Tízezrek kerülhetnek utcára, ha úgy dönt a kormány

Pénzcentrum2012. május 25. 17:30

Humánkatasztrófához vezethet az Ajkai Timföldgyár bezárása, a térségben ugyanis családok tízezreinek a megélhetését veszélyezteti egy esetleges leállás - állítja a vegyipari szakszervezet (VDSZ) elnöke annak kapcsán, hogy a környezetvédelmi államtitkár kilátásba helyezte az üzem bezárását.

Felelőtlennek minősíti a vegyipari szakszervezet (VDSZ) Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkárnak azt a bejelentését, miszerint bezárják az ajkai Timföldgyárat, ha az üzemeltető Mal Zrt. napokon belül nem szünteti meg a vörösiszap-tározókból szálló por terjedését. Székely Tamás szakszervezeti vezető emlékeztet rá, hogy a 2010-es tragikus iszapömlés után is felmerült a gyár termelésének végleges leállítása, s az érdekvédelem azokban a hetekben azért harcolt, hogy ne vegyék el még a megélhetési lehetőséget is éppen azoktól a családoktól, akiknek a tragédiában mindenük odaveszett.

Az elnök szerint a timföldgyár bezárása most is humánkatasztrófához vezethet a térségben, hiszen az itt élő családok többsége ebből a termelésből, vagy valamilyen ehhez kapcsolódó üzletágból tartja el magát. Mi lesz ezekkel az emberekkel néhány nap múlva, ha a döntéshozók beváltják a meggondolatlan és megalapozatlan fenyegetésüket, s leállítják az üzemet? - teszi fel a kérdést a VDSZ elnöke.

Másfél éve tart a huzavona
A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A gátszakadást követően mintegy 300 hektár termőterületről kellett összegyűjteni a szennyezést, a kármentesítés 800 hektárt érintett. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt - az ügyben folyó büntetőper vádirata nyolc ember halálát köti össze közvetlenül a vörösiszap-ömléssel -, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.

Székely szerint a hatóságoknak meg kellene várniuk, eleget tesz-e a Mal Zrt. az egységes környezethasználati engedélyben foglalt előírásoknak, s csak annak függvényében, minden következményt mérlegelve cselekedni. Az elnök felszólítja a döntéshozókat: amennyiben bezáratják a gyárat, az állam haladéktalanul gondoskodjon az ott dolgozók változatlan színvonalú megélhetéséről a nyugdíjig terjedő éveikre. Ezeknek az embereknek ugyanis már egyhavi bérkiesés is a létüket fenyegeti.

A szakszervezeti vezető egyébként érthetetlennek tartja a környezetvédelmi tárca kapkodását éppen most, amikor a nemzetgazdasági minisztériumban megkezdődött az ország vegyipari stratégiájának kialakítása, és a szakemberek hivatalos konzultációja.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Illés Zoltán szerdán nyilatkozta az MTI-nek, hogy ha a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. nem tesz eleget a bányakapitányság felszólításának, és nem akadályozza meg a vörösiszap-tározók kiporzását, akkor az állam végső esetben akár be is zárathatja az ajkai timföldgyárat. A gyár hétfőn öt napot kapott arra, hogy megszüntesse az üzemeltetésében álló vörösiszap-tározók kiporzását.

Az államtitkár leszögezte: ha a cég nem teljesíti a hatósági előírásokat, a bányakapitányság többféle szankciót is alkalmazhat. Az egyik, hogy tenderen kiválaszt egy céget, amely elvégzi a kiporzást megakadályozó technológia kialakítását, majd ennek költségét ráterheli az üzemeltetőre.További intézkedésként említette, hogy előfordulhat a gyár bezárása is. Hozzátette: ebben az esetben a munkahelyek fennmaradását is mérlegelni kell. Mint megjegyezte, nemcsak a bányakapitányság dönthet a gyár bezárásáról, hanem a környezetvédelmi felügyelőség is, ha az üzem nem teljesíti az egységes környezethasználati engedélyben foglalt előírásokat.

Címkék:
gátszakadás,