Nem kellene a jövőben jövedelem- és vagyonnyilatkozattal sokkolniuk a szülőket azoknak az önkormányzatoknak, amelyek nem kívánnak térítési díjat bevezetni a bölcsődékben - kezdeményezi az emberi erőforrások minisztere az egyes szociális tárgyú és egyéb kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslatban. Az előterjesztést sürgős üzemmódban tárgyalja az Országgyűlés a július 13-ig tartó rendkívüli ülésszakban.
A bölcsődei ellátásért térítési díjat kell fizetni - szögezi le a január elsejétől megváltozott, gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény. Az önkormányzatoknak lehetőségük van arra, hogy csökkentsék vagy elengedjék a díjat, de csak akkor, ha azt a család jövedelmi és vagyoni viszonyai indokolják. Ebből kifolyólag azoknak az önkormányzatoknak is jövedelem- és vagyonnyilatkozatot kell bekérniük a szülőktől, amelyek nem kívánnak a bölcsődés gyermekek gondozásáért térítési díjat szedni.
Mint azt korábban megírtuk, ilyen például a főváros XIII. kerülete, ahol jövedelmi és vagyoni helyzettől függetlenül senkinek nem kell a XIII. kerületi bölcsődés gyermekek után gondozási díjat fizetni. Azoknak a szülőknek, akiknek az állandó lakcímük nem a kerületben van, gyermekük étkezéséért naponta 526 forintot kell fizetniük. Egy hónapban 20 nappal számolva ez is 10 ezer forint kiadást jelent. A kerületben lakók gyermekei után továbbra sem kell fizetni az ellátásért.
Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter az egyes szociális tárgyú és egyéb kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslatban egyebek között a bölcsődei térítési díjra vonatkozó szabályok módosítását kezdeményezi. Eszerint ha a fenntartó (többségében az önkormányzat) úgy dönt, hogy a gondozásért nem kér térítési díjat, akkor nem kell elvégezni a jövedelemvizsgálatot. Vonatkozik ez azokra a bölcsődékre is, amelyek csak az étkezésre állapítanak meg személyi térítési díjat. A módosítás indoklása szerint ezzel biztosítható, hogy az adminisztratív terhek ne növekedjenek azon fenntartóknál, amelyek továbbra is csak az étkeztetésért kérnek térítési díjat a bölcsődékben, és nem élnek a gondozási díj bevezetésének lehetőségével.
A törvényjavaslat konkrétan nevesíti a bölcsődéket, amikor megszabja, hogy azokban az intézményekben, amelyekben viszont kell fizetni térítési díjat, mekkora lehet annak az összege. Az előterjesztés egyértelműsíti, hogy a személyi térítési díj összege igénybe vevőnként nem haladhatja meg a gyermek családjában az egy főre jutó rendszeres havi jövedelem 25 százalékát, ha a gyermekétkeztetés mellett a gondozásért is személyi térítési díjat kell fizetni. Ugyanakkor azokban az intézményekben, amelyek csak az étkezésért szednek díjat, nem kell alkalmazni a térítési díjra vonatkozó százalékos korlátozást.
A Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (BDDSZ) felmérése szerint a vizsgált önkormányzatok több mint fele bevezette a bölcsődei gondozási díjat. A szülőknek havonta minimum 3 235 forintot kell fizetniük. A jövedelmi viszonyokhoz igazított maximum díjteher átlagosan havi 10 355 forint. Az étkezési díj egy gyermekre vetítve havi 8 761 forint. Legdrágább lehet a bölcsőde a XII. kerületben és a legolcsóbb pedig Budapest XIII. kerületében, ahol - mint korábban említettük - sem az étkezésért, sem a gondozásért nem kell fizetni a kerületben élő gyermekek után. Salgótarjánnak nincs bölcsődéje.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)


Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


