Pénzcentrum • 2010. szeptember 23. 10:02
A magán-nyugdíjpénztári rendszer fenntarthatóságát a jelenlegi formában több szakértő is kétségbe vonja. A kifogások között az első helyen a magas költségek és az alacsony reálhozamok állnak - írja a Napi Gazdaság.
Pellei József, a VIT Nyugdíjpénztár ügyvezetője elmondta, hogy csak kampányfogásnak tudja minősíteni az alacsony reálhozam és a magas költségszint emlegetését akkor, amikor a befektetési szabályok abba az irányba tolják a pénztárakat, hogy lehetőleg a magyar államot finanszírozzák. A szakember az októbertől életbe lépő, a magánkasszák devizakitettségét korlátozó rendelkezésekre utal, ugyanakkor a magyar állampapírpiac hozamánál nagyobbat várnak a pénztáraktól, a kettő együtt nem megy.
Paczolai Szabolcs, a Dimenzió Magánnyugdíjpénztár ügyvezetője hozzátette, hogy amennyiben a költségeket magasnak ítéljük, akkor a jogszabályi előírások számosságát, bonyolultságát és gyakori változtatását, az ezeknek történő megfelelést is figyelembe kell venni.
Az indulási szakaszra jellemző relatíve magas költség viszonylag egyoldalú, kötvénytúlsúlyos befektetési összetétel mellett már régen a múlté - állították az Aegon kasszájánál. Az elmúlt évekre "beérett" a nyugdíjpénztári szektor, és csökkenő díjak mellett a befektetési időszakhoz illő hosszú távú, szofisztikált befektetéseket kezelnek, így mind a költségek, mind az elérhető reálhozam oldaláról magas nettó megtérülés várható.
Ezzel szemben a tb-nyugdíjrendszer, tekintettel az elmúlt időszakban az egyensúly érdekében folyamatosan végrehajtott szigorításokra (nyugdíjformula, svájci indexálás szigorítása, korhatáremelés, 13. havi nyugdíj eltörlése), jelentős negatív "reálhozamot", megtérülést nyújtott tagjainak.
Korábban (kattints, olvass, játssz és nyerj lapostévét!):
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Vajon hol kapják a legtöbb nyugdíjat Magyarországon?
Recseg-ropog a magyar nyugdíjrendszer
Hogy lehet hozzájutni az elhunyt élettárs utolsó nyugdíjához? + nyomtatvány