Pénzcentrum • 2010. július 27. 14:02
2010. január 1-jén az EU 27 tagállamában összesen mintegy 501,1 millió ember élt, szemben az egy évvel korábbi 499,7 millióval. Ez tehát egy év alatt 1,4 milliós növekedést jelent, ami 0,5 millió természetes szaporulatnak, illetve 0,9 millió fő bevándorlásának köszönhető.
Az euróövezetben idén januárban becslések szerint 329,5 millió ember élt, ami szintén csekély emelkedést mutat az egy évvel korábbi 328,6 millió főhöz képest, ami nagyobbrészt szintén a bevándorlásoknak volt köszönhető - derül ki az Unió statisztikai hivatalának (Eurstat) adatai szerint.
2009-ben összesen mintegy 5,4 millió gyerek született az EU területén, ami azt jelenti, hogy ezer lakosra 10,7 élve születés jutott. Ez valamivel kevesebb, mint 2008-ban: akkor 10,9 születés jutott ezer főre.
A legmagasabb születési arányszámot Írországban jegyezték, ahol ezer főre 16,8 születés jutott, ugyanez Nagy-Britanniában 12,8, Franciaországban 12,7. A legalacsonyabb születésszámot Németországban mérték tavaly, ahol 1000 lakosra mindössze 7,9 élveszületés jutott, Ausztriában 9,1, de hazánkban is igen alacsony, mindössze 9,6 ezrelék volt 2009-ben.
Ugyanebben az időszakban 4,8 millióan haltak meg az EU-ban. A legmagasabb arányú halálozás Bulgáirát jellemezte (14.2‰), de hazánkban (13.0‰), illetve Litvániában (12.6‰) is magas volt a halálozási arányszám. Az ezer főre jutó halálozási szám Írországban volt a legalacsonyabb, de Luxemburgban és Máltán is kedvezőek voltak a mortalitási mutatók.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ennek megfelelően a természetes szaporulat Írországban volt a legmagasabb, míg tíz tagországban negatív természetes szaporulatot mértek - köztük hazánkban is.
Összességében a népességnövekedés 60 százalékában a bevándorlásnak volt köszönhető tavaly Európában. A legtöbb bevándorlót (lakossághoz mérten) Luxemburg, Svédország, Szlovénia, Olaszország és Belgium fogadta, míg a legtöbben Írországból, és Litvániából vándoroltak el.