Pénzcentrum • 2011. szeptember 15. 15:35
Indokolatlannak tartja a Nemzetgazdasági Minisztérium a délutáni műszakban járó pótlékot, az éjszakait viszont továbbra is megtartaná - közölte Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Hozzátette: nem cél a jövedelem csökkentése, egyéb, meg nem nevezett eszközökkel kellene fenntartani.
Változtatni akar az NGM az indokolatlannak tartott délutáni műszakpótlékon, az éjszakai pótlékot viszont - a korábbi tervekkel ellentétben - mégis megtartanák. Czomba Sándor szerint az intézkedés célja nem a jövedelem csökkentése. Más eszközökkel szinten lehetne tartani a kereseteket, de konkrét elképzelésekről nem beszélt.
A jelenlegi szabályozás szerint a délutáni műszakban 15 százalékos, az éjszakaiban pedig 30 százalékos műszakpótlék illeti meg a dolgozókat. A megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatott munkavállalót a délutáni műszak után további 5, az éjszakai műszak után pedig plusz 10 százalék műszakpótlék illeti meg.
A Pénzcentrum.hu által megszellőztetett legelső törvénytervezet-változat szerintcsak az éjszakai munkavégzés esetén maradt volna meg a bérpótlék, amely nem azonos az éjszakai műszakkal. Az éjszakai munkavégzésre vonatkozó szabályok lényegüket tekintve nem változnának. Továbbra is az este 10 és reggel 6 óra között végzett munka számítana éjszakai munkának, feltéve, ha annak időtartama meghaladja az 1 órát.
Éjszakai munkát végző munkavállalónak az számít, aki várhatóan az éves munkaidejének legalább egynegyedében éjszakai munkát végez. Az érintetteknek továbbra is 15 százalékos pótlékot kellene kifizetni.
Jelenleg akik 3 műszakban dolgoznak, azok a délutáni, illetve az éjszakai műszakpótlékra, valamint az éjszakai munkavégzésért járó pótlékra is jogosultak.
Nem csökken a szabadságnapok száma
Érdemben nem változna a szabadságolás rendszere. Továbbra is 20 nap lenne az alapszabadság, amelyhez az életkor előre haladtával 10 nap pótszabadság társul. Mint azt a Pénzcentrum.hu megírta, a korábbi előterjesztés szerinta jelenleginél nagyobb intervallumonként emelkedett volna a szabadságnapok száma. Az egyeztetések nyomán viszont úgy tűnik, marad a jelenlegi szabadságtábla.
Könnyítés a korábbi elképzelésekhez képest, hogy a munkavállalók öt helyett hét napot vehetnének ki az általuk megjelölt időpontban. Igény esetén egybefüggően tíz munkanapot lennének kötelesek a munkáltatók kiadni. Gyermekszületés esetén az apák 5 nap pótszabadságot kapnak majd.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A felek megegyeztek abban, hogy a túlmunkáért adott szabadnapokat a következő évre is át lehet majd vinni. Az államtitkár szerint azonban nem valószínű, hogy tömegesen élnének a cégek azzal a lehetőséggel, hogy szabadnappal fizessék ki a túlmunkát. Ebben az esetben ugyanis ötven- helyett lényegében százszázalékos pótlékot kell adniuk a túlmunkáért.
A próbaidő esetében marad a jelenleg hatályos - valamivel több mint egy hónappal ezelőtt bevezetett - szabály, mely szerint alapesetben harminc nap, munkaszerződésben rögzítve három hónap, kollektív szerződésben pedig hat hónap lehet a próbaidő. A tervezet szerint a kollektív szerződések megkötése továbbra is a szakszervezetek joga lesz, és egy munkáltatónál csak egy ilyen szerződés köthető majd. Az üzemi tanácsokról még vita folyik, de a tárca szerint van létjogosultságuk a helyi viták eldöntésében - közölte az államtitkár.
Megmarad a nyugdíj előtt állók, illetve a kisgyermekesekre vonatkozó védettség intézménye, sőt a tervek szerint egyes esetekben a mostani állapotnál is erősebb lenne a védettség. Czomba Sándor azonban hangsúlyozta: arra is oda kell figyelni, hogy ne legyen túlzott sem a védettség, mert akkor az ellenkező hatást éri el a szabályozás.
A jövő héten lezárulhatnak az érdekképviseletekkel folytatott érdemi tárgyalások, a következő hetekben elkezdődhet a törvénytervezet közigazgatási egyeztetése.