Alig adott ki tavalyelőtt olyan kék kártyát Magyarország, ami a harmadik országokból érkező, magasan képzett munkaerőnek adna letelepedési és munkavállalási engedélyt.
Új tanulmányt tett közzé a Magyar Nemzeti Bank honlapján, ezúttal a kivándorlás magyar munkaerőpiacra gyakorolt hatásait elemzik. A tanulmány részletesen az ingázás hatásait vizsgálja, és arra jut, hogy egyelőre nehéz mérleget vonni - de azért lehet bőven pozitív eredménye is a kivándorlásnak.
De mégis mi lehet a jó abban, hogy elmennek az emberek az országból? Ez a táblázat adja meg a választ:

A lényeg az, hogy ha sokan elvándorolnak, akkor itthon munkaerőhiány alakulhat ki. Ez ugyan a munkaadóknak nem jó, a munkavállalóknak viszont akár az is lehet, mivel nagyobb eséllyel kérhetnek béremelést.
A jegybank munkatársai a munkaerőpiaci felmérés számaiból dolgoztak, ez alapján csak az ingázókat tudták részletesen elemezni.
A jegybank szerint a külföldi munkavállalás jelenségének erősödése mögött a gazdaság átmeneti gyengeségéből fakadó, ciklikus okok állnak. Főleg az építőiparban, a szállítmányozásban és a vendéglátásban nagy a kivándorlás, és főleg a fiatalokat érinti.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


