeszélgetés során is jól jöhet, ha pontosan fel tudod sorolni, hogy min dolgoztál és milyen sikereket értél el az elmúlt időkben.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.