A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a megváltozott jogszabályi feltételek alapján január elején megindította az utazási kedvezmények rendszerének felülvizsgálatát a korábbi rokkantnyugdíjasok esetében is.
Mint arról a Pénzcentrum.hu tegnap beszámolt, januártól megszűnt a rokkantsági nyugdíj, így az egykori rokkantnyugdíjasok elvileg nem vehetik igénybe a korábbi utazási kedvezményeket. Az olcsóbb utazásra jogosító igazolványok, szelvények több szolgáltatónál azonban még március végéig érvényesek.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium az MTI-t tegnap úgy tájékoztatta: az utazási kedvezmény igénybevételére jogosító, egészségkárosodással összefüggésben megállapítható ellátások megnevezésének a hatályos törvényi szabályozáshoz igazítására tesz javaslatot.
Az NFM közlése szerint a 2011-ben kiállított Nyugdíjasok utazási utalványa 2012. március 31-éig korlátozás nélkül használható kedvezményes utazás igénybevételére. Az ezt követő időszakra vonatkozó kedvezményekről várhatóan még februárban döntést hoznak.

Megszűnt a rokkantsági nyugdíj: mi lesz a kedvezményekkel?
Az Országgyűlés november végi döntése alapján megszűntek a korhatár előtti nyugdíjak, január 1-jétől nem állapítható meg ilyen ellátás, a jelenleg folyósítottakat pedig nem a társadalombiztosítási kasszából, hanem a költségvetésből fizeti tovább az állam. A jogszabályi változás következtében megszűnnek, megszűntek a rokkantnyugdíjasok utazási kedvezményei is. Eddig ahhoz, hogy valaki utazási kedvezményt vehessen igénybe, nyugdíjas igazolványát kellett felmutatnia, vagy a kedvezményre jogosító utazási szelvényét kellett használnia - az idei évtől azonban ezeket a rokkantnyugdíjasoktól már nem fogadják el.
Lapunk információi szerint a MÁV-Start és a Volán járatain március 31-ig még fel lehet használni a tavalyi utazási kedvezményeket, több helyi busztársaság azonban már nem fogadja el az olcsóbb utazásra jogosító igazolványokat.
A változások természetesen érintik a BKV Zrt. utasait is. A jelenleg érvényes szabályozás alapján a nem öregségi nyugdíjasoknak (az öregségi nyugdíjba beleértve a saját jogú öregségi nyugdíjjal azonos elbírálás alá eső ellátásokat és a hozzátartozói nyugellátásokat is) március 31-én lejár a nyugdíjas bérletre jogosító "nyugdíjasok utazási utalványa". Az utalvány hiányában a BKV Zrt. törvényesen nem állíthatja ki nekik a nyugdíjas bérletigazolványt, és nem fogadhatja el e nélkül a nyugdíjas bérletszelvényt.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy április 1-től megszűnik a 3750 forintos kedvezményes bérlet a rokkantnyugdíjasok számára, attól az időponttól kezdve meg kell venniük a 9800 forintos rendes bérletet, ha utazni akarnak. A mintegy százezer nyugdíjas bérlettel közlekedő utas felét érinti a változás. (Az öregségi nyugdíjasoknak megmarad a kedvezmény.)
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
300 ezren fizetnek többet
Hegedűs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke úgy számol, az utazási kedvezmények megszűnése háromszázezer rokkantnyugdíjast érint, akiknek áprilistól 40-45 százalékkal kell többet fizetniük a bérletekért. Egy - kissé extrém - példával: míg egy 62 éves nyugdíjas a havi 200 ezer forint nyugdíja mellett jogosult lesz az öregségi kedvezményre, egy 61 és fél éves rokkantnyugdíjas a 40 ezer forintjából csak a teljes árú bérletet veheti meg ezután.
Az elnök a Magyar Nemzetnek korábban elmondta: az utazási kedvezmények az ország egyes városaiban már megszűntek, így a BKV egyfajta gesztust gyakorolt azzal, hogy áprilisig még biztosítja a nem öregségi nyugdíjasoknak a kedvezményes bérletek használatát. Az utazási kedvezmények megszüntetése miatt a MEOSZ beadvánnyal fordul a strasbourgi Emberi Jogi Bírósághoz, az ombudsmanhoz, az Alkotmánybírósághoz, sőt, az ENSZ-hez is.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


