Egy friss felmérés szerint a megkérdezettek 59 százaléka gondolja úgy, hogy a kormány be fogja vezetni újfent a 13. havi nyugdíjat, ráadásul a válaszadók 54 százaléka maga is támogatná a juttatás megszavazását. A korosztályokat vizsgálva azonban az derül ki, hogy a fiatal szavazók inkább elutasítóak a bevezetést illetően, míg a nyugdíj előtt állók esetében sem lehet feltétlenül átütő sikerrel járni az extra juttatással - áll a Policy Agenda kutatásában.
A nagyobb hírverés ellenére sokaknak a figyelme megakadt a megpedzegetett 13. havi nyugdíj újbóli bevezetése kapcsán, a Policy Agenda felmérése alapján a megkérdezettek 68 százaléka értesült valamilyen formában a hírről. Az különösen érdekes, hogy a válaszadók többsége, 59 százaléka úgy vélekedik, hogy a kormány be is fogja vezetni a 13. havi nyugdíjat, míg az elutasítók tábora mindössze 30 százalék volt. A maradék 11 százalék a kérdésben vagy nem akart, vagy nem tudott állást foglalni.
Ráadásul a bevezetésben hívő válaszadók 44 százaléka úgy gondolja, hogy még akkor is be fogják vezetni a plusz egy havi nyugdíjat, ha az ország gazdasági helyzete azt nem teszi lehetővé. Azt gondolhatnánk, hogy a kérdésben a leginkább elfogultak a nyugdíjban részesülők, azonban a mostani felmérés ennek éppen az ellenkezőjét hozta ki. A középkorúak hiszik leginkább, hogy bevezetésre kerül a nyugdíj-kiegészítés, míg a 70 év felettiek a legkevésbé bizakodóak.
További cikkek a témában: Ezért menekülnek nyugdíjba a magyar nők
A felmérésben megkérdezték arról is az embereket, hogy egyetértenek-e egy hasonló döntéssel, a lakosság 54 százaléka támogatná ezt, sőt 13 százalék még akkor is egyetértene a plusz juttatással, ha azt az ország gazdasági helyzete nem teszi lehetővé. Mindenképpen érdekes, hogy 41 százalék szerint csökkent a nyugdíjak értéke, ezért szükség van kompenzációra. Pedig a jelenlegi kormány éppen arra hívta fel többször is a figyelmet, hogy a nyugdíjasokat a többi társadalmi csoportnál jobban védi, és a juttatásuk reálértékét biztosítják. Az emberek többsége viszont mást lát a mindennapi életében, sok esetben még az inflációkövetés sem valósult meg.
Az összes válaszadó mindössze 20 százaléka mondta azt, hogy nem egyezne bele a plusz juttatásba, az ő többségük szerint, ha van többletforrás a gazdaságban, akkor azt a gazdaság élénkítésére kell fordítani, és nem jóléti kiadásokra. Kisebbségben voltak azok, akik szerint minden társadalmi csoport között szét kell osztani a plusz pénzt, és mindössze 9 százalék állította azt, hogy a nyugdíjasoknak nem kellene adni extra juttatást.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az egyes korosztályokat megvizsgálva tisztán látható a generációs törés, míg a nyugdíj-kiegészítésnek a 60 év felettiek körében 64 százalékos támogatottsága van, addig a 30 év alattiaknál kisebbségbe szorulnak a támogatók. A 30-60 év közöttiek hasonlóan vélekednek, ebben az esetben 52 százalékuk támogatja az extra juttatást.
Összefoglalásként a kutatás azt mutatja, hogy a társadalom többsége szeretné, ha a kormány valóban bevezetné a 13. havi nyugdíjat, vagy azzal hasonló ellátást. De azzal politikai értelemben számolnia kell a kormánypártoknak, hogy ez a fiatal szavazók körében inkább elutasítással találkozik, valamint a nyugdíj előtt állók számára sem feltétlenül bír átütő üzenettel.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


